ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
20 січня 2020 року м. Київ № 640/12317/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Відділу державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у м.Києві
про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Відділу державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у м. Києві (далі також - відповідач), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
- зобов'язати Відділ державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у м. Києві внести зміни до актового запису про смерть №1190 від 19.01.2012, а саме: виключити відомості про померлу особу: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 та доповнити у графу 1 актового запису відомості: «невідома».
Позивач мотивує свої вимоги тим, що відповідачем протиправно відмовлено у внесенні виправлень до актового запису про смерть №1190 від 19.01.2012 року, оскільки позивач фактично не є померлим.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити з урахуванням уточнених позовних вимог.
Відповідачем через канцелярію суду було подано пояснення щодо позову.
Суд, керуючись ч.8 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
13.03.2019р. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулась до Дарницького районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у м. Києві за отриманням повторного свідоцтва про народження.
Останнім позивача було повідомлено, що відносно неї було складено актовий запис про смерть №1190 від 19.01.2012.
ОСОБА_1 звернулась до Відділу державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у м. Києві із заявою про анулювання актового запису про смерть.
Листом від 21.03.2019 Відділ державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у м. Києві відмовив в анулюванні актового запису про смерть, зазначивши про можливість звернутись до суду із позовом про виключення відомостей про померлу особу з актового запису про смерть та анулювання свідоцтва про смерть.
Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернулася з даним адміністративним позовом до суду.
Дослідивши та надавши оцінку наявним у матеріалах справи письмовим доказам за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Відділом державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у м.Києві складений актовий запис №1190 від 19 січня 2012 року. В даному акті зазначено « ОСОБА_1 », дата народження «16.03.1962».
Листом від 27.06.2019 №2789/16.4-89 Дарницький районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у м. Києві повідомив, що перевіркою встановлено, що реєстрація смерті була проведена співробітником Київського міського бюро судово-медичної експертизи на підставі лікарського свідоцтва про смерть №173/2 від 16.01.2012 року, виданого Київським бюро судово-медичної ескпертизи. В графі відміток зазначено, що паспорт померлого не зданий.
Листом Дарницького управління поліції ГУ НП у м. Києві від 20.06.2019 №11075/128/48/05-19 повідомлено, що в ході проведення перевірки, як померла значиться громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 як померла не значиться.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VI (далі за текстом - Закон № 2398).
Згідно ст. 2 Закону № 2398 передбачено, що актами цивільного стану є події та дії, що нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
За приписами частин 2, 3 статті 9 Закону № 2398, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Відповідно до пунктів ч. 1 ст. 17 Закону № 2398, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 22 Закону № 2398, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження у судовому порядку.
Згідно положень ч. 4 ст. 22 Закону № 2398, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793 (далі за текстом - Правила).
Пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно п. 1.5 Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Відповідно до п. 1.7 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Зміст п. 1.7 Правил свідчить, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Згідно з пп. 2.13.2 п. 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
У наданих поясненнях Відділу державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 19.08.2019 зазначено, що якщо дані про померлу в актовому записі про смерть складеного на гр. ОСОБА_1 були внесені помилково, вважається за доцільне виключити відомості про померлу особу, а саме: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, місце проживання та доповнити відомості у графу 1 актового запису про смерть «невідома» або вносити зміни до актового запису про смерть із зазначенням достовірних відомостей про померлу особу. Анулювання актового запису про смерть №1190 від 19.01.2012 не є доцільним, оскільки під цим номером поховано жінку, яку в подальшому зможуть впізнати родичі в базі «Розшук», а після анулювання даного актового запису таку можливість буде втрачено.
Суд зазначає, що на даний час реєстрація смерті ОСОБА_1 не відповідає дійсності, оскільки позивач жива, її особа встановлена судом у судовому засіданні 22.10.2019р. на підставі документів, що посвідчують особу, а померлою є фактично інша жінка.
Виходячи з заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів адміністративної справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у м. Києві внести зміни до актового запису про смерть №1190 від 19.01.2012, а саме: виключити відомості про померлу особу: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 та доповнити у графу 1 актового запису відомості: «невідома».
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у м. Києві ( код ЄДРПОУ 25719063) понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішенням суду може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя І.В. Смолій