13 січня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2214/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому просить: визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 з 12.01.2017 пенсію із зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2), у зв'язку з чим має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області №3 від 27.03.2019 відмовлено позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, оскільки у ОСОБА_1 відсутній необхідний страховий стаж - 17 років. Вважає, що відповідач порушив його право на соціальний захист та отримання пенсії із зниженням пенсійного віку, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 23.10.2019 адміністративний позов було залишено без руху та встановлено строк позивачу для усунення її недоліків.
Станом на 13.11.2019 позивач вимоги ухвали суду від 23.10.2019 виконав в повному обсязі.
Ухвалою суду від 13.11.2019 визнано поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду. Поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним адміністративним позовом. Відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
29.11.2019 представником відповідача подано до суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує з наступних підстав. В обґрунтування своєї позиції, відповідач зазначає, що гр. ОСОБА_1 , 16.01.2019, звернувся із заявою на призначення пенсії до Скадовського відділу обслуговування громадян та надав копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, 2 категорії серії НОМЕР_2 , видане Херсонською обласною радою, з відміткою перереєстрації 08.04.1998. Відповідач звертає увагу на те, що починаючи з 01.01.2018 по 31.12.2018 право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років, мають особи за наявності страхового стажу не менше 25 років. Враховуючи вимоги ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 потрібно мати страховий стаж не менше 17 років. Враховуючи зазначене, відповідач вважає, що відмова позивачу у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до зазначеної ст. 55 Закону України є обґрунтованою та законною. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст.262 КАС України).
Згідно з ч.2 ст.262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Ураховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.
16.01.2019, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку до Скадовського відділу обслуговування громадян та надав копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, 2 категорії серії НОМЕР_2 , видане Херсонською обласною радою, з відміткою перереєстрації 08.04.1998., трудову книжку БТ-2417188 від 29.11.1982, довідку №7д від 16.01.2019 про період проходження строкової служби, видану Скадовським районним військовим комісаріатом.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області №3 від 27.03.2019 відмовлено позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, у зв'язку із відсутністю у ОСОБА_1 необхідного страхового стажу.
Не погоджуючись із зазначеними діями відповідачів, позивачка звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних норм чинного законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Умови призначення пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, врегульовано статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Правом на одержання пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно зазначеної статті 55 Закону мають учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш як 5 календарних днів;
- на 8 років - які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше - 14 календарних днів;
- на 5 років - які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.
Перелік населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 № 106.
Відповідно до Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Порядок), затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” необхідно надати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, у яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильськой АЕС безпосередньо в зоні відчуження, є довідка форми 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
У разі неможливості подання довідки за формою №122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються первинні документи, що стверджують періоди роботи в зоні відчуження: накази про відрядження, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.
Пунктом 2.23 Порядку передбачено, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Як вже зазначалося судом, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 16.01.2019 звернувся з завою про призначення пенсії до Скадовського відділу обслуговування громадян. До заяви додано копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році, 2 категорії серії НОМЕР_2 , видане Херсонською обласною радою, з відміткою перереєстрації 08.04.1998, трудову книжку НОМЕР_3 від 29.11.1982, довідку №7д від 16.01.2019 про період проходження строкової служби, видану Скадовським районним військовим комісаріатом.
Визначення категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій врегульовано статтею 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Таким чином, учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС віднесені до 2 категорії, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів; у 1987 році не менше 14 календарних днів.
Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 8 Головного управління Фонду зроблено запити на надання уточнюючих довідок та первинних документів, які підтверджують участь ОСОБА_1 у заходах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 01.03.1987 по 16.03.1987:
- від 24.07.2015 № 4443/01 до тресту “Южатоменергобуд”. Відповідь надійшла 14.08.2015, згідно якої архівних матеріалів на іногородніх у ТОВ “Трест “Південатоменергобуд” немає.
