ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
23 січня 2020 року м. Київ № 826/14109/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Енергоснаб 2013»
до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергоснаб 2013» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, в якому просило: - визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0356891207 від 15 червня 2018 року в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 82253,4 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що застосування штрафних санкцій до позивача за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних №16 від 02 квітня 2018 року на суму ПДВ 147744 грн., №12 від 02 квітня 2018 року на суму ПДВ 122686 грн., №15 від 02 квітня 2018 року на суму ПДВ 25720 грн., №71 від 19 квітня 2018 року на суму ПДВ 526384 грн. є протиправним, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергоснаб 2013», як постачальник товарів, має право здійснювати реєстрацію складених податкових накладних за умови попередньої реєстрації податкових накладних з боку продавця. Після реєстрації податкових накладних продавцем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Вікторія-Торг», позивач, в свою чергу зареєстрував податкові накладні щодо поставки ним товарів на ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 вересня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду у порядку загального позовного провадження.
Відповідач позов не визнав з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву, зокрема вказав на можливість реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН в інші терміни, ніж встановлено пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, але з нарахуванням штрафних санкцій за порушення порядку їх реєстрації в ЄРПН.
У судове засідання сторони уповноважених представників осіб не забезпечили, хоча завчасно повідомлялись про дату, час та місце проведення судового засідання. Керівник позивача подав клопотання про розгляд справи без участі представника.
З огляду на те, що сторони у судове засідання не прибули суд розгляну справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд дійшов до наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, Головним управлінням ДФС у м. Києві була проведена камеральна перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Енергоснаб 2013» за січень 2017 - квітень 2018 року, про що складено Акт №5913/26-15-12-07-20/38671643 від 17 травня 2018 року.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «Енергоснаб 2013» граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних за січень 2017 - квітень 2018 року в ЄРПН, а саме:
- ПН №4 дата складання 12 січня 2017 року, дата реєстрації в ЄРПН 01 лютого 2017 року, сума ПДВ 99 грн., порушення граничних термінів (кількість днів) -1;
- ПН №5 дата складання 12 січня 2017 року, дата реєстрації в ЄРПН 01 лютого 2017 року, сума ПДВ 180 грн., порушення граничних термінів (кількість днів) -1;
- ПН №3 дата складання 12 січня 2017 року, дата реєстрації в ЄРПН 01 лютого 2017 року, сума ПДВ 300 грн., порушення граничних термінів (кількість днів) -1;
- ПН №6 дата складання 12 січня 2017 року, дата реєстрації в ЄРПН 01 лютого 2017 року, сума ПДВ 144 грн., порушення граничних термінів (кількість днів) -1;
- ПН №16 дата складання 02 квітня 2018 року, дата реєстрації в ЄРПН 02 травня 2018 року, сума ПДВ 147744 грн., порушення граничних термінів (кількість днів) -2;
- ПН №12 дата складання 02 квітня 2018 року, дата реєстрації в ЄРПН 02 травня 2018 року, сума ПДВ 122686 грн., порушення граничних термінів (кількість днів) -2;
- ПН №15 дата складання 02 квітня 2018 року, дата реєстрації в ЄРПН 02 травня 2018 року, сума ПДВ 25720 грн., порушення граничних термінів (кількість днів) -2;
- ПН №71 дата складання 19 квітня 2018 року, дата реєстрації в ЄРПН 16 травня 2018 року, сума ПДВ 526384 грн., порушення граничних термінів (кількість днів) -1.
На підставі Акта перевірки №5913/26-15-12-07-20/38671643 від 17 травня 2018 року Головне управління ДФС у м. Києві винесло податкове повідомлення-рішення №033689 від 15 червня 2018 року про застосування до ТОВ «Енергоснаб 2013» штрафу на загальну суму 82325,7 грн.
Не погоджуючись із висновками податкового органу щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних №16 від 02 квітня 2018 року на суму ПДВ 147744 грн., №12 від 02 квітня 2018 року на суму ПДВ 122686 грн., №15 від 02 квітня 2018 року на суму ПДВ 25720 грн., №71 від 19 квітня 2018 року на суму ПДВ 526384 грн. та, відповідно, із застосуванням штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію цих накладних в ЄРПН, позивач звернувся з даним позовом до суду.
При цьому позивач стверджував, що відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період. Тому, ТОВ «Енергоснаб 2013», як постачальник товарів, має право здійснювати реєстрацію складених податкових накладних за умови попередньої реєстрації податкових накладних з боку продавця - Товариства з обмеженою відповідальністю «Вікторія-Торг».
