16.01.2020 Справа №607/724/20
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Грицак Р.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, складеного посадовою особою Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Тернопільській області від 14 січня 2020 року серія АПР 18 № 483538 відносно ОСОБА_1 , останній не виконує батьківські обов'язки по вихованню неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який 02 січня 2020 року по АДРЕСА_1 умисно пошкодив майно (вуличні ворота) гр. ОСОБА_3 , чим ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , якому інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП, вважаю, що дана справа підлягає направленню на дооформлення до Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Тернопільській області, з наступних підстав.
Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Вимогами ч. 1 ст. 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфікуються за ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 184 КУпАП настає у разі вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Разом з цим, при дослідженні матеріалів справи встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки у ньому не в повному обсязі викладена об'єктивна сторона складу інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, зокрема, у викладі обставин правопорушення взагалі відсутнє посилання на те, що неповнолітній ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачено КУпАП, як і відсутні відповідні докази на підтвердження факту вчинення неповнолітнім адміністративного правопорушення.
Також, судом встановлено, що в порушення ч.1 ст. 256 КУпАП в протоколі не містяться пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Отже, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення не має повноважень самостійно збирати докази на підтвердження обставин, викладених у протоколі, як і не має процесуальної можливості змінювати інкриміновану особою, уповноваженою на складання протоколу, кваліфікацію дій особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
У абз. 5 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
З огляду на те, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки та неповнота не можуть бути усунені в суді, вважаю за необхідне повернути дану справу до Тернопільського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Тернопільській області для оформлення належним чином.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 256, 283, 284, 299 КУпАП, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 184 КУпАП направити в Тернопільський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, для належного оформлення.
Головуючий суддяР. М. Грицак