Рішення від 17.01.2020 по справі 520/13461/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

17 січня 2020 р. № 520/13461/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд:

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням суми додаткових видів грошового забезпечення 4375,76 грн., визначеної у з довідці ДПІ у Ленінському районі м. Харкова № 6098/10/05-062 від 07 липня 2010 р. з часу виникнення права на такий перерахунок з 01.01.2018 р.

- зобов'язати відповідача виплатити різницю між повною сумою пенсії в новому розмірі що підлягала виплаті в період з 01.01.2018 р. - 01.01.2020 сплаченої у цей період.

- здійснити розподіл судових витрат.

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно на звернення позивача після визнання незаконними положень Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 не здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням суми додаткових видів грошового забезпечення 4375,76 грн., визначеної у з довідці ДПІ у Ленінському районі м. Харкова № 6098/10/05-062 від 07 липня 2010 р. з часу виникнення права на такий перерахунок з 01.01.2018 р.

Відповідач, ГУПФУ в Харківській області, надав до суду відзив, в якому проти задоволення позову заперечував з наступних підстав. Перерахунок пенсії з 01.01.2018 року у зв'язку із зміною розмірів грошового забезпечення було здійсненої на підставі наданої довідки, складеної на підставі та у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. ГУПФУ в Харківській області не має повноважень визначати та встановлювати розміри грошового забезпечення військовослужбовців, з огляду на що, керується даними, що надаються до органів ПФУ.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Наказом Державної податкової адміністрації у Харківській області від 26 січня 2009 р. № 43-о позивач був звільнений згідно з п. «а» ст. 65 «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС» (у відставку за віком). Відповідно цього наказу вислуга років на день звільнення складає 30 років. Вперше позивачу було призначено пенсію з урахуванням наведеної у наказі про звільнення вислуги, в розмірі 85% грошового забезпечення.

Згідно з листом ГУ ПФУ в Харківській області на підставі постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 р. за довідкою про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 р., виданою уповноваженим органом «Державна податкова адміністрація», яке становить 12060 грн., в тому числі оклад за посадою 6630 грн., оклад за спеціальним званням 1410 грн. та надбавка за вислугу років (50%) 4020 грн., відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача виходячи з 70 % грошового забезпечення

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2018 р. у справі № 2040/6577/18 відповідача зобов'язано здійснити перерахунок пенсії виходячи з розміру 85 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі.

На виконання рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії у розмірі 85% грошового забезпечення з 01.01.2018 р. відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону N 2262-ХІІ (в редакції постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 р.), без урахування додаткових видів грошового забезпечення (4375,76 грн.), внаслідок чого основний розмір пенсії склав 10251.00 грн.

Постановою КМУ Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб №704 від 30.08.2017 року затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018 р..

21.02.2018 року Kабінетом Mіністрів України було прийнято Постанову від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ( далі постанова Xsl 03). Згідно п. 1, 2 зазначеної постанови було зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження дія роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, виші навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови № 704.

На виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки, виданої Центральною об'єднаною державною податковою інспекцією м. Харкова головного управління ДФС у Харківській області від 30.03.2018 № N/A 2005004466 ОСОБА_1 було зроблено перерахунок з 01 січня 2018 року.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2018 р. у справі № 2040/6577/18 відповідачем здійснено перерахунок пенсії виходячи з розміру 85 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року на підставі довідки, виданої Центральною об'єднаною державною податковою інспекцією м. Харкова головного управління ДФС у Харківській області від 30.03.2018 № N/A 2005004466 ОСОБА_1 .

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18 яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р. визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення, на відповідність вимогам ст. 2 КАС України, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи позивач у зв'язку з набранням чинності Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18 до відповідача з новою довідкою, що містить інформацію про всі види грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року за перерахунком пенсії не звертався.

Посилання позивача на розміри грошового забезпечення, що встановлені у довідці ДПІ у Ленінському районі м. Харкова № 6098/10/05-062 від 07 липня 2010 р. не можуть бути взяті судом до уваги, оскільки зазначена довідка не є належною довідкою для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, оскільки не містить інформації про розмір грошового забезпечення військовослужбовця станом на 01.03.2018 року.

Довідку що містить інформацію про всі види грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року позивач відповідачу не надавав, до матеріалів справи такої довідки позивачем не додано. За перерахунком пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення в розмірах станом на 01.03.2018 року до відповідача не звертався.

Суд зазначає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Відповідно до пункту 9 порядку № 45 відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

З урахуванням того, що позивач не звертався до Головного правління ПФУ в Харківській області з новою довідкою, що містить відомості про всі види грошового забезпечення, включаючи додаткові, та не додав таку довідку до матеріалів справи, суд зазначає, що предметом цього спору є правильність перерахунку пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області. Питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Центральної об'єднаної державної податкової інспекцією м. Харкова головного управління ДФС у Харківській області щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без врахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.

Відтак, з урахуванням відсутності звернення позивача до відповідача з новою довідкою та відсутності повноважень у відповідача на самостійне визначення розміру грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

При цьому, суд зазначає, що право позивача на перерахунок та виплату різниці у пенсії не оспорюється та не спростовується зазначеним рішенням, проте з урахуванням відсутності звернення позивача у встановленому законом порядку та не відповідності довідки № 6098/10/05-062 від 07 липня 2010 р. вимогам законодавства станом на дату виникнення права на перерахунок, оскільки така довідка не є довідкою про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАСУкраїни.

Керуючись ст.ст. 139, 241-247, 255, 257, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя Кухар М.Д.