- від 24.07.2015 №4442/01 до Іванівського районного трудового архіву (у зв'язку з відсутністю документів запит переадресовано до Деснянського архівного відділу). Згідно з довідкою від 10.08.2015 №19-185, яка надійшла 13.08.2015 №3673/05, з наявних архівних документів ВАТ “Київенергобуд” (Управління будівництва Чорнобильської АЕС) за 1987 рік містяться особові рахунки нарахування заробітної плати на ОСОБА_1 та наказ про прийняття його на роботу від 25.04.1987 №284. В особових рахунках 1987 року проглядаються різні види шифрів доплат, інформація стосовно їх розшифровки відсутня ( довідка від 05.01.2017 №19-06 Деснянського архівного відділу);
- від 05.02.2018 №14/02-09 до Державного спеціалізованого підприємства “Чорнобильський спецкомбінат”. Довідками зазначеного підприємства від 21.02.2018 №212-417 та архіву Чорнобильської АЕС від 12.03.2018 №786/01040400 надана інформація, що дані на ОСОБА_1 відсутні.
- від 31.10.2018 №2280/02-09 до Іванівського районного Трудового архіву, який надав відповідь від 07.11.2018 №01-27/486, що документи по ОСОБА_1 у трудовому архіві відсутні.
Як вбачається з матеріалів справи, листом Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації від 05.05.2016 №516-1/1803-6/6 (на запит управління від 19.04.2016 №92/06) зазначено, що посвідчення категорії 2 серії НОМЕР_2 видано на підставі довідки про заробітну плату головного виробничого- розпорядчого управління м.Вишгород Київської області, у якій вказано населений пункт м.Чорнобиль, період роботи з 01 березня 1987 року по 16 березня 1987 року та сума заробітної плати 504 руб. 89 коп. В довідці відсутні реєстрація даних та підстави видачі.
Також, представник відповідача у відзиві на адміністративний позов, посилається на те, що згідно із записами трудової книжки, заявник у період з 27.02.1987 (Пр.284 від 25.02.1987) по 16.03.1987 (Пр.ИЗО від 16.03.1987) (19 днів) працював в “Південенергобуд” управління будівництва Чорнобильської АС (печатка на звільнення не проглядається).
Період роботи з 27.02.1987 по 16.03.1987 в “Південатоменергобуд” управління будівництва Чорнобильської АС зараховано до загального стажу згідно із копії наказу на прийняття та особового рахунку за 1987 рік, надісланої Деснянським архівним відділом.
Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення, реформування пенсійної системи”, що набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, згідно з якими установлено єдиний вік виходу на пенсію за віком - 60 років.
Відповідно до статті 24 вищезазначеного Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004).
Згідно із статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років.
Відповідно до статті 62 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Як вбачається з трудової книжки НОМЕР_4 та додатково наданих документів, загальний стаж ОСОБА_1 становить 9 років 8 місяців 12 днів.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсійним органом записами трудової книжки не враховані наступні періоди:
- з 22.08.1983 по 24.04.1984 в “Херсонському обласному виробничому художньо-оформлюваному комбінаті” (дата та рік звільнення виправлені). На запити щодо витребування додаткових документів від 05.02.2018 №13/02-09 відповідь не надійшла.
- з 30.03.1988 по 12.04.1988 кооператив “Світанок” (відсутні записи про наказ,число, місяць, рік на прийняття та звільнення).Згідно з архівною довідкою від 29.01.2018 №01-24/137 до архівного фонду СТОВ “Світанок” передані на зберігання документи з жовтня 1988 року.
- з 16.12.1991 по 17.02.1992 кооператив “Комплекс” (печатка на звільнення не проглядається). Архівною довідкою від 29.01.2018 №01-24/136, виданою Трудовим архівом Скадовського району, документи кооперативу на зберігання до архіву не надходили.
Отже, Рішенням №3 від 27.03.2019 позивачу відмовлено у призначенні пенсії, оскільки загальний стаж ОСОБА_1 становить 9 років 8 місяців 12днів.
Починаючи з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Враховуючи вимоги статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 потрібно мати страховий стаж не менше 17 років.
Таким чином суд дійшов висновку, що спірними правовідносинами у даній справі є відсутність у ОСОБА_1 відповідного страхового стажу для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не відсутність доказів того, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Суд звертає увагу позивача, що належним захистом його прав буде звернення до суду з вимогами щодо зарахування вищезазначених спірних періодів до загального трудового стажу позивача, у зв'язку із чим суд вважає, що в задовлені позову слід відмовити, оскільки позивачем обрано неналежний спосіб захисту його прав.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень надав суду докази на підтвердження правомірності оспорюваних дій, разом із тим позивач не підтвердив належними та допустимими доказами правомірність своїх вимог.
Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовних вимог.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Войтович І.І.
кат. 112010203