ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
14 січня 2020 року м. Київ № 640/20744/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомГоловного управління Державної фіскальної служби у м. Києві
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантехсервіс"
простягнення заборгованості у розмірі 120334,38 грн.
Головне управління ДФС у м. Києві (надалі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантехсервіс" (надалі - відповідач), яким просило стягнути кошти ТОВ "Сантехсервіс" з рахунків у банках, що обслуговують відповідача на суму податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 120 141,22 грн. та з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості у сумі 193,16 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем обліковується податковий борг по податку на додану вартість у загальній сумі 120 141,22 грн. та з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості у сумі 193,16 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість у загальній сумі 120 141,22 грн. виник на підставі самостійно узгоджених сум податкових зобов'язань, згідно податкової звітності - податкових декларацій з податку на додану вартість за червень, липень та серпень 2018 року та донарахованих контролюючим органом сум податкових зобов'язань згідно винесеного позивачем податкового повідомлення-рішення №0516471207 від 14.08.2018, але не сплачених у визначеному законом порядку.
Податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості у сумі 193,16 грн. виник на підставі донарахованих контролюючим органом сум податкових зобов'язань (штрафних санкцій) згідно податкового повідомлення-рішення №0184521301 від 08.11.2017, але не сплачених у визначеному законом порядку.
У встановлений судом строк відповідач відзиву на позов не подав, у зв'язку з чим, суд, згідно вимог ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідачем подано податкові декларації з податку на додану вартість №9150158821 від 20.07.2018 за червень 2018 року, №9175853461 від 20.08.2018 за липень 2018 року та №9203343422 від 20.09.2018 за серпень 2018 року, відповідно до яких суми, які повинні були бути сплачені до державного бюджету, становили 21776,00 грн., 18554,00 грн. та 10601,00 грн. відповідно. Термін сплати зазначених сум - 30.07.2018, 30.08.2018 та 30.09.2018 відповідно.
Згідно наданого позивачем розрахунку податкового боргу з податку на додану вартість вбачається, що станом на 30.09.2018 сума податкового боргу відповідача з податку на додану вартість в частині самостійно узгоджених сум податкових зобов'язань податкових декларацій з податку на додану вартість за червень, липень та серпень 2018 року становить 30821,70 грн.
Крім цього відповідачем проведена камеральна перевірка відповідача, за результатами якої складено акт перевірки №11420/26-15-12-07-20/24370762 від 11.07.2018, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних.
14.08.2018 на підставі акту перевірки №11420/26-15-12-07-20/24370762 від 11.07.2018 Головним управлінням ДФС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішенням №0516471207, яким за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 та згідно зі статтею 1201 ПК України, згідно з пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України до відповідача застосовано штраф у загальному розмірі 89319,52 грн.
Податкове повідомлення-рішення було направлене на адресу відповідача поштою за адресою, вказаною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та вручено представнику відповідача 20.08.2018, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Крім того, згідно податкового повідомлення-рішення №0184481301 від 08.11.2017, винесеного на підставі акту перевірки №2415/26-15-13-01/24370762 від 25.10.2017, за порушення відповідачем строку сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які власниками об'єктів житлової нерухомості, визначеного підпунктом «б» пункту 266.10.1 статті 266 Податкового кодексу України, на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 33 календарних дні сплати 1692,20 грн. нараховано штраф у розмірі 169,22 грн.
Податкове повідомлення-рішення №0184481301 від 08.11.2017 було направлене на адресу відповідача поштою за адресою, вказаною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та вручено представнику відповідача 15.11.2017, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Згідно детального розрахунку податкового боргу по податку на додану вартість, станом на 30.09.2018 загальна сума податкового боргу відповідача по даному податку становить 120 141,22 грн.
Крім цього, з наданої позивачем інтегрованої картки відповідача по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуваного юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості вбачається, що відповідачу згідно податкового повідомлення-рішення №0184521301 від 08.11.2017 було нараховано штраф у розмірі 23,94 грн.
Проте, як самого податкового повідомлення-рішення №0184521301 від 08.11.2017, так і доказів його направлення та вручення відповідачу, до матеріалів справи не додано.