Так, за податковою накладною №16 позивач здійснив поставку товарів на ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ». В свою чергу, позивач отримав зазначені товари від ТОВ «Вікторія-Торг», про що складено останнім податкову накладну №8 від 02 квітня 2018 року. Податкова накладна №8, що складена ТОВ «Вікторія-Торг», була доставлена в Реєстр 30 квітня 2018 року о 15:05 год., відомості про реєстрацію отримано лише 0 19:21 год., що підтверджується відповідною інформацією. В подальшому, податкова накладна №16, складена позивачем, була направлена на реєстрацію 30 квітня 2018 року о 20:23 год.
За податковою накладною №12 позивач здійснив поставку товарів на ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ». В свою чергу, позивач отримав зазначені товари від ТОВ «Вікторія-Торг», про що складено останнім податкову накладну №11 від 02 квітня 2018 року. Податкова накладна №11 від 02 квітня 2018 року доставлена в Реєстр 30 квітня 2018 року о 17:00 год., відомості про реєстрацію отримані о 20:21 год. Після реєстрації Товариством «Вікторія-Торг» в Реєстрі податкової накладної №11, позивач, в свою чергу, направив на реєстрацію 30 квітня 2018 року о 20:23 год. податкову накладну №12 щодо поставки товарів на ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ».
Аналогічно, за податковою накладною №15 позивач здійснив поставку товарів на ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ». В свою чергу, позивач отримав зазначені товари від ТОВ «Вікторія-Торг», про що складено останнім податкову накладну №10 від 02 квітня 2018 року, та яка доставлена в Реєстр 30 квітня 2018 року о 13:17 год., і відомості про реєстрацію якої отримано о 19:21 год. Після реєстрації вказано накладної №10, позивач направив на реєстрацію 30 квітня 2018 року о 20:23 год. податкову накладну №15. За податковою накладною №71 від 19 квітня 2018 року позивач здійснив поставку товарів на ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ». В свою чергу, позивач отримав зазначені товари від ТОВ «Вікторія-Торг», про що складено останнім податкову накладну №13 від 19 квітня 2018 року. Вказана податкова накладна №13 доставлена в Реєстр 15 травня 2018 року о 16:52 год., відомості про реєстрацію отримано о 20:20 год. Після реєстрації накладної №13 від 19 квітня 2018 року, позивач направив на реєстрацію 15 травня 2018 року в 20:21 год. податкову накладну №71.
Таким чином, на думку позивача, вище вказані податкові накладні №16, №12, №15 та № 71 зареєстровані без порушення вимог податкового законодавства.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з положеннями пункту 201.10 статті 201 цього Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
-для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
-для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
-для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов'язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.
З наведеного слідує, що чинне податкове законодавство покладає на платника податку - продавця товарів/послуг обов'язок при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
При цьому, ні положення Податкового кодексу України, а ні Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341) не містять застережень щодо можливості здійснення реєстрації податкових накладних, складених платником податку - постачальником товару, лише після реєстрації податкових накладних в ЄРПН, складених платником податку - продавцем товару.
Питання щодо можливості включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту врегульовані іншими нормами податкового законодавства.
Зокрема, як уже було зауважено вище, у разі порушення продавцем товарів/послуг граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою (додаток 8 до податкової декларації з ПДВ) на такого продавця. Виключення - щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена (п.201.16 статті 201 Кодексу).
Право додати до декларації заяву із скаргою зберігається за покупцем протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, у якому платникові не надано податкову накладну або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної/ накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням відповідних товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Надходження заяви із скаргою є підставою для проведення ДФС документальної перевірки продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за відповідною операцією.
Щодо термінів включення суми ПДВ до складу податкового кредиту, якщо це не зроблено у відповідному звітному періоді з вини продавця, який несвоєчасно зареєстрував податкові накладні, слід звернути увагу на таке.
Згідно з пунктом 198.6 статті 198 Податкового кодексу України суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/ розрахунків коригування до таких податкових накладних.
Таким чином, не своєчасна реєстрація податкових накладних має наслідком застосування штрафних фінансових санкцій до платника.
Матеріалами справи підтверджується, а позивачем фактично не спростовується порушення ним термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних №16 від 02 квітня 2018 року на суму ПДВ 147744 грн., №12 від 02 квітня 2018 року на суму ПДВ 122686 грн., №15 від 02 квітня 2018 року на суму ПДВ 25720 грн., №71 від 19 квітня 2018 року на суму ПДВ 526384 грн., а тому позовні вимоги є не обгрунтованими, а відтак не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач виконав покладений на нього законодавством обов'язок.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати відсутні.
Керуючись статтями 2, 77, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергоснаб 2013» відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 296- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко