Справа № 560/3421/19
іменем України
16 січня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.
за участю:секретаря судового засідання Данилюк К.Б. представників позивача та відповідача
розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зіньківський пивзавод" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Зіньківський пивзавод" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 0023/22-01-32/31264911 від 20 вересня 2019 року.
Покликається на те, що спірне рішення, яким було застосовано фінансову санкцію в розмірі 17 000 грн. за неподання позивачем у встановлений законом строк звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв, є несправедливим і неправомірним, оскільки підприємство лише в кінці серпня 2019 року отримало відповідну ліцензію і фактично у серпні 2019 року виробництво або реалізацію алкогольної продукції не здійснювало. Вважає, що за відсутності акту перевірки податковий орган не міг приймати спірне рішення, керуючись лише відомостями про неподання звіту.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
У поданому відзиві відповідач позов не визнає. Покликається на те, що підставою для застосування фінансової санкції є факт неподання звіту за наявності виданої ліцензії, а тому не має значення, чи здійснювало підприємство виробництво або реалізацію алкогольних напоїв фактично.
Покликається на Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", яким передбачено, що відповідні штрафи можуть накладатись у тому числі на підставі матеріалів податкових органів, що і було зроблено відповідачем. Просить у позові відмовити.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, вказуючи на те, що звіт за формою № 2-РС за серпень 2019 року не був поданий до 9 вересня 2019 року у зв'язку з тим, що ліцензія була отримана підприємством лише наприкінці серпня, у той час як виробництво продукції фактично не здійснювалось.
Представник відповідача позов не визнає, на вимогу суду надав матеріали податкового органу, на підставі яких був встановлений факт неподання позивачем звіту, а саме: відомості інформаційної системи "Податковий блок" підсистема "Подана звітність" станом на 20.09.2019 року ( дату прийняття спірного рішення) Вважає, що не дивлячись на те, що підприємство не здійснювало виробництво або реалізацію алкогольної продукції у серпні 2019 року, воно не було звільнене від обов'язку подати відповідний звіт про це податковому органу.
Заслухавши пояснення представників сторін дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
08 серпня 2019 року Державною фіскальною службою України Товариству з обмеженою відповідальністю "Зіньківський пивзавод" було видано ліцензію № 990108201900038 на виробництво алкогольних напоїв строком дії на 5 років.
Як стверджує позивач, ліцензію було фактично отримано 20.08.2019 року і до кінця серпня 2019 року діяльність з виробництва алкогольних напоїв (пива) ним не здійснювалась, що доводиться довідкою, яка є у справі (а.с.43)
У той же час, відповідно до ч. 3 статті 16 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.
Як встановлено п. 3 Порядку заповнення форми звіту № 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 11.02.2016 № 49, звіт складається окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним, подається до органів ДФС за основним місцем обліку суб'єкта господарювання.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, - у розмірі 17000 гривень.
Згідно з п. 1 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. № 790, чинного станом на час спірних правовідносин, цей Порядок визначає механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон).
Пункти 2,3 Порядку передбачають, що фінансові санкції застосовуються за порушення, передбачені статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
До суб'єктів господарювання, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.
Пункти 5,6 Порядку передбачають, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є:
- акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;
- результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта господарювання, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
- матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку)
Судом встановлено і позивачем не заперечується, що до 10 вересня 2019 року ним не було подано звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв за серпень 2019 року.
Зазначене також доводиться матеріалами податкового органу, на підставі яких був встановлений факт неподання позивачем звіту, а саме: відомостями офіційної інформаційної системи "Податковий блок" підсистема "Подана звітність" станом на 20.09.2019 року ( дату прийняття спірного рішення) Як вбачається з даних системи, у ній відсутні відомості про подання вказаного звіту за формою № 2-РС у встановлений законом строк.
Отже, спірне рішення прийняте на підставі вищезгаданих матеріалів податкового органу ( відомості інформаційної системи "Податковий блок, яка є офіційною базою даних органів ДПС), з яких вбачалось недотримання суб'єктом господарювання вимог закону, зокрема неподання звіту у встановлений строк.
Посилання позивача на обов'язковість акту перевірки для підтвердження факту неподання підприємством звіту суд оцінює критично, оскільки як вже зазначалось вище, Порядок застосування санкцій передбачає можливість їх застосування не лише на підставі актів перевірок, але і на підставі інших матеріалів податкових органів щодо недотримання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв. Крім того, питання подання або неподання звіту форми № 2-РС відповідно до Податкового кодексу України не є предметом або підставою для призначення самостійної документальної або іншої перевірки.
У той же час, посилання позивача на відсутність виробництва продукції протягом серпня 2019 року також не спростовує доводи контролюючого органу, оскільки подання звіту пов'язане саме з фактом отримання суб'єктом господарювання ліцензії.
Таким чином, відповідачем доведено правомірність прийнятого рішення, зважаючи на що у позові слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 січня 2020 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Зіньківський пивзавод" (вул. Ватутіна, 5,Зіньків,Віньковецький район, Хмельницька область,32514 31264911)
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 43142957)
Головуючий суддя І.С. Козачок