14 січня 2020 року м. Київ справа № 320/2588/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України до Публічного акціонерного товариства "Бориспільське хлібоприймальне підприємство" про стягнення штрафу,
27 травня 2019 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулась Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України (далі - позивач) з позовом до Публічного акціонерного товариства "Бориспільське хлібоприймальне підприємство" (далі - відповідач) про стягнення штрафу на суму 5100 грн. 00 коп.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що до відповідача було застосовано штрафні санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг у розмірі 5100 грн. 00 коп. Постанови про застосування штрафних санкцій відповідачем не оскаржено. Відповідач самостійно заборгованість не сплатив, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18 червня 2019 р. відкрито провадження у цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату та місце проведення судового засідання, до суду не прибув, про причини неявки суд не повідомив, відзив до суду не подав, з клопотанням та іншими заявами до суду не звертався.
21 жовтня 2019 р. позивач подав заяву про подальший розгляд справи без його участі.
25 листопада 2019 р. сторони у судове засідання не прибули.
За таких обставин згідно з вимогами частини 9 статті 205 КАС України суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Відповідач зареєстрований за адресою: 09600, Київська обл., Рокитнянський район, селище міського типу Рокитне, вул. Вокзальна, будинок 222 , що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ - 20581766).
Позивачем винесено постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 16 січня 2019 р. за вх. № 26/02/987, № 26/02/984, № 26/02/986 щодо відповідача у зв'язку з тим, що станом на 16 січня 2019 р. регулярна річна інформація за 2017 р. стосовно відповідача в Системі моніторингу фондового ринку відсутня. Цими постановами запропоновано керівнику (повноважному представнику) з'явитися на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів на надання письмових пояснень 29 січня 2019 р. за адресою: м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30, кімната 413. Указані постанови направлено на адресу відповідача, що підтверджується витягами з реєстру поштових відправлень та фіскальними чеками, які наявні в матеріалах справи.
29 січня 2019 р. позивачем складено Акти № 80-ДП-Е, № 82-ДП-Е та № 83-ДП-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, якими встановлено, що відповідачем порушено вимоги ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» пункту 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 3 грудня 2013 р. № 28226, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 р. за № 2180/24712, в частині не опублікування регулярної річної інформації емітента за 2017 рів в одному із офіційних видань. Вказані Акти направлено на адресу відповідача, що підтверджується витягом з реєстру поштових відправлень та фіскальними чеками, які наявні в матеріалах справи.
12 лютого 2019 р. позивачем прийнято постанови про розгляд справи про порушення на ринку цінних паперів за вх. № 14/01/3409, № 14/01/3407 та № 14/01/3406 щодо відповідача. Цими постановами визначено, що розгляд справи про порушення на ринку цінних паперів щодо відповідача відбудеться 27 лютого 2019 р. за адресою: м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30, кімната 413. Цими ж постановами повідомлено відповідача, що справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності. Повноваження особи представника юридичної особи засвідчують довіреністю. Вказані постанови направлено на адресу відповідача, що підтверджується витягами з реєстру поштових відправлень та фіскальними чеками, які наявні в матеріалах справи.
У подальшому позивачем прийнято постанову про об'єднання справ про правопорушення на ринку цінних паперів в одне провадження за вх. № 14/01/5297. Вказану постанову направлено на адресу відповідача, що підтверджується витягом з реєстру поштових відправлень та фіскальним чеком, які наявні в матеріалах справи.
27 лютого 2019 р. позивачем прийнято розпорядження № 83-ДП-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери. Цим розпорядженням відповідачу запропоновано у термін до 27 червня 2019 р. усунути порушення законодавства шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярної річної інформації за 2017 рік та шляхом подання до Комісії регулярної річної інформації емітента за 2017 рік та 27 червня 2019 р. письмово проінформувати уповноважену особу Комісії та Департамент нагляду за станом корпоративного управління та корпоративними фінансами про виконання цього розпорядження. Вказане розпорядження направлено на адресу відповідача, що підтверджується витягом з реєстру поштових відправлень та фіскальним чеком, які наявні в матеріалах справи.
У цей же день позивачем прийнято постанову № 116-ДП-Е про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів від 27 лютого 2019 р. Згідно з цією постановою за неопублікування інформації, нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та неподання інформації до Комісії засновано щодо відповідача санкцію у вигляді штрафу у розмірі 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн. 00 коп., який відповідачу слід перерахувати на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106 протягом 15 днів з моменту отримання цієї постанови.
Указану постанову направлено на адресу відповідача, що підтверджується витягом з реєстру поштових відправлень та фіскальним чеком, які наявні в матеріалах справи.
На момент подання адміністративного позову доказів, які б підтверджували виконання зазначеної постанови чи її оскарження у встановленому законом порядку до позивача не надходило.
У зв'язку з несплатою відповідачем у встановлений законом строк штрафних санкцій позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, є Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в України" від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР (далі - Закон №448/96-ВР).
Відповідно до вимог ст. 1 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Частиною 1 ст. 5 Закону № 448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно з вимогами ч.1-4 ст. 6 Закону №448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" №3480-IV (далі - Закон № 3480-IV) регулярна інформація про емітента - річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним (ч. 4 ст. 40 Закону № 3480-IV).
Згідно з вимогами п. 4 глави 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України від 3 грудня 2013 р. № 2826 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 р. за № 2180/24712, розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.
Пунктом 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до вимог ст. 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за:
- не опублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 14 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16 жовтня 2012 р. №1470, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2012 р. за №1855/22167, постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.
Судом встановлено, що постанова від 27 лютого 2019 № 116-ДП-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів надіслана відповідачеві рекомендованим листом, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів та фіскальним чеком, копії яких містяться у матеріалах справи.
Пункту 2 розділу XV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів щодо юридичної особи може бути оскаржено до центрального апарату Комісії особою, щодо якої її винесено, протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати винесення постанови.
Відповідно до вимог ст.11 Закону №448/96-ВР у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Суд звертає увагу, що на день розгляду справи відповідач не надав до суду доказів на підтвердження сплати визначених штрафних санкцій чи оскарження постанови від 27 лютого 2019 № 116-ДП-Е, а також жодних пояснень з приводу невиконання прийнятого позивачем рішення.
Несплата відповідачем застосованих відповідно до закону фінансових санкцій до Державного бюджету України є порушенням економічних інтересів держави.
Позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачем. Відповідачем в обґрунтування правомірності своїх дій жодних доказів не надано.
Суд визнає, що за наведених обставин позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Бориспільське хлібоприймальне підприємство" (код ЄДРПОУ - 20581766) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 5 100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін:
Позивач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, адреса: вул. Б. Грінченка, 3, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ - 38062828.
Відповідач - Публічне акціонерне товариство "Бориспільське хлібоприймальне підприємство", адреса: вул. Вокзальна, буд. 222, смт. Рокитне, Рокитнянський район, Київська область, 09600, код ЄДРПОУ - 20581766.
Суддя Журавель В.О.
Дата складення рішення суду - 13 січня 2020 року.