Справа № 420/6673/19
17 січня 2020 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Одеської міської ради за вх.№47625/19 від 16.12.2019 року про закриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеської міської ради (пл.Думська,1, м.Одеса, 65026) про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради №4725-VII від 12.06.2019 року "Про надання дозволів громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_4 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), зобов'язати Одеську міську раду прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_4 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеської міської ради (пл.Думська,1, м.Одеса, 65026) про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради №4725-VII від 12.06.2019 року "Про надання дозволів громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_4 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), зобов'язати Одеську міську раду прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_4 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Від представника відповідача надійшло за вх. .№47625/19 від 16.12.2019 року клопотання про закриття провадження.
Дане клопотання обґрунтоване тим, що Одеська міська рада не погоджується із вказаним позовом і вважає, що спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства оскільки спір, що розглядається в межах даної справи є приватно-правовим та стосується захисту цивільного права позивача, у зв'язку із чим заявлені вимоги повинні розглядатись за правилами цивільного судочинства.
Представник позивача заперечував проти задоволення даного клопотання оскільки, вважає його безпідставним, та даний спір належить розглядати у порядку адміністративного судочинства.
Вирішуючи питання щодо наявності юридичних та фактичних підстав для закриття провадження в адміністративній справі, суд робить наступні висновки.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно п.1, 2 ч.1 ст.4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Головною ознакою публічно-правових спорів є участь у них хоча б однією із сторін суб'єкта владних повноважень. Необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій та повноважень, при цьому ці функції та повноваження повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
З огляду на зміст позовних вимог позивача, останній посилається на протиправність рішення суб'єкта владних повноважень, яким було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_4 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) з порушенням вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Вказаний закон регулює питання щодо організаційних основ містобудівної діяльності. Предметом розгляду даної справи є визначення судом дотримання відповідачем встановленого законом порядку прийняття рішення. Тобто в даній адміністративній справі суд визначає чи було зазначене рішення прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений законом. Даний спір не є спором про право власності позивача. Відповідно до характеру рішення "Про надання дозволів громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", яке оскаржується, останнє не регулює питання щодо встановлення, зміни чи припинення права власності позивача на об'єкт нерухомості. Отже, суд робить висновок, що даний спір не може бути розглянутий в порядку цивільного судочинства.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суду у постановах 31.10.2019 р. у справі №607/4538/16-а, від 23.10.2019 р. у справі №392/1004/17(2- а/392/96/17).
Отже, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у користування.
Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 27.02.2018 р. у справі № 545/808/17, від 22.05.2018 р., 468/1263/17-а; від 11.06.2019 р. у справі №826/841/17.
Надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не покладає на раду обов'язку (не є підставою для виникнення зобов'язання перед особою, яка розробила проект землеустрою) щодо надання цієї земельної ділянки у власність. Рада може відмовити у затвердженні проекту та наданні земельної ділянки у власність з підстав, визначених законом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 03.04.2019р. у справі 509/4722/16-а та від 29.08.2019 р. у справі №540/2441/18.
Таким чином, у позивача не виникло будь-якого права стосовно вказаної земельної ділянки, що виключає можливість звернення його до суду про захист порушеного права стосовно цієї земельної ділянки за правилами цивільно-прцесуального судочинства.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.238,239 КАС України, суд,-
Відмовити в задоволенні клопотання представника Одеської міської ради за вх.№47625/19 від 16.12.2019 року про закриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеської міської ради (пл.Думська,1, м.Одеса, 65026) про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради №4725-VII від 12.06.2019 року "Про надання дозволів громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_4 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), зобов'язати Одеську міську раду прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_4 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Повний текст ухвали складений та підписано суддею 22 січня 2020 року.
Суддя Єфіменко К.С.