Рішення від 22.01.2020 по справі 560/3891/19

Копія

Справа № 560/3891/19

РІШЕННЯ

іменем України

22 січня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому з урахуванням уточнень до позовних вимог просить суд:

- визнати протиправним і скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України від 08.08.2019 № 5 про визнання безпідставним видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії ОСОБА_1 та вилучення вказаного посвідчення;

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (Красилівського відділу обслуговування громадян) про зменшення з 08.08.2019 розміру пенсії з 12060,31 грн. до 8211,00 грн. ОСОБА_1 та зобов'язати прийняти рішення про поновлення виплати пенсії у повному розмірі - 12060,31 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 08.08.2019 Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України прийнято рішення (протокол № 5) про визнання безпідставним видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 - довічно ОСОБА_1 та вилучення вказаного посвідчення. На підставі вказаного рішення Красилівським відділом обслуговування громадян Управління Пенсійного фонду України Хмельницької області прийняло рішення про зменшення позивачу розміру виплати пенсії з 12060,31 грн. до 8211,00 грн. на підставі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв'язку з тим, що факт виконання позивачем робіт у зоні відчуження не підтверджено. Позивач вважає, що вказані рішення суб'єктів владних повноважень є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки питання щодо підтвердження його статусу, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС перевірялося неодноразово, будь-яких спірних питань щодо правового статусу позивача, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на протязі 33 років не виникало. А тому, враховуючи зазначене позивач звернувся до суду.

Ухвалою суду від 05.12.2019 відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації.

Міністерство соціальної політики України подало до суду відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до суду відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що документами, що підтверджують статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема, призначення пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі фактичних збитків, відповідно до Закону України № 796-ХІІ - є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою від 09 березня 1988 року № 122 та довідка про розмір заробітної плати в період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Втрата позивачем статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії І, визначеного Хмельницькою обласною державною адміністрацією - безпосередня підстава для припинення головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виплати пенсії відповідно до Закону № 796-ХІІ та перерахунку пенсії позивачу згідно загальних норм та умов Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивачу припинено виплати пенсії як особі з інвалідністю II групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України № 796-ХІІ здійснено в межах повноважень та у спосіб передбачений законом. В діях Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій не вбачається будь-якої неправомірності. Враховуючи вищевикладене, підстав для визнання протиправним та скасування рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (Красилівського відділу обслуговування громадян) про зменшення з 08.08.2019 розміру пенсії з 12060,31 грн. до 8211,00 грн. ОСОБА_1 та зобов'язання прийняти рішення про поновлення виплати пенсії у повному розмірі - 12060,31 грн. немає.

Окрім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відзиві просить суд провести розгляд даної справи в судовому засіданні з викликом сторін.

Суд зазначає, що частинами п'ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, подала до суду пояснення на позов, в яких зазначила, що Департамент заперечує проти позовних вимог та повідомляє, що позивач 16.05.2019 звернувся до Департаменту із заявою про заміну посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1, серія НОМЕР_1 від 18.06.2009, у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категорія громадян» (зі змінами). Відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551, на підставі рішення Комісії ОДА (протокол № 7 від 29.05.2019) Департаментом направлено на розгляд Комісії при МСПУ справу гр. ОСОБА_1 щодо підтвердження його участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Спірність питання полягає в тому, що в архівній довідці Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу від 28.07.1993 р. №24/18064 вказано, що ОСОБА_1 в складі військової частини НОМЕР_2 тимчасово працював на території зони безумовного обов'язкового відселення в населеному пункті Прип'ять, Буда-Варовичі з 21.06.1986 по 07.10.1986. Водночас, в архівній довідці Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 18.02.2019 № 952/02-10 вказано, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 28.07.1986 по 11.08.1986. Далі мовою оригіналу: «Выезды не отражены. Убывает из 213 ВАИ. Документы 213 ВАИ на хранение в архив не поступали». Комісією при МСПУ на підставі представлених документів не підтверджено факт виконання гр. ОСОБА_1 робіт в зоні відчуження (протокол №5 від 08.08.2019). Рішення Комісії при МСПУ є підставою для вчинення подальших дій Департаментом щодо вилучення посвідчення відповідної категорії.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову, відзивів та пояснень, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач тимчасово працював в складі військової частини НОМЕР_2 на території зони безумовного (обов'язкового відселення) у період з 21.06.1986 по 17.10.1986 та приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується архівною довідкою № 24/18069 від 28.07.1993 та довідками № 151 від 03.04.2009 та № 160 від 04.10.2019.

