20 січня 2020 рокум. Ужгород№ 260/1710/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ващиліна Р.О.
при секретарі судового засідання Неміш Т.В.
за участю:
позивача - не з'явився,
відповідача 1: представник - Карпій М.В.,
відповідача 2: представник - Заяць Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить: 1) зобов'язати Закарпатський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 на підставі ст.ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 10% від посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та проводити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 10% від посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 з 05 березня 2019 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумами пенсії.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що він являється військовим пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Закарпатській області. 09 вересня 2019 року він звернувся до відповідачів із зверненням щодо складання довідки про розмір грошового забезпечення з включенням до такої усіх додаткових видів грошового забезпечення та премії та проведення перерахунку його пенсії з урахуванням такої. Однак у задоволенні порушених у зверненні питань йому було відмовлено. Вважає таку відмову протиправною, оскільки Закарпатський обласний військовий комісаріат при складанні довідки повинен керуватися нормами Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року, відповідно до яких визначати складові грошового забезпечення. Звертає увагу суду на ту обставину, що п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року, якими керувалися відповідачі, визнані судом такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, що підтверджується судовими рішеннями у справі №826/3858/18, а тому не підлягає застосуванню.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
17 січня 2020 року позивач надіслав до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить викласти заявлені позовні вимоги в наступній редакції: 1) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 на підставі ст.ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 10% від посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та проводити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 10% від посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 з 05 березня 2019 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумами пенсії.
Окрім того, позивач подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
В судове засідання 20 січня 2020 року позивач не з'явився.
Представник відповідача 1 в судовому засіданні 20 січня 2020 року проти задоволення позовних вимог заперечила з мотивів, зазначених у поданому до суду відзиві №7217 від 21.12.2019 р. Зокрема, зазначила, що на виконання та в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року, ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, в якій зазначено інформацію про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Отже, в такій зазначено всі види грошового забезпечення, передбачені п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року. Чинним законодавством саме Кабінет Міністрів України наділений правом встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку зі зміною грошового забезпечення, що також підтверджено рішенням Верховного Суду від 13.03.2019 року у зразковій справі №240/6263/18. Вважає безпідставними посилання позивача на судові рішення в адміністративній справі №826/3858/18, якими скасовано п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року, оскільки нормативно-правовий акт, згідно з нормами КАС України, втрачає чинність з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, тобто в даному випадку з 05 березня 2019 року. Отже, на момент виникнення спірних правовідносин постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року була чинною та підлягала застосуванню. Окремо звертає увагу суду на те, що уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення виключно на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України. Жодним нормативно-правовим актом не передбачена можливість видавати такі довідки за власною ініціативою уповноваженого органу або на вимогу інших осіб.
В судовому засіданні 20 січня 2020 року представник відповідача 2 проти заявленого позову заперечила, обґрунтовуючи обставинами, наведеними у поданому відзиві №50952/07.01 від 10.12.2019 р. Зокрема, зазначила, що в березні 2018 року Закарпатським обласним військовим комісаріатом було складено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, в яку включено усі види грошового забезпечення, передбачені п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року, та які були чинними на момент її видачі. Вважає, що прийняття Окружним адміністративним судом м. Києва рішення у справі №826/3858/18 не є тією обставиною, яка тягне за собою обов'язок Закарпатського обласного військового комісаріату оформити та направити до органу Пенсійного фонду нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача. Такий виникає виключно у випадку прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або введення для них нових видів грошового забезпечення. Окрім того, вважає безпідставною звернену до органу Пенсійного фонду позовну вимогу, оскільки така стосуються захисту від можливих порушень прав позивача у майбутньому, що не відповідає засадам адміністративного судочинства.
Також в засіданні суду 20 січня 2020 року представник відповідача 2 відмовився від заявленого клопотання про зупинення провадження у справі №50953/07.01 від 10.12.2019 р.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідачів, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) проходив військову службу в Збройних Силах України. Наказом Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України №182 від 16.09.2005 р. підполковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за пп. «б» п. 67 (за станом здоров'я) Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України з правом носіння військової форми одягу.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ в Закарпатській області) та з 01 жовтня 2005 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.
Згідно із розрахунком на пенсію за вислугу років ОСОБА_1 від 18.10.2005 р. пенсія позивача обрахована в основному розмірі 86% грошового забезпечення, яке складалось з таких його видів: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років 40%; надбавка за службу в ЗС 100%; надбавка за секретність 10%; надбавка за безперервність служби 90%; премія 33,3%.
При наступних перерахунках пенсії ОСОБА_1 , в тому числі з 01 жовтня 2017 року, такий здійснювався з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 40 %; надбавка за кваліфікацію 4%; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 10%; надбавку за особливо важливі завдання - 50%; премія 10%.
Вказані обставини сторонами не заперечуються.
В подальшому на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 , у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, №ХР15087 від 28 березня 2018 року, до складу якої включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років 50%.