Згідно детального розрахунку податкового боргу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуваного юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, станом на 25.11.2017 загальна сума податкового боргу відповідача по даному податку становить 193,16 грн.
Крім цього, матеріали справи містять корінець податкової вимоги №9655-17 від 28.04.2017, з якої вбачається, що загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 27.04.2017 становить 41 506,51 грн., у тому числі за основним платежем - 41 506,51 грн., за платежами: 14010100 - 36429,95 грн., 18010100 - 5076,56 грн.
Податкова вимога була направлена відповідачу поштою та вручена представнику останнього 07.05.2017.
У зв'язку із тим, що відповідач в добровільному порядку не сплачує податковий борг, Головне управління ДФС у м. Києві звернулось до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.203.1 ст. 203 ПК України, податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації з ПДВ, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.203.1 ст.203 ПК України для подання податкової декларації (п.203.2 ст.203 ПКУ).
Згідно пп.49.18.3 п.49.18 ст.49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п.1201.1 ст.1201 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Згідно із пунктом 58.2 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктами 59.1 та 59.5 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно із пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
На підтвердження того, що відповідачем податковий борг у розмірі 120 334,38 грн. погашений не був, позивачем надано розрахунки податкового боргу з податку на додану вартість та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуване юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості.
Відповідно до інформації, наведеної позивачем у його позовній заяві, ТОВ "Сантехсервіс" має наступні відкриті рахунки: № НОМЕР_1 (978 - Євро), № НОМЕР_2 , 26046052600749, № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 (980 - українська гривня) в Філії «Розрахунковий центр «ПАТ КБ «Приватбанк», Київ, МФО 320649; № НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 в ПАТ «ПУМБ», МФО 334851 (980 - українська гривня); № НОМЕР_7 в Казначействі України, МФО 899998 (980 - українська гривня).
Пунктами 59.1 та 59.5 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до пп.60.1.1 п.60.1 ст.60 ПК України, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення.
Як було встановлено судом, позивач виставив відповідачу податкову вимогу №9655-17 від 28.04.2017, яка була вручена відповідачу 07.05.2017.
Як вбачається з податкової вимоги №9655-17 від 28.04.2017, загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 27.04.2017 становить 41 506,51 грн., у тому числі за основним платежем - 41 506,51 грн., за платежами: 14010100 (податок на додану вартість) - 36429,95 грн., 18010100 (податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуваного юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості) - 5076,56 грн.
Проте, як встановлено судом, податковий борг, про стягнення якого просить позивач, виник у відповідача 25.11.2017 (по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуваного юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості) та у період з 30.07.2018 по 30.09.2018 (по податку на додану вартість), тобто, значно пізніше після виставлення податкової вимоги №9655-17 від 28.04.2017.
Як вбачається з інтегрованої картки відповідача за 2017 рік по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачуваного юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, станом на 25.11.2017 - дату узгодження податкового зобов'язання по нарахованим позивачем відповідачу штрафним санкціям, за відповідачем обліковувалася переплата по даному податку в сумі 145,28 грн., недоїмка - відсутня.
Як вбачається з інтегрованої картки відповідача за 2017 рік по податку на додану вартість, станом на 27.10.2017, за відповідачем обліковувалася переплата по даному податку на суму 9606,74 грн., недоїмка - відсутня.
Тобто, суд приходить до висновку, що податковий борг, з метою стягнення якого відповідачу була виставлена податкова вимога №9655-17 від 28.04.2017, був повністю погашений до дати виникнення податкового боргу, стягнення якого є предметом розгляду у даній справі. Тому, відповідно до положень пп.60.1.1 п.60.1 ст.60 ПК України, податкова вимога №9655-17 від 28.04.2017 вважається відкликаною.
Згідно із пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Враховуючи, що матеріали справи не містять доказів надіслання (вручення) відповідачу податкової вимоги на суму податкового боргу у розмірі 120 334,38 грн., що є предметом розгляду у даній справі, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на зазначене, керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні позовних вимог Головного управління ДФС у м. Києві (14116, м. Київ, вул.Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантехсервіс" (03680, м. Київ, вул. Виборзька, буд.96, код ЄДРПОУ 24370762) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішенням суду може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.С. Мазур