Справа № 483/1544/15-к
Провадження 1-в/483/13/2020
Іменем України
23 січня 2020 року м. Очаків
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
начальника сектору превенції Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 ,
особи, щодо якої розглядається питання про встановлення адміністративного нагляду - ОСОБА_4 ,
розглянувши подання т.в.о начальника Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Медведєве Чорноморського району АР Крим, є громадянином України, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , судимий: 27 липня 2015 року Очаківським міськрайонним судом Миколаївської області за ч. 3 ст. 185 КК України до 3-х років позбавлення волі; 04 грудня 2015 року Очаківським міськрайонним судом Миколаївської області за ч. 2 ст. 185, ч. 4 ст. 70 КК України до 3-х років 6 місяці позбавлення волі, 04 червня 2019 року звільнений з місць позбавлення волі за відбуттям строку покарання; -
16 січня 2020 року т.в.о. начальника Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 та встановлення обмежень у виді: заборони відвідування барів, кафе, ресторанів та магазинів, в яких здійснюється торгівля спиртними напоями, з метою їх придбання; заборони виїзду за межі Очаківського району Миколаївської області без дозволу Очаківського ВП ГУНП України в Миколаївській області, а також зобов'язання з'являтися для реєстрації до Очаківського ВП ГУНП в Миколаївської області чотири рази на місяць у дні та час визначені поліцейськими.
Подання обґрунтовано тим, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі систематично порушує громадський порядок, неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності.
В судовому засіданні представник органу національної поліції подання підтримав, просив його задовольнити. Пояснив, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі неодноразово порушував публічний порядок та правила поведінки в громадських місцях за що притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2, ч. 1 ст. 175-1, ч. 1 ст. 178-1, ч. 2 ст. 178, ст. 177, ч. 2 ст. 175-1 КУпАП.
Вислухавши пояснення представника Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області, думку засудженого, який не спростовував того факту, що після звільнення з місць позбавлення волі допускав вчинення адміністративних правопорушень за які його притягали до відповідальності, дослідивши матеріали подання, суд дійшов такого.
ОСОБА_4 судимий 04 грудня 2015 року Очаківським міськрайонним судом Миколаївської області за ч. 2 ст. 185, ч. 4 ст. 70 КК України до 3-х років 6 місяці позбавлення волі, 04 червня 2019 року звільнений з місць позбавлення волі за відбуттям строку покарання.
Після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, порушує громадський порядок, правила поведінки в громадських місцях, протягом 2019 року, будучи попередженим про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду, неодноразово вчиняв адміністративні правопорушення за що притягувався до відповідальності за ч. 1 ст. 173-2, ч. 1 ст. 175-1, ч. 1 ст. 178-1, ч. 2 ст. 178, ст. 177, ч. 2 ст. 175-1 КУпАП, за місцем проживання характеризується негативно, як особа яка веде аморальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі - Закону) адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
У відповідності до п. «в» ст. 3 зазначеного Закону України, адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський контроль і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Статтею 10 вказаного Закону зазначено, що до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць. Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу внутрішніх справ з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону, адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне, відповідно до ст. 10 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі” (далі - Закон), встановити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд із застосуванням обмежень, передбачених п.п. б, в, г вказаної статті Закону, строком на один рік.
На підставі викладеного, керуючись ст. 5 Закону, -
Подання т.в.о начальника Очаківського ВП ГУНП в Миколаївській області про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 - задовольнити повністю.
Встановити відносно ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на один рік з наступними обмеженнями:
забороною відвідування барів, кафе, ресторанів, магазинів, в яких торгують спиртними напоями, з метою їх придбання;
забороною виїзду за межі Очаківського району Миколаївської області без дозволу Очаківського ВП ГУНП України в Миколаївській області;
явкою для реєстрації до Очаківського ВП ГУНП в Миколаївської області чотири рази на місяць у дні та час визначені поліцейськими;
Постанову може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області протягом десяти днів з моменту її проголошення.
Головуючий: