Справа № 189/110/20
2-о/189/20/20
іменем України
29.01.2020 року смт. Покровське
Покровський районний суд Дніпропетровської області
в складі головуючого судді Лукінової К.С.
при секретареві Копиці С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Покровське заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Васильківському, Межівському, Покровському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження дитини, -
Заявник звернувся до суду з вищеназваною заявою, у якій просив встановити факт народження у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН - НОМЕР_1 , громадянина України, уродженця смт. Покровське Покровського району Дніпропетровської області та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН - НОМЕР_2 , громадянки України, уродженки м. Бердянськ Запорізької області, доньки ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в Кіровському районі м. Донецьк Донецької області. В своїй заяві він зіслався на те, що він перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Бердянську Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області 30 жовтня 2010 року, актовий запис 710. Під час перебування у шлюбі у них народилася спільна дитина - донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Факт народження дитини підтверджується медичним свідоцтвом про народження №50 від 21.01.2020 року, свідоцтвом про народження виданим Кіровським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки 21.01.2020 року серії НОМЕР_3 , актовий запис 44. 24.01.2020 року заявник звернувся до відділу ДРАЦС по Васльківському, Межівському, Покровському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) із заявою про реєстрацію народження дитини, однак на його заяву було відмовлено у реєстрації народження дитини у зв'язку з тим, що надані ним документи видані так званою ДНР, а отже не є дійсними і не створюють будь - яких правових наслідків та було рекомендовано звернутися до суду для встановлення факту народження дитини.
Справу розглянуто відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України у відсутності заявника та представника заінтересованої особи, які надіслали до суду заяви з проханням розглянути справу за їх відсутності.
Заявник заяву підтримав та просить її задовольнити.
Представник заінтересованої особи рішення просить винести на розсуд суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 30 жовтня 2010 року. (а.с.18).
Відповідно до копії медичного свідоцтва про народження №50 від 21.01.2020 року, у ОСОБА_2 , яка проживає у м. Донецьк, ІНФОРМАЦІЯ_3 о 16.15 годині народилася дівчинка. (а.с.8).
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 21.01.2020 року, виданого на тимчасово окупованій території України, ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Донецьк Донецької області народилася ОСОБА_3 . (а.с.10).
Згідно копії листа відділу ДРАЦС по Васильківському, Межівському, Покровському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 24.01.2020 року ОСОБА_1 було відмовлено у реєстрації народження дитини у зв'язку з тим, що надані ним документи видані на тимчасово окупованій території України, а отже не є дійсними і не створюють будь - яких правових наслідків. (а.с.9).
Згідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до п.п. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно ч.1 ст. 18 Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети.
Частиною 4 ст.49 ЦК України передбачено, що реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.
Відомості про народження особи підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Відповідно до п.1, 5 ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини.
Відповідно п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно з абз. 1 ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану України не проводилась. Встановлення факту народження заявнику необхідне для реєстрації народження дитини.
Таким чином, суд приходить до висновку, що заявник позбавлений можливості здійснити державну реєстрацію народження дитини у позасудовому порядку. Встановлення даного факту прав та інтересів інших осіб не порушує та не пов'язано з подальшим вирішенням спору про право. Тому суд вважає, що вимоги заяви слід задовольнити.
На підставі наведеного та керуючись ст. 141, 211, 265-269, 315, 317 ЦПК України, ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»,ст. 7 Закону України «Про громадянство України»,ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Васильківському, Межівському, Покровському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН - НОМЕР_1 , громадянина України, уродженця смт. Покровське Покровського району Дніпропетровської області та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН - НОМЕР_2 , громадянки України, уродженки м. Бердянськ Запорізької області, доньки ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в Кіровському районі м. Донецьк Донецької області.
Відповідно до вимог ч. ч. 4,5 ст. 317 ЦПК України допустити негайне виконання рішення шляхом його невідкладного направлення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Васильківському, Межівському, Покровському районах Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро)- для державної реєстрації народження ОСОБА_3 .
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідно до Розділу VІІІ п.п.15.5 п.15 ч. 1 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Покровський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: К.С. Лукінова