Вказана довідка була скеровано до ГУ ПФУ в Закарпатській області, а на її підставі з 01 січня 2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , при якому органом Пенсійного фонду України враховано тільки ті складові грошового забезпечення, які зазначені в довідці.
09 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського ОВК із заявою, в якій просив здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з 01 січня 2018 року згідно військового звання та посадового окладу відповідної посади діючого військовослужбовця з урахуванням усіх премій та інших додаткових видів грошового забезпечення.
Листом Закарпатського ОВК №5496 від 26.09.2019 р. ОСОБА_1 повідомлено, що починаючи з 01.01.2007 р. військовий комісаріат не призначає і не виплачує пенсії, оскільки ці функції передані Пенсійному фонду України. Також проінформовано, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р., ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі списків, наданих ГУ ПФУ в Закарпатській області, виготовлено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 р., до якої включено посадовий оклад; оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років 50%. Оскільки станом на 20.09.2019 р. ІНФОРМАЦІЯ_4 не отримував розпорядчих документів щодо зміни складових грошового забезпечення, відсутні підстави для надання до органів Пенсійного фонду України нової довідки зі складовими, які не передбачені постановою Кабінету Міністрів України.
11 жовтня 2019 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Закарпатського ОВК із заявою, в якій просив скласти та направити до ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05.03.2019 р. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 на підставі ст.ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 10% від посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704.
Листом Закарпатського ОВК №6254 від 04.11.2019 р. заявника повідомлено, що на порушені у заяві від 11.10.2019 р. питання вже була надана відповідь листом від 26.09.2019 р. №5490, та за цей час правова позиція військового комісаріату не змінилася.
09 вересня 2019 року ОСОБА_1 подав до ГУ ПФУ в Закарпатській області заяву, в якій в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» просив надати письмову інформацію про те, на підставі яких нормативно-правових документів, починаючи з 01 січня 2018 року перераховану пенсію нараховують не лише без врахування передбачених Законом України №2262-ХІІ усіх додаткових видів грошового забезпечення, а ще й зі зменшеною поетапною доплатою до пенсії на 50% протягом 2018 року і на 25% протягом 2019 року, непередбаченою жодним Законом України, та чому під час перерахунку у складових його пенсії з 01 січня 2018 року не враховано додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за кваліфікацію; надбавка за роботу з таємними носіями, документами; надбавка за особливо важливі завдання; премія, передбачені ч. 3 та ч. 18 ст. 43 Закону №2262-ХІІ.
Листом №634/Г-99-01 від 25.09.2019 р. ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомило заявника про те, що станом на 01.03.2018 р. порядок перерахунку пенсії військовослужбовцям та її складові визначені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103, який не передбачає врахування додаткових видів грошового забезпечення. 14 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №804, відповідно до якої вирішено виплату пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018 р. та перерахованих з 01.01.2018 р. здійснювати у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення, визначеної станом на 01.03.2018 р.
Також 22 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Закарпатській області, в якій просив у зв'язку з прийняттям рішення по справі №826/3858/18 здійснити перерахунок та проводити виплату пенсії за вислугу років з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 10% від посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704.
У відповідь на подану заяви листом №719/Г-99-01 від 04.10.2019 р. ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомило, що на порушене у зверненні питання надавалась відповідь листом від 25.09.2019 р. №634/Г-99-01.
З метою захисту порушеного, на думку позивача, його конституційного права на соціальний захист, ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Ст. 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюється нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262).
Відповідно до преамбули Закону №2262, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Зазначене кореспондується також з положеннями ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII від 20.12.1991 р. (далі - Закон №2011).
Нормами ч. 2 ст. 9 Закон №2011 визначено складові грошового забезпечення, до яких входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч. 3 ст. 9 Закон №2011).
Порядок обчислення пенсій військовослужбовцям врегульовано нормами розділу V Закону №2262. Так, зокрема, ч. 3 ст. 43 Закону №2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, положеннями законодавчих актів, що регулюють пенсійне забезпечення військовослужбовців, передбачене обчислення пенсії таких з розміру грошового забезпечення з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Нормами ст. 63 Закону №2262 врегульовано порядок здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до ч. 1 зазначеної статті, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно ч. 4 ст. 63 Закону №2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, зазначеною законодавчою нормою Кабінету Міністрів України делеговано повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р. (далі - Порядок №45), відповідно до п. 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
П. 3 Порядку №45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 5 Порядку №45 (у редакції зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р.), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 встановлено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. (далі - Постанова №103) прийнято рішення перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Отже, вказаними нормативно-правовими актами з 24 лютого 2018 року (дата набрання чинності Постанови №103 та внесених нею змін) обмежено складові грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія військовослужбовців.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 р., в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Ч. 2 ст. 265 КАС України передбачені наслідки визнання нормативно-правового акта нечинним, відповідно до яких такий втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 року норми пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 втратили чинність та не підлягають застосуванню.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та Закарпатський ОВК у зв'язку із втратою чинності положеннями п.п. 1, 2 постанови №103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до Закарпатського ОВК із заявою про видачу станом на 05 березня 2019 року довідки про розміри його грошового забезпечення п. 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особу було звільнено із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з абз. 2, 4 та 5 п. 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються обов'язки з: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 5 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто, нормами чинного законодавства на відповідача 1 покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Постановою Кабінет Міністрів України №704 від 30.08.2017 р. (далі - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018 р., затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Окрім того, п. 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Також пп. 2 п. 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
З огляду на вищенаведене суд вважає, що з 05 березня 2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення. Тому суд вважає, що з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704, відповідно до вимог ст.ст. 43 та 63 Закону №2262 та статті 9 Закону №2011.
