про залишення позовної заяви без руху
13 січня 2020 року м. Київ № П/320/157/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Щавінський В.Р., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України про визнання протиправним та скасування наказу,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту захисту економіки Національної поліції України з вимогою визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту захисту економіки Національної поліції України «По особовому складу» за №83о/с від 28.03.2019 про звільнення ОСОБА_1 начальника міжрегіонального відділу №4 управління захисту економіки у м. Києві зі служби поліції.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам ст.ст.160-161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно з вимогами ч. 1 та 2 ст. 94 КАС України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Згідно з вимогами ч. 1 та 2 ст. 94 КАС України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Як вбачається з ч. 4 ст. 94 КАС України, копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Так, суд зазначає, що позивач у прохальній частині позову просить суд, визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту захисту економіки Національної поліції України «По особовому складу» за №83о/с від 28.03.2019 про звільнення ОСОБА_1 .
У той же час, при дослідженні позовної заяви, судом встановлено відсутність оскаржуваного позивачем рішення та будь-яких інших додатків до позовної заяви.
Суд звертає увагу на те, що відсутність вказаного документу унеможливлює здійснення підготовки справи до судового розгляду та її розгляд протягом розумного строку.
У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно надати належним чином засвідчену копію оскаржуваного рішення.
Також, у зв'язку з вищенаведеним, суд немає можливості встановити коли саме позивач дізнався про порушення своїх прав. У цьому контексті, суд зазначає, що у прохальній частинні позовної заяви позивач вказує, що датою оскаржуваного рішення є 28.03.2019. Зокрема, за відсутності інших підтверджуючих доказів суд відраховує строк на звернення позивачем до адміністративного суду, саме з дати прийняття оскаржуваного рішення.
Відповідно до ч. 5 с. 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Таким чином, позивач пропустив строк на звернення до адміністративного суду з даним позовом, тому, йому необхідно надати до суду заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам статті 161 КАС України.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки повинні бути усунуті у десятиденний строк з дня отримання позивачем копії даної ухвали шляхом подання до суду:
- клопотання про поновлення строку звернення до суду, документів на підтвердження та обґрунтування поважності причин пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду;
- належним чином засвідчену копію оскаржуваного рішення та інших доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимого.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України про визнання протиправним та скасування наказу, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Щавінський В.Р.