Справа № 401/3367/19; 2/401/225/20
"10" січня 2020 р. Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі : головуючого - судді Гармаш Т.І., при секретарі - Липко О.А, розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Світловодську за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів, -
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що рішенням Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 13.12.2017 року з нього на користь ОСОБА_2 на утримання сина, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стягуються аліменти в розмірі 1/4 частини його доходу (заробітку) щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення дитиною повноліття. Вказує, що 14 лютого 2018 року він зареєстрував шлюб із ОСОБА_4 від якого у них ІНФОРМАЦІЯ_2 народилась дитина, син ОСОБА_6 , в зв'язку з чим його дружина перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку. Також, вказує на те, що він звільнений з постійного місця роботи з 27.03.2018 року, наразі не працює, не має постійного заробітку та роботи, а тому не має матеріальної можливості сплачувати аліменти у визначеному рішенням суду розмірі. Просить зменшити розмір аліментів, які стягуються за рішення Світловодського міськрайонного суду від 13 грудня 2017 року з нього на користь ОСОБА_2 на утримання сина, з 1/4 частини його доходу (заробітку) до 1/6 частини його доходу (заробітку), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку згідно вимог чинного законодавства.
В судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник позивача підтримала заяву позивача.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнала в повному обсязі.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши докази, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Світловодського міськрайонного суду від 13.12.2017 року з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стягуються аліменти у розмірі 1/4 частини від всіх видів щомісячного заробітку чи доходу відповідача, але не менше 50 % від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 18 жовтня 2017 року і до повноліття дитини, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_3 . ( а.с. 7).
Згідно свідоцтва про народження від 26.06.2012 року, сторони по справі є батьками малолітньої дитини, сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .(а.с.6)
Позивач звільнений з посади 27.03.2018 року та до тепер не працює, що підтверджується копією трудової книжки ( а.с. 15).
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб, 14.02.2018 року позивач вдруге уклав шлюб ( а.с. 9)
З копії свідоцтва про народження від 27.07.2018 року, вбачається, що у позивача у другому шлюбі народилась дитина, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а.с.10).
Із довідки УПСЗН Світловодської міської ради від 18.11.2019 року, вбачається, що дружина позивача знаходиться на обліку в УСЗН Світловодської міської ради та отримує щомісячну допомогу при народженні дитини. (а.с.14).
Відповідно до довідки-розрахунку державного виконавця Світловодського МРВ ДВС заборгованість у позивача ОСОБА_1 по аліментам станом на 01.11.2019 року відсутня.
Згідно довідки про реєстрацію місця проживання позивача ОСОБА_1 від 20.11.2019 року, позивач ОСОБА_1 зареєстрований та проживає разом із дружиною, ОСОБА_7 , сином ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та матір'ю, ОСОБА_8 (а.с.11).
Статтею 180 Сімейного кодексу України, передбачений обов'язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів передбачені у статті 182 СК України. Відповідно до вказаної норми при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Частиною 2 вказаної статті передбачено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Пленум Верховного Суду України у п.п 3,17 Постанови №3 від 15.05.2006 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров'я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до ч. 1 ст.192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них.
Позивач просить зменшити розмір аліментів, що стягуються та у подальшому стягувати аліменти на одну дитину у розмірі 1/6 частини його доходу (заробітку), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку згідно вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 року, яка ратифікована постановою Верховної Ради України № 789Х11 від 27.02.1991 року та набула чинності для України 27.09.1991 року, держава визначає право кожної дитини на рівень життя необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей фінансових можливостей умов життя необхідних для розвитку дитини.
Статтею 6 Європейської конвенції про здійснення прав дітей 25.01.1996 року, ратифікованої Законом № 69-Y від 03.08.2006 року передбачено, що під час розгляду справи, що стосується дитини, перед прийняттям рішення судовий орган визначає, чи має він достатньо інформації для прийняття рішення в найвищих інтересах дитини.
Таким чином, суд вбачає суттєву зміну матеріального стану у позивача, що відповідно до положень ст.192 СК України є підставою для зменшення розміру аліментів.
Також суд враховує, що відповідач позовні вимоги визнала в повному обсязі та не заперечувала проти зменшення розміру аліментів. Суд вважає, що таке визнання позовних вимог відповідачем не суперечить закону та не порушує їх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи викладене і те, що представлені позивачем докази на підтвердження факту погіршення його матеріального становища, що, відповідно, є підставою для зменшення розміру стягуваних з нього аліментів, в контексті положень ст.ст.76-80 ЦПК України є належними, допустимими, достовірними та достатніми, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Згідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», вбачається, що у випадку зміни розміру аліментів, аліменти у новому розмірі стягуються від дня набрання чинності рішенням суду.
Отже, новий розмір аліментів необхідно застосовувати з дня набрання даним рішенням законної сили.
Питання розподілу судових витрат, суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 142 ЦПК України та ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
На підставі викладеного та ст. 180, 183, 184, 192 СК України, керуючись ст.ст. 12, 13, 141,206, 259, 263, 264, 265, 268, 273ЦПК України ЦПК України, -
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну розміру аліментів - задовольнити.
Змінити розмір аліментів, які стягуються з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 згідно рішення Світловодського міськрайонного суду від 13 грудня 2017 року та стягувати з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (іпн НОМЕР_1 ), аліменти на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (іпн НОМЕР_2 ) на утримання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/6 частини від всіх видів заробітку (доходів) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення повноліття сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Повернути ОСОБА_1 з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при зверненні до суду, тобто в сумі 352 (триста п'ятдесят два) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду через Світловодський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів після його проголошення. У разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 .
Суддя Світловодського
міськрайонного суду : Т.І.Гармаш