Нормами Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантується захист власності, тобто на мирне володіння своїм майном.
Згідно з прецедентною практикою Європейського суду з прав людини, право на виплати зі сфери соціального забезпечення, в тому числі, пенсійні виплати, також відносяться до поняття «власності», що захищається положеннями Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, у своєму рішенні від 16.12.1974 у справі «Міллер проти Австрії» Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005 р.) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Принцип верховенства права зобов'язує державу поважати і застосовувати запроваджені нею закони, створюючи правові й практичні умови для втілення їх в життя. Будь-яка дія органів державної влади має будуватися на цьому принципі, а відтак чинні положення національного законодавства потрібно формулювати так, щоб вони були достатньо доступними, чіткими і передбачуваними у практичному застосуванні. (Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Броньовський проти Польщі» від 22 червня 2004 року).
Ч. 2 ст. 6 КАС України передбачає, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Зазначене кореспондується також з положеннями ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», якою передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Отже, суд вважає, що Закарпатський ОВК був зобов'язаний видати та направити ГУ ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови №704 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а тому відмовляючи у направленні такої до органу Пенсійного фонду України, відповідач 1 діяв протиправно.
Відповідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Хоча позивач не заявляє вимогу про визнання протиправними дії Закарпатського ОВК щодо відмови у підготовці та надані до ГУ ПФУ в Закарпатській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії станом на 05.03.2019, разом з тим, враховуючи положення ч. 2 ст. 9 КАС України та факт встановлення протиправності таких судом під час розгляду справи, з метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги, заявлені до Закарпатського ОВК, з урахування наведеного.
Що стосується позовної вимоги до ГУ ПФУ в Закарпатській області, суд вважає таку передчасною з огляду на наступне.
Положеннями Порядку №45 зобов'язують органи Пенсійного фонду України проводити перерахунок пенсій військовослужбовців на підставі отриманої від уповноваженого органу довідки, в якій визначено розмір грошового забезпечення та його складові.
Разом з тим, до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу у органу пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Враховуючи те, що Закарпатський ОВК довідку про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 р. до ГУ ПФУ в Закарпатській області стосовно позивача не направляв, то відповідно в органу Пенсійного фонду України не було можливості та підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням відомостей, які просить позивач включити до її складу.
Суд зазначає, що позивач безумовно має право на перерахунок пенсії з 05 березня 2019 року, однак невірно обрав спосіб захисту свого права.
На час виникнення спірних відносин відповідач 2 - ГУ ПФУ в Закарпатській області не допустило протиправної бездіяльності, оскільки на момент звернення позивача до ГУ ПФУ в Закарпатській області у останнього була відсутня інформація (довідка) про розмір грошового забезпечення пенсіонера, що унеможливило здійснити перерахунок пенсії на той час.
До такого ж висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, що має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами. Порушення прав, свобод чи інтересів особи - це фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності відповідного органу щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні наслідки. Іншими словами, таке рішення (дії чи бездіяльність) є юридичним фактом, котрий має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами.
Кодексом адміністративного судочинства України не встановлено можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов'язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.
Вказані правові позиції містяться, зокрема, в постановах Верховного Суду від 21.02.2018 р. по справі №826/15718/16, від 24.04.2018 р. по справі №167/592/17, від 31.07.2018 р. по справі №348/9/17, від 23.10.2018 р. по справі №344/4560/17, від 14.02.2019 р. по справі №362/7962/15-а.
З огляду на вищенаведене позовна вимога в цій частині задоволенню не підлягає.
Питання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору, судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області(місцезнаходження: пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ - 20453063) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію у розмірі 5% посадового окладу, передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10% від посадового окладу, передбаченої наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавки за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704, з повною інформацією за формою, передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію у розмірі 5% посадового окладу, передбаченої наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавки за роботу з таємними носіями, документами - 10% від посадового окладу, передбаченої наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавки за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704.
4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
Повний текст рішення виготовлено 22 січня 2020 року.
СуддяР.О. Ващилін