Постанова від 21.01.2020 по справі 534/1945/19

Справа № 534/1945/19

3/534/29/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2020 року м. Горішні Плавні

Комсомольський міський суд Полтавської області у складі головуючого судді Куц Т.О., з участю секретарів судового засідання Ворошило І.О., Чебикіної Н.А., прокурорів Роєнка В.М., Накая М ОСОБА_1 В., Карнаухова О.О., Павловського С.О., особи, яка склала протокол ОСОБА_2 , особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_3 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Аули Криничанського району Дніпропетровської області, громадянки України, працюючої начальником відділу у справах сім'ї та молоді служби у справах дітей, сім'ї та молодіжної політики виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , - за ч.2 ст.1726 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Комсомольського міського суду Полтавської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення складений щодо ОСОБА_3 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.1726 КУпАП.

Згідно із складеним протоколом про адміністративне правопорушення, ОСОБА_3 , будучи начальником відділу у справах сім'ї та молоді служби у справах дітей, сім'ї та молодіжної політики виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області, тобто суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст.52 даного, після придбання нерухомого майна 11.06.2018 вартістю 154500 грн., а саме квартири загальною площею 29,7 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , в порушення десятиденного строку (не пізніше 23:59:59 20.06.2018), несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування, подала повідомлення про суттєві зміни в майновому становищі на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції.

В судовому засіданні ОСОБА_3 винною себе визнала повністю та не заперечувала факту несвоєчасного подання повідомлення до НАЗК про суттєві зміни у майновому становищі.

Прокурор обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення підтримав та зазначив про наявність в діях ОСОБА_3 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 1726 КУпАП. Питання про накладення стягнення залишив на розсуд суду.

Особа, яка склала протокол, ОСОБА_2 в суді пояснив, що органи Національної поліції мають право складати протоколи даної категорії, а моментом виявлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення є момент, коли особа, уповноважена на складання протоколу, здобула можливість за участі особи, яка вчинила адміністративне правопорушення здійснити дії, визначені ч.ч.2-4 ст.256 КУпАП. Правопорушення було виявлено внаслідок аналізу щорічних декларацій та реєстрів щодо набуття права власності на нерухоме майно.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до відповідальності, особи, яка склала протокол, з'ясувавши думку прокурора та дослідивши приєднані до справи докази, судом встановлено наступне.

Як убачається з матеріалів справи, за інформацією Єдиного державного реєстру декларацій на офіційному веб-сайті НАЗК, датою публікації повідомлення про суттєві зміни в майновому стані ОСОБА_3 є 26.06.2018 10:15, що відповідає даті фактичного подання повідомлення суб'єктом декларування.

У вказаному повідомленні посадою суб'єкта декларування зазначено - начальник відділу у справах сім'ї та молоді служби у справах дітей, сім'ї та молодіжної політики виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області, тип посади - посада в органах місцевого самоврядування п'ятої категорії.

Відповідно до повідомлення ОСОБА_3 11.06.2018 набула у власність квартиру загальною площею 29,7 кв.м. вартістю 154500 грн.

Згідно із пп. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування, що прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За змістом ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до ч.2 ст.52 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції чинній на момент вчинення правопорушення), у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, тобто особи зобов'язаної подавати декларацію відповідно до цього Закону, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Разом із тим, 02.10.2019 Верховна Рада України прийняла Закон України № 140-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції», яким внесла зміни до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», визначивши обов'язок щодо подання декларації про суттєві зміни у майновому стані виключно для суб'єктів декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб'єктів декларування, які займають посади пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до ст. 50 цього Закону.

Згідно з статтею 50 ЗУ «Про запобігання корупції», під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті розуміються Президент України, Прем 'єр-міністр України, член Кабінету Міністрів України, перший заступник або заступник міністра, член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Антимонопольного комітету України, Голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Голова Фонду державного майна України, його перший заступник або заступник, член Центральної виборчої комісії, член, інспектор Вищої ради правосуддя, член, інспектор Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, народний депутат України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Уповноважений із захисту державної мови, члени Національної комісії зі стандартів державної мови, Директор Національного антикорупційного бюро України, його перший заступник та заступник, Голова Національного агентства з питань запобігання корупції та його заступники, Генеральний прокурор, його перший заступник та заступник, Голова Національного банку України, його перший заступник та заступник, член Ради Національного банку України, Секретар Ради національної безпеки і оборони України, його перший заступник та заступник, Керівник Офісу Президента України, його перший заступник та заступник, Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим, його перший заступник та заступник, радник або помічник Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем 'єр - міністра України, особи, посади яких належать до посад державної служби категорії "А" або "Б", та особи, посади яких частиною першою статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" віднесені до першої - третьої категорій, а також судді, прокурори і слідчі, керівники, заступники керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, їх апаратів та самостійних структурних підрозділів, керівники, заступники керівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей, Автономної Республіки Крим, міст Києва або Севастополя, керівників державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, юрисдикція яких поширюється на територію одного або кількох районів, міста республіканського в Автономній Республіці Крим або обласного значення, району в місті, міста районного значення, військові посадові особи вищого офіцерського складу».

Зазначені зміни вступили в силу 01.01.2020, тобто є чинними на день розгляду справи. Отже законодавчим актом №140-ІХ внесені зміни, якими скасований обов'язок подання інформації про суттєві зміни у майновому стані для осіб, які не займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб'єктів декларування, які не займають посади, пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до статті 50 цього Закону.

Згідно з ст.58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Зазначене узгоджується із нормами ст.8 КУпАП, відповідно до яких особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Разом із тим, закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів (ч.2 ст.8 КУпАП).

Як встановлено судом переліком визначеним ст.50 Закону України «Про запобігання корупції» посада, яку обіймає ОСОБА_3 не віднесена до посад службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а відтак положення ч.2 ст.52 ЗУ «Про запобігання корупції» до неї не застосовуються.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що на час розгляду справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_3 діє законодавчий акт, який виключає адміністративну відповідальність за порушення вимог частини 2 статті 52 Закону України «Про запобігання корупції», тому в діях ОСОБА_3 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.

У відповідності до ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.247,283, 294 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_3 за ч.2 ст.1726 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова суду може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду подаються протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку оскарження.

Суддя Т.О. Куц