Рішення від 23.01.2020 по справі 560/3252/19

Справа № 560/3252/19

РІШЕННЯ

іменем України

23 січня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д.

за участю:секретаря судового засідання Жуковської І.С. представника позивача - Шостацької Т.В. представника відповідача - Грохольської Н.М.

розглянув адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання" , Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області про застосування заходів реагування.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області звернулося з позовом до комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання" про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень готелю "Полісся" комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання", розташованого за адресою: Хмельницька область, Полонський район, м. Полонне, вул. Лесі Українки, 97 ( код ЄДРПОУ 40946445), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в Акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №75 від 20.09.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що посадовою особою позивача, з метою додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки було здійснено позапланову перевірку приміщень готелю "Полісся" комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання".

За результатами її проведення контролюючий орган виявив ряд порушень вимог галузевих нормативно-правових актів та склав Акт перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №75 від 20.09.2019. Зважаючи на те, що відповідач не усунув виявлені порушення, а подальша експлуатація приміщень готелю "Полісся" комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання" із виявленими порушеннями створює загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі, проведенню робіт з евакуації людей і як наслідок створює загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Комунальне підприємство "Полонне Тепловодопостачання" 11.11.2019 подало відзив на позовну заяву, згідно з яким позов не визнає та повідомляє, що власником готелю "Полісся" являється Полонська міська рада об'єднаної територіальної громади. Готель на баланс комунального підприємства передано 29.12.2016. Вказали, що підприємство неодноразово зверталося до власника майна з проханням про надання фінансової допомоги для повноцінного функціонування готелю "Полісся". Просили у задоволенні позову відмовити.

18.12.2019 надійшов відзив Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області, в якому вказано, що комунальним підприємством "Полонне Тепловодопостачання", з метою забезпечення пожежної безпеки, було вжито ряд заходів на усунення зазначених в акті порушень. Зазначені в описі порушень пункти №8, 18, 19, 20, 29 будуть виконанні пізніше, так як вимагають значного часу для підготовки та встановлення обладнання. Зазначила, що зупинення експлуатації призведе до незручностей для гостей міста та інших споживачів, які користуються його послугами, а тому у задоволенні позову слід відмовити

26.11.2019 надійшла відповідь на відзив, в якій позивач погоджується з усуненням порушень №1, 5, 26 та з частковим усуненням порушень №6. Щодо усунення інших порушень, ГУ ДСНС в Хмельницькій області зазначає, що відповідачем не надано доказів на їх усунення, а лише зазначено про це у відзиві на позов. Вказали, що, оскільки, зазначені порушення на даний час не усунуто та вони створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а тому позовну заяву слід задовольнити.

В судовому засіданні представник позивача зазначила, що проведено повторну перевірку усунення виявлених порушень, на підставі якої складено акт №7 від 17.01.2020. Відповідачем не усунуто частину порушень, які тягнуть за собою ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності внаслідок настання пожежі.

Представник відповідача в засіданні вказала, що позивачем не деталізовано позовні позовні вимоги щодо зазначених в акті порушень. Зазначила, що ДБН В.2.5-56:2014 не поширюються на готель "Полісся", оскільки приміщення готелю збудоване до набрання ним чинності.

Повідомила, що, у зв'язку з відсутністю коштів, інші порушення будуть усунуті пізніше, після проведення торгів по реалізації комунального майна.

Повноважний представник Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади Хмельницької області в судове засідання не з'явився.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.10.2019 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою суду від 18.11.2019 здійснено перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 27.11.2019.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.11.2019 залучено у якості співвідповідача Полонську міську раду об'єднаної територіальної громади. Підготовче засідання відкладено на 09.01.2020.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.01.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 23.01.2020.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

На підставі наказу Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області від 21.08.2019 №490, з 19.09.2019 по 20.09.2019 посадовими особами позивача було здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки приміщень готелю «Полісся» КП «ПОЛОННЕ ТЕПЛОВОДОПОСТАЧАННЯ».

За результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) акт №75 від 20.09.2019, яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України №5403 - VI від 02.10.2012 року, ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту (далі - ДБН В.2.5-56:2014), ДБН В. 1.1-7:2016 «Пожежна безпека об'єктів будівництва» (далі - ДБН В.1.1-7:2016), ДБН В.2.2-9-2009 «Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення» (далі - ДБН Б.2.2-9-2009), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 (зі змінами), зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ), Порядку забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 №1200 (далі - Порядок забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту), Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2013 №444 (далі - Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях), а саме:

п.1. Для приміщень кабінету №12, кабінету №13, кабінету №9, кабінету №29, кабінету №53, кабінету №39 та у кімнаті №81 готелю «Полісся» не розроблені та не затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки (Розділ II п. 4 ППБУ);

п.2. Будівля готелю «Полісся», не забезпечена відповідними знаками пожежної безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDТ) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности" (Розділ II п. 8 ППБУ);

п.3. Для працівника охорони (сторожів, вахтерів, вартових) не розроблено порядок дій в разі виявлення пожежі та спрацювання систем протипожежного захисту.

Працівники охорони не мають список посадових осіб об'єкта із зазначенням їх місць проживання, службових, домашніх (мобільних) телефонів (Розділ II п. 10 ППБУ);

п.4. Працівники при прийнятті на роботу та на робочому місці не проходять інструктажі з питань пожежної безпеки (Розділ II п. 15 ППБУ);

п.5. Посадові особи не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (Розділ II п. 16 ППБУ);

п.6. Допускаються до роботи особи, які не пройшли навчання, протипожежного інструктажу і перевірки знань з питань пожежної безпеки (Розділ II п. 20 ППБУ);

п.7. В готелі «Полісся» керівником об'єкта своїм розпорядчим документом не визначені спеціальні місця для куріння (Розділ III п.1.19 ППБУ);

п.8. Дерев'яні елементи горищних конструкцій готелю «Полісся» не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (Розділ III п.2.5 ППБУ);

п.9. Горище готелю «Полісся» використовується не за призначенням (допускається розміщення в них сторонніх предметів, горючих матеріалів) (Розділ ІІІ п.2.12 ППБУ);

п.10. Будівля готелю «Полісся» не забезпечена адресних вказівником (назва вулиці, номер будинку), встановленим на фасаді будівлі або інших видних місцях і освітлюваним у темний час доби (Розділ III п.2.22 ППБУ);

п.11. У приміщеннях вестибюлю, кабінету №13, кабінету №28, коридору першого поверху, коридору другого поверху, кімнати №38, кімнати №22, коридору третього поверху, кімнати №112 з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснене методом скручування; а не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (Розділ IV п.1.6 ППБУ);

п.12 Допускається експлуатація тимчасових електромереж у приміщенні вестибюлю та коридору першого поверху готелю «Полісся» (Розділ IV п.1.8 ППБУ);

п.13. У приміщенні кабінету №28, кімнати №81 електрощити не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (Розділ IV п. 1.16 ППБУ);

п.14. В приміщенні кабінету №28 електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлені на горючі основи (Розділ IV п. 1.17 ППБУ);

п.15. В приміщенні кабінету №13, кімнати №115 допускається використання пошкоджених розеток та вмикачів (Розділ IV п. 1.18 ППБУ);

п.16. У приміщенні вестибюлю обгортання електроламп здійснено горючими матеріалами (Розділ IV п. 1.18 ППБУ);

п.17. У приміщенні кабінету №28 здійснюється складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами (Розділ IV п. 1.18 ППБУ);

п.18. У приміщеннях кімнат №85, №86, №87, №88, сповіщувачі системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) знаходяться у не справному стані та не готові до виконання роботи (Розділ V п. 1 п.п.1.1 ППБУ, дод. Ж ДБНВ.2.5-56:2014);

п.19. Перший та третій поверх будівлі готелю «Полісся» не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (Розділ V п. 1 п.п. 1.2 ППБУ, додаток А таблиця А.1 розділ 3. п.3.2 ДБН В.2.5- 56:2014);

п.20. Будівля готелю «Полісся» не оснащена системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей 2 типу (Розділ V п.1.2 ППБУ, додаток Б таблиця Б. 1 пункт 15 ДБН В.2.5-56:2014);

п.21. Будівля готелю «Полісся» не забезпечена первинними засобами пожежогасіння: бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку (Розділ V п.3.6 ППБУ);

п.22. Готель «Полісся» не забезпечений в достатній кількості вогнегасниками (Розділ V п.3.9 ППБУ);

п.23. У готелі «Полісся» відсутній спеціальний пожежний щит для розміщення первинних засобів пожежогасіння (Розділ V п.3.11 ППБУ);

п.24. В усіх житлових номерах, кімнатах готелю «Полісся» відсутні плани евакуації з відповідного поверху із зазначенням даного номера, кімнати, евакуаційних виходів та шляхів руху до них, місць розміщення первинних засобів пожезюогасіння (Розділ VI «. 5,7 ППБУ);

п.25. Працівники готелю не забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання від бойових отруйних речовин (ст. 20 Кодексу цивільного захисту України, ст. 2 Порядку забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту);

п.26. Не здійснене навчання працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки (ст. 20 Кодексу цивільного захисту України);

п.27. З будівлі готелю «Полісся» з кожного поверху не передбачено два евакуаційні виходи які ведуть на зовні (Розділ 7.2 пункт 7.2.4 ДБН В. 1.1.7-2016);

п.28. У коридорі на другому поверсі матеріали покриття підлог на шляхах евакуації не відповідають вимогам ДБН В.1.1-7, а покриття підлог у приміщеннях - вимогам ДБН В.2.2-9 (Розділ 9 пункт 9.14 ДБН В.2.2-20:2008);

п.29. На об'єкті не створено резервний запас пожежних сповіщувачів в кількості не менше 10% від загальної кількості їх в системі пожежної сигналізації (Розділ V п.1.4 ППБУ п. 7.2.22 ДБН В. 2.5-56:2014).

Зауваження або заперечення до проведеного позапланового заходу та складеного Акта не надходило. Складений Акт перевірки був вручений безпосередньо під підпис керівнику суб'єкта господарювання.

Позивач, керуючись нормами Кодексу цивільного захисту України, звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування повного зупинення експлуатації приміщень готелю "Полісся" комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання" до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначених у акті перевірки.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно з частини 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (ст. 1 Кодекс цивільного захисту України).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Згідно з пунктом 12 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною 1 статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

В силу частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

З аналізу викладених положень слідує, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення виконання робіт.

Згідно з висновками Верховного Суду, що викладені в постанові від 28 лютого 2019 року по справі №810/2400/18 недодержання суб'єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення. Забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров'я та власності від невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій має пріоритетне значення.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що відповідач розпочав роботу по усуненню недоліків зазначених в Акті.

Проте, відповідно до акту №7 від 17.01.2020, складеного за результатами повторної превірки, відповідачем не усунуто частину порушень, які тягнуть за собою ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності, а саме:

п.8. Дерев'яні елементи горищних конструкцій готелю «Полісся» не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (Розділ III п.2.5 ППБУ).

Не проведення вогнезахисного обробляння дерев'яних конструкцій покриттів засобами вогнезахисту, може призвести до швидкого розвитку пожежі, при якій виникають небезпечні чинники (виділення токсичних продуктів горіння, диму, обвалення будівельних конструкцій), які несуть безпосередню загрозу життю та здоров'ю людей.

п.11 У приміщеннях вестибюлю, кабінету №13, кабінету №28, коридору першого поверху, коридору другого поверху, кімнати №38, кімнати №22, коридору третього поверху, кімнати №112 з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів здійснене методом скручування; а не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (Розділ IV п.1.6 ППБУ).

Не виконання з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, використання тимчасових електромереж в приміщеннях вестибюлю та коридору першого поверху, відсутність в електрощитах схем підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апаратів захисту, встановлення електровимикачів та електророзеток на горючих основах, використання пошкоджених розеток та вимикачів, обгортання електроламп горючими матеріалами, складування горючих матеріалів на відстані менше 1м від електроустаткування та під електрощитами може призвести до виникнення пожежі від короткого замкнення електромережі або її перенавантаження та швидкого розповсюдження пожежі.

п.19. Перший та третій поверх будівлі готелю «Полісся» не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (Розділ V п. 1 п.п. 1.2 ППБУ, додаток А таблиця А.1 розділ 3. п.3.2 ДБН В.2.5- 56:2014);

п.20. Будівля готелю «Полісся» не оснащена системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей 2 типу (Розділ V п.1.2 ППБУ, додаток Б таблиця Б. 1 пункт 15 ДБН В.2.5-56:2014);

п.29. На об'єкті не створено резервний запас пожежних сповіщувачів в кількості не менше 10% від загальної кількості їх в системі пожежної сигналізації (Розділ V п.1.4 ППБУ п. 7.2.22 ДБН В. 2.5-56:2014).

Несправність та відсутність систем пожежної сигналізації та системи оповіщення про пожежу, відсутність10% запасу пожежних сповіщувачів збільшує час виявлення пожежі, час, необхідний для проведення повної та своєчасної евакуації людей з будівлі готелю, адже однією із необхідних умов, які забезпечують ефективну евакуацію є мінімальний час, за який можна залишити приміщення при пожежах.

п.27. З будівлі готелю «Полісся» з кожного поверху не передбачено два евакуаційні виходи, які ведуть назовні (Розділ 7.2 пункт 7.2.4 ДБН В. 1.1.7-2016);

п.28. У коридорі на другому поверсі матеріали покриття підлог на шляхах евакуації не відповідають вимогам ДБН В.1.1-7, а покриття підлог у приміщеннях - вимогам ДБН В.2.2-9 (Розділ 9 пункт 9.14 ДБН В.2.2-20:2008).

Використання в окремих приміщеннях та на шляхах евакуації матеріалів з невизначеними показниками пожежної безпеки, невідповідність вимогам правил пожежної безпеки кількості евакуаційних виходів може призвести до неповної та несвоєчасної евакуації людей та персоналу, що знаходяться в будівлі під час виникнення пожежі, внаслідок якої виникають небезпечні чинники, що створюють загрозу життю та здоров 'ю людей.

Таким чином, доказів, які б свідчили про повне усунення відповідачем порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суду не було надано. Існуючі у відповідача порушення у сфері пожежної і техногенної безпеки в їх сукупності можуть кваліфікуватись як такі, що створюють реальну загрозу життю і здоров'ю людей. Враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає, що експлуатація приміщень готелю "Полісся" комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання", із порушеннями пожежної та техногенної безпеки, створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оскільки наявні у відповідачів порушення у сфері пожежної і техногенної безпеки створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, суд вважає, що позовні вимоги ГУ ДСНС України в Хмельницькій області про застосування заходів реагування необхідно задовольнити.

Згідно частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи відсутність понесених витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, сплачений позивачем судовий збір стягненню на його користь не підлягає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень готелю "Полісся" комунального підприємства "Полонне Тепловодопостачання", розташованого за адресою: Хмельницька область, Полонський район, м. Полонне, вул. Лесі Українки, 97 ( код ЄДРПОУ 40946445) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених в Акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №75 від 20.09.2019.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 29 січня 2020 року

Позивач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 38662200)

Відповідачі:Комунальне підприємство "Полонне Тепловодопостачання" (вул. Л. Українки, 93, Полонне, Полонський район, Хмельницька область, 30500 , код ЄДРПОУ - 40946445) Полонська міська рада об'єднаної територіальної громади Хмельницької області (вул. Лесі Українки, 113, Полонне, Полонський район, Хмельницька область, 30500 , код ЄДРПОУ - 04060743)

Головуючий суддя Д.Д. Гнап