Експертним висновком Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру від 19.06.2008 № 11338 було встановлено причинний зв'язок хвороби ОСОБА_1 з виконанням обовязку військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Висновком комісії встановлено, що позивач має захворювання, пов'язані з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Судом встановлено, що 13.10.2011 позивачу видано Посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1) серія НОМЕР_3 та вкладку № НОМЕР_4 до посвідчення серії НОМЕР_3 із зазначенням «учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС», дійсні довічно.

Суд зазначає, що на правій сторінці посвідчення проставлено штамп «Перереєстровано» та скріплено печаткою.

З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Красилівському відділі обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та одержує пенсію за віком, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з з 19 травня 2009 року відповідно до виписки з акту огляду МСЕК та поданої заяви одержував пенсію по інвалідності згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у розмірі фактичних збитків). Відповідно до рішення № 968090211571 від 24.10.2019 позивача переведено на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Судом встановлено, що Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України прийнято рішення від 08.08.2019 (протокол № 5) про не підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, визначеного Хмельницькою обласною державною адміністрацією та про вилучення посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Підставою прийняття вищевказаного рішення зазначено не підтвердження факту виконання робіт в зоні відчуження.

До Красилівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області направлено лист управління соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області з повідомленням про те, що Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що діє при Міністерстві соціальної політики (витяг з протоку комісії № 5 від 08.08.2019) прийнято рішення про позбавлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_1 .. Також в протоколі зазначено, що посвідчення підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

На підставі вищевикладеного, 24.10.2019 Красилівським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області проведено впорядкування пенсійної справи ОСОБА_1 та прийнято рішення № 968090211571 про перерахунок пенсії, яким позивачу зменшено з 08.08.2019 розмір пенсії з 12060,31 грн. до 8211,00 грн., та припинено ОСОБА_1 виплати пенсії, як особі з інвалідністю II групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України № 796-ХІІ.

Позивач, не погоджуючись з діями відповідачів, вважаючи їх протиправними, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.

Щодо статусу позивача та участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;

4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Згідно ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно примітки до зазначеної статті, до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Як встановлено за матеріалами справи, позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ще у 1986 році. За приписами вищенаведених норм зазначеного Закону позивач відноситься до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки перебував у зоні відчуження у червні 1986 році.

Відповідно до вимог ст.ст. 10, 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі Закон) учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС вважаються громадяни, які, крім інших, були тимчасово направлені або відряджені у 1986-1987 роках для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно ст. 15 Закону №796-ХІІ, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Процедуру видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та передбачає видачу посвідчень громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих визначає Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 року №551 (далі Порядок №551).

Відповідно до п.11 Порядку №551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян від 11 липня 2018 р. № 551 затверджено нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.

Дозволено до 1 січня 2019 р. використовувати для видачі громадянам усіх категорій, визначених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, раніше виготовлені бланки посвідчень за зразками, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 р. № 501 Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (ЗП України, 1992 р., № 10, ст. 245), від 20 січня 1997 р. № 51 Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Офіційний вісник України, 1997 р., число 5, с. 71), від 21 серпня 2001 р. № 1105 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. № 51 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 34, ст. 1592).

Відповідно до пункту 11 Порядку № 551, посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.

Посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:

- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);

- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку;

- особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою.

У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами.

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.

З матеріалів справи слідує, що позивач, перебуваючи у складі військової частини НОМЕР_2 у період з 21.06.1986 по 17.10.1986 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується архівною довідкою № 24/18069 від 28.07.1993 та довідками № 151 від 03.04.2009 та № 160 від 04.10.2019.

Рішення, що оскаржується, мотивовано не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження.

Відповідач посилається на п.11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 р. № 551, відповідно до якого учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів:

- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);

- довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.

Судом встановлено, що факт перебування позивача у відрядженні в зоні відчуження на Чорнобильській АЕС підтверджуються документами, які наявні в матеріалах справи та містяться в особовій справі позивача (даний факт не заперечується відповідачами): архівна довідка № 24/18069 від 28.07.1993, довідка № 151 від 03.04.2009, довідка № 160 від 04.10.2019, копія довідки МСЕК, копія паспорту, копія посвідчення «Особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорії 1.

