Ухвала від 20.01.2020 по справі 520/659/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

20 січня 2020 р. Справа № 520/659/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, 18, код ЄДРПОУ 37874947) про встановлення факту, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

встановити первинність придбання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) нерухомого майна (3/10 частки у праві приватної спільної часткової власності) квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 105,6 кв.м., згідно із Договором купівлі-продажу квартири, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Кошель Тетяною Владиславівною, зареєстровано в реєстрі за № 4108;

визнати неправомірною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: 61022, Харківська обл., місто Харків, пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов), щодо повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за договором купівлі продажу квартири від 9 серпня 2019 року (посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Кошель Тетяною Владиславівною, зареєстровано в реєстрі за № 4108) у розмірі 6684,40 грн. (шість тисяч шістсот вісімдесят чотири грн. 40 коп.);

зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: 61022, Харківська обл., місто Харків, пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.) сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області (код ЄДРПОУ 37874947, адреса: 61166, вул. Бакуліна, буд. 18, м. Харків) подання про повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за договором купівлі продажу квартири від 9 серпня 2019 року посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Кошель Тетяною Владиславівною, зареєстровано в реєстрі за № 4108, у розмірі 6 684,40 грн. (шість тисяч шістсот вісімдесят чотири грн. 40 коп.), на рахунок ІВАN НОМЕР_2 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у банку АТ КБ «ПРИВАТЕАНК» Київ, Україна.

Приписами ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, посадових та службових осіб.

Відповідно до положень статті 4 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Згідно з п.1 ч.1 ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін «публічно-правовий спір» означає спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (п.2 ст.4 КАС України).

Відповідно до п.7 ст.4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Судом встановлено, що, позивач, окрім іншого, просить суд встановити факт первинного придбання ОСОБА_1 ((РНОКПП НОМЕР_1 )) нерухомого майна (3/10 частки у праві приватної спільної часткової власності) квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 105,6 кв.м., згідно із Договором купівлі-продажу квартири, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Кошель Тетяною Владиславівною, зареєстровано в реєстрі за № 4108.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Цивільного суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Главою 6 ЦПК України визначено порядок розгляду судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

З огляду на зазначене, вказана вище вимога підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства місцевим районним судом.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки зазначену заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

В той же час, суд звертає увагу, що визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі й обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін. Суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

Згідно з ч. 2 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України про відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу не пізніше п'яти днів з дня надходження позовної заяви.

Враховуючи наведене, керуючись ст. 5, 170, 248, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі №520/659/20 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344), третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, 18, код ЄДРПОУ 37874947) про встановлення факту, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог: «встановити первинність придбання ОСОБА_1 ((РНОКПП НОМЕР_1 )) нерухомого майна (3/10 частки у праві приватної спільної часткової власності) квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 105,6 кв.м., згідно із Договором купівлі-продажу квартири, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Кошель Тетяною Владиславівною, зареєстровано в реєстрі за № 4108».

Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали складено 20 січня 2020 року.

Суддя В.В. Сагайдак