Справа № 2 - 68 / 10
22 березня 2010 року. м. Суми.
Зарічний районний суд м. Суми в складі : головуючого - судді Бойка В.Б.,
при секретарі - Хіміч А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Сумського прикордонного загону про скасування рішення житлової комісії, спонукання до вчинення дій,
позивач свої уточнені позовні вимоги ( а.с. 126-129 ) мотивує тим, що проходив військову службу за контрактом в Сумському прикордонному загоні і був звільнений з військової служби в запас 29.07.2008 року за станом здоров”я. В період проходження служби, в травні 2008 року, позивач звернувся до командування загону про зарахування до списку осіб, що потребують службового житла та надав всі необхідні документи. В липні 2008 року позивач дізнався, що йому було відмовлено у постановці на облік з мотивів перереєстрації з житлової площі, що відповідає рівню середньої забезпеченості громадян в м. Суми.
З таким рішенням позивач не погоджується, оскільки місце реєстрації змінив вимушено, через конфлікт з батьком, не переслідував мету погіршення житлових умов. Окрім того, зазначає, що дії відповідача суперечать вимогам ст. 35 ЖК Україн. Посилаючись на порушення своїх прав на отримання житла, приписів ст. 47 Конституції України та ст. 12 Закону України “ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей “, позивач просить ухвалити рішення, яким визнати незаконним рішення житлової комісії Сумського прикордонного загону, оформлене протоколом №4 від 24.06.2008 року в частині відмови в зарахуванні позивача до списків на отримання службового житлового приміщення, зобов”язати включити позивача разом із членом його сім»ї - дружиною до списку осіб Сумського прикордонного загону, які потребують отримання службового житлового приміщення, а також зобов”язати включити позивача разом із членом його сім»ї до списку осіб Сумського прикордонного загону, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень у відповідності до вимог п. 9 ст. 12 Закону України “ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей “.
Представники відповідача позов не визнали, оскільки позивачу було обгрунтовано відмовлено у постановці на облік з урахуванням факту перереєстрації позивача з житлової площі, що відповідає рівню середньої забезпеченості громадян в м. Суми. За таких обставин, позов вважають необгрунтованим.
Суд, заслухавши пояснення сторін, свідків, дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного : судом встановлено, що позивач проходив військову службу за контрактом в Сумському прикордонному загоні і був звільнений з військової служби в запас 29.07.2008 року за станом здоров”я, що підтверджується копією наказу ( а.с. 84 ) та трудової книжки ( а.с. 28 ) та витягом із послужного списку ( а.с. 83 ).
06.05.2008 року позивач звернувся до командування загону про зарахування до списку осіб, що потребують службового житла зі складом сім”ї 2 особи ( він та дружина - ОСОБА_2 ) та надав всі необхідні документи ( а.с. 33 ).
Рішенням житлової комісії Сумського прикордонного загону, оформленим протоколом №4 від 24.06.2008 року було відмовлено в зарахуванні позивача до списків на отримання службового житлового приміщення з мотивів перереєстрації з житлової площі, що відповідає рівню середньої забезпеченості громадян в м. Суми ( а.с. 93 ).
На засіданні комісії позивач запрошений не був та про прийняте рішення дізнався в липні 2008 року.
На час прийняття оскаржуваного рішення позивач був зареєстрований у якості члена сім”ї за адресою : сел. Велика Чернеччина Сумського району Сумської області, вул. Жовтнева, 33 ( а.с. 149 ), дружина позивача - у гуртожитку ВАТ “ Сумихімпром “, за адресою : м. Суми, вул. Н. Сироватська, 65 ( а.с. 31 ).
Фактично ж вказані особи мешкали за іншою адресою у м. Суми.
Із довідки БТІ вбачається, що за позивачем право власності на нерухоме майно не зареєстровано ( а.с. 29 ).
Таким чином, по справі встановлено, що родина позивача власного житла не має та потребує покращення житлових умов.
Згідно ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Стаття 17 Конституції України встановлює, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України, а ст. 19 визначає, що органи державної влади ( включаючи МОУ ), їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно Конституції, Україна є демократичною, соціальною, правовою державою ( стаття 1 ), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави ( стаття 3 ), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними ( стаття 21 ), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений ( стаття 22 ).
Відповідно до частини третьої статті 22, статті 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупиненням дії законів ( їх окремих положень ), лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.
Стаття 1-2 Закону України „ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей ” встановлює, що у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації, які не можуть бути скасовані чи призупинені без їх рівноцінної заміни. Нормативно-правові акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги військовослужбовців та членів їх сімей, є недійсними.
Згідно з п. 1 ст. 12 Закону України „ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей ”, держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом та іншими нормативно-правовими актами. Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями затверджений Постановою КМУ № 1081 від 03.08.2006 р., у п. 6 якого визначено, що питання, пов'язані із забезпеченням житлом військовослужбовців, вирішуються за місцем перебування їх на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Пунктом 7 Порядку передбачено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які проживають разом з ними, за відсутності у них за місцем проходження служби житла для постійного проживання, забезпечуються службовими житловими приміщеннями.
Місце розташування Сумського прикордонного загону - м. Суми, провул. Громадянський, 1.
Житловим кодексом України ( ст. 35 ), Законом України „ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей ”, а також Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями затверджений Постановою КМУ № 1081 від 03.08.2006 р. не передбачено такої підстави відмови у прийнятті на облік потребуючих поліпшення житлових умов як перереєстрація з житлової площі, що відповідає рівню середньої забезпеченості громадян в певному населеному пункті.
За таких обставин, суд критично відноситься до позиції відповідача в тій частині, що позивачу було обгрунтовано відмовлено у постановці на облік з урахуванням факту перереєстрації позивача з іншого житлового приміщення, з посиланням на п. 3.2 Інструкції про організацію забезпечення житловими приміщеннями в Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 20.12.2007 року №1040. При цьому суд виходить з того, що ця інструкція є підзаконним нормативним актом, розроблялася на виконання та відповідно до чинних ЖК України, Закону України „ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей ” та Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, відтак не може погіршувати права громадянина порівняно з нормативно-правовими актами, що мають вищу юридичну силу.
Окрім того, суд враховує і наступне. Як зазначалося вище, н а засіданні житлової комісії позивач запрошений не був ( а.с. 35 ), хоча така можливість передбачена п. 24 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями. Відповідно, житлова комісія не з»ясувала причини перереєстрації позивача в інше житлове приміщення.
Суд вважає, що позиція позивача в тій частині, що місце реєстрації він змінив вимушено, через конфлікт з батьком, не переслідував мету погіршення житлових умов, не спростована. Ці обставини, а також проживання позивача разом із дружиною за іншою адресою в м. Суми підтвердили і допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5
Таким чином, суд приходить до висновку, що у зв»язку з винесенням незаконного рішення житлової комісії Сумського прикордонного загону, позивач не був поставлений на облік на отримання житла, чим були порушені житлові права - право позивача на забезпечення службовим житловим приміщенням в місті Суми.
Як встановлено судом, позивач був звільнений з військової служби в запас 29.07.2008 року за станом здоров”я, тому відповідно до ч.ч. 3 та 9 ст. 12 Закону України “ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей “, позивач має право залишатися до одержання житла з державного житлового фонду на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військовій частині ( Сумському прикордонному загоні ) та користується правом позачергового одержання житла.
Таким чином, з метою повного захисту прав позивача, є підстави для ухвалення рішення про визнання незаконним рішення житлової комісії Сумського прикордонного загону, оформленого протоколом №4 від 24.06.2008 року в частині відмови в зарахуванні позивача до списків на отримання службового житлового приміщення, спонукання до включення позивача разом із членом його сім»ї - дружиною до списку осіб Сумського прикордонного загону, які потребують отримання службового житлового приміщення, а також спонукання до включення позивача разом із членом його сім»ї до списку осіб Сумського прикордонного загону, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень у відповідності до вимог п. 9 ст. 12 Закону України “ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей “.
На підставі ст. 88 ЦПК України, належить стягнути з Сумського прикордонного загону на користь ОСОБА_1 08 гривень 50 копійок в рахунок повернення судового збору та 07 гривень 50 копійок в рахунок повернення витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Керуючись ст. 47 Конституції України, ст. 12 Закону України “ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей “, ст.ст. 35, 38, 119, 121 ЖК України, ст.ст. 4, 16 ЦК України, постановою КМУ від 03.08.2006 року №1081, наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.12.2007 року №1040, ст.ст. 10-11, 57-60, 84, 88, 212-215 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати незаконним рішення житлової комісії Сумського прикордонного загону, оформлене протоколом №4 від 24.06.2008 року в частині відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до списків на отримання службового житлового приміщення.
Зобов”язати Сумський прикордонний загін включити ОСОБА_1 разом із членом його сім»ї - ОСОБА_2 з 24.06.2008 року до списку осіб Сумського прикордонного загону, які потребують отримання службового житлового приміщення.
Зобов”язати Сумський прикордонний загін включити ОСОБА_1 разом із членом його сім»ї - ОСОБА_2 з часу звільнення зі служби - 28.07.2008 року до списку осіб Сумського прикордонного загону, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень у відповідності до вимог п. 9 ст. 12 Закону України “ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей “.
Стягнути з Сумського прикордонного загону на користь ОСОБА_1 08 гривень 50 копійок в рахунок повернення судового збору та 07 гривень 50 копійок в рахунок повернення витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення може бути оскаржене до судової палати у цивільних справах апеляційного суду Сумської області через Зарічний районний суд м. Суми. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження або апеляційну скаргу не було подано.
СУДДЯ В.Б. БОЙКО