Додатково суд зазначає, що відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії ХМ № 234837 від 10.10.2011 позивачу було встановлено 2 групу інвалідності довічно, у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Причинний зв'язок хвороби з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується також Висновком Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру від 19.06.2008 № 11338, де вказано, що захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Отже, наданими до матеріалів справи доказами підтверджується виконання ОСОБА_1 робіт в зоні відчуження, що підтверджує його статус як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Вказані докази є самостійною підставою для видачі посвідчення відповідно до пункту 11 Порядку № 551 особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою.

При цьому, суд зазначає, що з правової конструкції статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» випливає, що громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, вважаються учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Матеріалами справи підтверджено, що позивач перебував у зоні відчуження у 1986 році.

Таким чином, посилання відповідача в оскаржуваному рішенні Комісії, оформленому протоколом № 5 від 08.08.2019 на те, що наданими документами не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження - є безпідставним.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом № 5 від 08.08.2019, в частині не підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 08.08.2019 згідно протоколу № 5 є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправним і скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (Красилівського відділу обслуговування громадян) про зменшення з 08.08.2019 розміру пенсії з 12060,31 грн. до 8211,00 грн. ОСОБА_1 та зобов'язання прийняти рішення про поновлення виплати пенсії у повному розмірі - 12060,31 грн., суд зазначає наступне.

Згідно положень ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 11 Порядку №551 встановлено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.

Пунктами 13, 14 Порядку №551 встановлено, що спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінсоцполітики, до складу якої, крім його фахівців, входять представники МОЗ, ДАЗВ, МВС, Міноборони, Київської облдержадміністрації та громадських об'єднань, статутна діяльність яких пов'язана із соціальним захистом осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (за згодою), за поданням уповноважених органів. Особові справи громадян надсилаються на розгляд комісій, зазначених в абзацах першому і другому цього пункту, за рішенням регіональних комісій. Рішення комісій, зазначених у пункті 13 цього Порядку, є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення такими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення таких комісій підлягає вилученню уповноваженими органами.

Відповідно п. 2 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 26.12.2018 № 1945, Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія), є постійно діючим міжвідомчим колегіальним органом, що утворюється при Мінсоцполітики для розв'язання спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Основним завданням Комісії є розв'язання спірних питань щодо визначення (підтвердження) статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Рішення комісій, зазначених у пункті 13 цього Порядку, є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.

Завданням адміністративного судочинства, згідно із частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтерес юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи те, що під час розгляду справи судом встановлено протиправність рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 08.08.2019 згідно протоколу № 5 про не підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, визначеного Хмельницькою обласною державною адміністрацією та про вилучення посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, то суд зазначає, що позовні вимоги про скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (Красилівського відділу обслуговування громадян) про зменшення з 08.08.2019 розміру пенсії з 12060,31 грн. до 8211,00 грн. ОСОБА_1 належать до задоволення, як похідні вимоги.

Окрім того, суд зазначає, що оскільки, на даний час у позивача відсутнє посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, то позовна вимога про зобов'язання Красилівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії у повному розмірі з моменту її припинення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є передчасною.

Аналогічну позицію закріпив Пленум Вищого адміністративного суду України у своїй постанові №7 від 20 травня 2013 року, зазначивши, що резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

Отже, позовні вимоги про зобов'язання Красилівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії у повному розмірі з моменту її припинення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд вважає передчасними, оскільки зазначеному поновленню повинно передувати відповідне рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС про поновлення позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності та необхідність належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за можливе, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, виходячи за межі позовних вимог, скасовуючи рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 08.08.2019 згідно протоколу № 5 про не підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, визначеного Хмельницькою обласною державною адміністрацією та про вилучення посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, та визнаючи протиправними дії Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України щодо не підтвердження факту виконання робіт у зоні відчуження, суд вважає за необхідне задовольнити позов шляхом зобов'язання Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України повторно розглянути питання щодо підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з прийняттям відповідного рішення та видачею позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 08.08.2019 згідно протоколу № 5 стосовно ОСОБА_1 .

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області від 24.10.2019 про перерахунок ОСОБА_1 розміру пенсії з 08.08.2019, яким зменшено її розмір.

Зобов'язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України повторно розглянути питання щодо підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з прийняттям відповідного рішення та видачею посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( с. Великі Зозулинці, Красилівський район, Хмельницька область, 31036 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 )

Відповідачі:Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України (вул. Експанадна, 8/10, Мсп601, Центральна Частина Києва, м. Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 37567866) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Третя особа:Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (вул. Володимирська, 109, Хмельницький, 29000 , код ЄДРПОУ - 25921623)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький