номер провадження справи 34/128/19
14.01.2020 Справа № 908/2941/19
м.Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,
при секретареві судового засідання Махно О.О.,
розглянувши матеріали справи № 908/2941/19
за позовом Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, ідентифікаційний код юридичної особи 20497824 (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Владар Україна”, ідентифікаційний код юридичної особи 39290839 (69032, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, буд.9)
про стягнення штрафу та пені
за участю уповноважених представників:
від позивача: Чечель К.І., довіреність № 22 від 04.09.2019
від відповідача: не з'явився
Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовом № 58-02/07-2240 від 18.10.2019 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “Владар Україна” штрафу у розмірі 68000 грн та пені у розмірі 68 000 грн за прострочення терміну сплати штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.05.2019 № 10-рш до загального фонду Державного бюджету України на рахунки відкриті в управлінні Державної казначейської служби України за місцем реєстрації платника податків, за кодом бюджетної класифікації доходів - 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106.
Позов заявлено на підставі ст.ст. 56, 60 Закону України “Про захист економічної конкуренції” та ст. 25 Закону України “Про Антимонопольний комітет України”.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.10.2019 справу № 908/2941/19 передано на розгляд судді Науменку А.О.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 08.11.2019 у справі № 908/2941/19 позовна заява прийнята судом до розгляду за правилами загального позовного провадження, судове засідання призначено на 03.12.2019 о 14 год. 30 хв., запропоновано відповідачеві надати відзив до 28.11.2019, включно.
В судовому засіданні 03.12.2019 суд відкрив підготовче засідання. За наслідками судового засідання, враховуючи неявку представника відповідача та не надання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд відклав розгляд справи на 17.12.2019 о 14 год. 30 хв.
В судовому засіданні 17.12.2019 присутній представник позивача надав усні пояснення у справі та на запитання суду зазначив, що всі пояснення надані, всі наявні докази подані до матеріалів справи, клопотання та заяви, відсутні. Присутній представник позивача в судовому засіданні не заперечував проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.
За наслідками судового засідання, суд, на підставі ст. 185 ГПК України, постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 14.01.2020 о 10 год. 00 хв.
14.01.2020 до канцелярії суду від позивача у справі надійшли письмові пояснення.
В судовому засіданні 14.01.2020 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу “Акорд”.
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи по суті.
В судовому засіданні 14.01.2020 представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, уточнивши у прохальній частині позову дату прийняття рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального управління Антимонопольного комітету України № 10-рш - 29.05.2019. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що згідно з рішенням адміністративної колегії відділення від 29.05.2019 № 10-рш, яке не оскаржене та отримано відповідачем 10.06.2019, визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Владар Україна” та Товариство з обмеженою відповідальністю “Тера-Лтд” вчинили порушення передбачене п. 1 ст. 50 та п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, шляхом спотворення результатів тендеру (торгів), проведених в системі електронних торгів Рrozzoro Регіональною філією «Південна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» щодо закупівлі: ДК 021:2015: 34630000-2 Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (кип'ятильник вагонний КВ-1М 110В) (оголошення про проведення відкритих торгів опубліковано на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, ідентифікатор закупівлі UA-2017-10-19-000587-b). За вказане порушення на товариство накладено штраф у розмірі 68000 грн, який відповідач у двомісячний строк з дня одержання рішення не сплатив, у зв'язку з чим, відповідачу нараховано пеню у розмірі 68000 грн.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань юридичною адресою Товариства з обмеженою відповідальністю “Владар Україна”, ідентифікаційний код юридичної особи 39290839 є 69032, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, буд. 9. Саме за даною адресою здійснювалось листування з відповідачем. Ухвали суду, направлені на юридичну адресу відповідача, були отримані представником товариства, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень, які містяться в матеріалах справи. Правом бути присутнім у судовому засіданні відповідач не скористався. Відзив на позовну заяву не надав. Неявка представника відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду даної справи. Справа розглянута за наявними документами.
В судовому засіданні 14.01.2020 судом прийнято рішення, проголошено його вступну та резолютивну частини.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» від 26.11.1993 № 3659-XII Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 6 вказаного закону Антимонопольний комітет України і його територіальні відділення становлять систему органів Антимонопольного комітету України, яку очолює Голова Комітету; Антимонопольний комітет України, адміністративні колегії Антимонопольного комітету України, державні уповноважені Антимонопольного комітету України, адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України є органами Антимонопольного комітету України.
Дорученням Антимонопольного комітету України від 22.12.2017 №13-01/535 Запорізькому обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України (далі - відділення) надано повноваження щодо проведення дослідження наявності ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції під час участі у торгах, проведених в системі електронних торгів Рrozzoro Регіональною філією «Південна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (ідентифікаційний код 40081216) щодо закупівлі: ДК 021:2015: 34630000-2 Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (кип'ятильник вагонний КВ-1М 110В) ідентифікатор закупівлі UA-2017-10-19-000587-b.
Розпорядженням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 14.12.2018 № 37-р розпочато розгляд справи № 02/23-18 за ознаками вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 1 ст. 50 та п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів.
Листом від 17.12.2018 № 58-02/09-2638 Товариству з обмеженою відповідальністю «Владар Україна» було направлено копію розпорядження від 14.12.2018 № 37-р.
Листом від 15.04.2019 № 58-02/09-1065 Товариству з обмеженою відповідальністю «Владар Україна» направлений витяг з подання про попередні висновки від 12.04.2019 №02-32-спр по справі № 02/23-18.
На витяги з подання про попередні висновки від 12.04.2019 №02-32-спр по справі № 02/23-18 відділенню пояснень та заперечень не надано.
За результатами розгляду справи відділенням встановлено, що поведінка Товариства з обмеженою відповідальністю “Владар Україна” та Товариства з обмеженою відповідальністю “Тера-Лтд” в торгах становить антиконкуренті узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів.
Згідно з рішенням адміністративної колегії відділення від 29.05.2019 № 10-рш, визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю “Владар Україна” та Товариство з обмеженою відповідальністю “Тера-Лтд” вчинили порушення передбачене п. 1 ст. 50 та п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, шляхом спотворення результатів тендеру (торгів), проведених в системі електронних торгів Рrozzoro Регіональною філією «Південна залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» щодо закупівлі: ДК 021:2015: 34630000-2 Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху (кип'ятильник вагонний КВ-1М 110В) (оголошення про проведення відкритих торгів опубліковано на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, ідентифікатор закупівлі UA-2017-10-19-000587-b).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є антиконкурентні узгоджені дії.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» антиконкурентними узгодженими діями, зокрема, визнаються узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.
Згідно з ч. 2 ст. 52 Закону України «Про захист економічної конкренції» за вказане порушення накладаються штрафи у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. У разі наявності незаконно одержаного прибутку, який перевищує десять відсотків зазначеного доходу (виручки), штраф накладається у розмірі, що не перевищує потрійного розміру незаконно одержаного прибутку. Розмір незаконно одержаного прибутку може бути обчислено оціночним шляхом.
За вказане у рішенні адмінколегії відділення порушення на відповідача накладено штраф у розмірі 68000 грн, який підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення.
Відповідач у двомісячний строк з дня одержання рішення штраф не сплатив, у зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 68000 грн штрафу та 68000 грн пені за прострочення сплати штрафу.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Спірні правовідносини є господарськими. Спір виник з відносин, пов'язаних із захистом економічної конкуренції.
Порядок виконання рішень органів Антимонопольного комітету України встановлений статтею 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення (витяг з нього), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Листом від 31.05.2019 № 58-02/09-1357 відповідачу направлено витяг з рішення адміністративної колегії відділення від 29.05.2019 № 10-рш.
Згідно зі ст. 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції» заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.
Відповідачем рішення адмінколегії відділення до суду не оскаржено.
Нормами статті 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» встановлено, що розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення № 69007 03646520, відповідачем отримано копію рішення адміністративної колегії відділення від 29.05.2019 № 10-рш 10.06.2019.
Отже, кінцевим терміном для добровільної сплати штрафу за рішенням адмінколегії відділення, з урахуванням вихідних днів, є - 12.08.2019.
Відповідно до ч.8 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції, суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати до територіального відділення Антимонопольного комітету України документи, що підтверджують сплату штрафу протягом п'яти днів з дня сплати штрафу.
Доказів сплати відповідачем суми штрафу та повідомлення відділення про сплату штрафу суду не надано.
Статтею 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет» передбачено, що з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 68000 грн штрафу.
Правомірними є і вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 68000 грн пені за прострочення сплати штрафу, з урахуванням нижчевикладеного.
За розрахунком позивача, розмір пені за період з 13.08.2019 по 18.10.2019 (включно) складає 68340 грн (1 020 грн *67 день).
Відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу.
Таким чином, позивачем обгрунтовано заявлено до стягнення суму пені за прострочення сплати штрафу, яка не перевищує суму штрафу у розмірі 68000 грн, згідно з ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
На підставі вищевикладеного позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2040 грн (136000*1,5) покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Владар Україна”, ідентифікаційний код юридичної особи 39290839 (69032, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, буд. 9) штраф у розмірі 68000 (шістдесят вісім тисяч) грн 00 коп. та пеню у розмірі 68000 (шістдесят вісім тисяч) грн 00 коп. за прострочення терміну сплати штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, ідентифікаційний код юридичної особи 20497824 (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164) від 29.05.2019 № 10-рш до загального фонду Державного бюджету України на рахунки відкриті в управлінні Державної казначейської служби України за місцем реєстрації платника податків, за кодом бюджетної класифікації доходів - 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Владар Україна”, ідентифікаційний код юридичної особи 39290839 (69032, м. Запоріжжя, вул. Рекордна, буд. 9) на користь Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, ідентифікаційний код юридичної особи 20497824 (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 164) 2040 (дві тисячі сорок) грн 00 коп. судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 22.01.2020.
Суддя А.О. Науменко