Постанова від 13.01.2020 по справі 225/8607/19

Єдиний унікальний номер: 225/8607/19

Номер провадження: 3/225/72/2020

ПОСТАНОВА

іменем України

13 січня 2020 року м.Торецьк

Дзержинський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Скиба М.М.,

за участю секретаря судового засідання Федорцової І.С.,

розглянув матеріали, що надійшли з Головного управління держпраці у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Кірове (Північне) м. Дзержинська (Торецьк), генеральний директор ДП «Торецьквугілля», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Дзержинським МВ УМВС України в Донецькій області, 17.09.1996 року, РНОКПП НОМЕР_2

за ст. 41-2, ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

04.11.2019 року під час проведення інспекційного відвідування Державного підприємства «Торецьквугілля», встановлено порушення вимог ч.1 та 2 ст. 115 КЗпП України, ст.24 Закону України «Про оплату праці» щодо виплати заробітної плати регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом) не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

ДП "Торецьквугілля" має укладений колективний договір, прийнятий на конференції трудового колективу підприємства від 22 березня 2013 року.

Відповідно до п.9.9 розділу 9 «Оплата праці» Колективного договору виплата заробітної плати здійснюється до 7 числа місяця, що випливає за звітним. Виплата заробітної плати у вигляді авансу поточного місяця здійснюється до 23 числа поточного місяця.

Підприємством не у всіх випадках заробітна плата виплачується відповідно до КЗпП України, Колективного договору.

В порушення вимог ст.97 КЗпП України, ч.3 ст.15 Закону України «Про оплату праці» виплата заробітної плати працівникам ДП «Торецьквугілля» не проводилась в першочерговому порядку.

Так, наприклад 01.10.2019 року з поточного рахунку ДП «Торецьквугілля» на сплату податків та інших обов'язкових платежів (ЄСВ) витрачено - 240,7 тис. грн., тоді як заборгованість із заробітної плати станом на 01.10.2019 р. складала 44390,00 тис. грн.

Викладене свідчить про те, що на підприємстві при невиконанні зобов'язань щодо оплати праці здійснюються платежі по сплаті податків та інші платежі, тобто своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам підприємства поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості, чим порушено вимоги ч.5 ст.24 Закону України «Про оплату праці».

Враховуючи вищезазначене на ДП «Торецьквугілля» заробітна плата здійснюється не в першочерговому порядку та поставлена в залежність від інших платежів, чим ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 41-2 КУпАП.

04.11.2019 року в ході проведення інспекційного відвідування встановлено, що в порушення вимог ч.1 та 2 ст.115 КЗпП України, ст. 24 Закону України «Про оплату праці» щодо виплати заробітної плати не менше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, у строки, встановлені колективним договором, але не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата, виплата заробітної плати працівникам ДТТ «Торецьквугілля» здійснювалася несвоєчасно, частинами, з порушенням встановлених строків виплати.

За даними бухгалтерського обліку заборгованість ДП «Торецьквугілля» із заробітної плати складала: на 01.09.2019 - 23011,3 тис.грн. на 01.10.2019 - 21379,1 тис.грн.

На 01.10.2019р. заборгованість із заробітної плати складає 44390,5 тис. грн. за серпень 2019 - вересень 2019 року перед 2847 працюючими ДП «Торецьквугілля». Станом на 25.10.2019 року заборгованість із заробітної плати складає 31434,00 тис.грн.

В ході проведення інспекційного відвідування встановлено, що в порушення вимог ч.І та 2 ст.115 КЗпП України, ст.24 Закону України «Про оплату праці» щодо виплати заробітної плати не менше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, у строки, встановлені колективним договором, але не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата заробітної плати працівникам ДП «Торецьквугілля» здійснювалася несвоєчасно, частинами, з порушенням встановлених строків виплати.

Відповідно до п.9.9 розділу 9 «Оплата праці» Колективного договору виплата заробітної плати здійснюється до 7 числа місяця, що випливає за звітним. Виплата заробітної плати у вигляді авансу поточного місяця здійснюється до 23 числа поточного місяця.

Таким чином, на ДП «Торецьквугілля» має місце порушення вимог ст.115 КЗпП України, ст.24 Закону України «Про оплату праці» та п.9.9 розділу 9 «Оплата праці» Колективного договору щодо регулярної виплати заробітної плати не менше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів у строки, встановлені колективним договором, але не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Виплата заробітної плати працівникам ДП «Торецьквугілля» проводиться несвоєчасно, частинами та по теперішній час в повному обсязі не погашена.

Таким чином, в порушення вимог ч.З ст.115 КЗпП України, ч.З ст.24 Закону України «Про оплату праці» розмір заробітної плати за першу половину місяця на ДП «Торецьквугілля» не становить оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника, заробітна плата за першу половину місяця не сплачується у терміни, встановлені законодавством та колективним договором.

В порушення ч,4 ст.115 КЗпП України, ст.21 Закону України «Про відпустки» виплата заробітної плати за час щорічної відпустки працівникам ДП «Торецьквугілля» проводиться пізніш ніж за три дні до її початку: Так, наприклад: - відповідно до наказу № 72к від 02.08.2019 року ОСОБА_2 надано щорічну відпустку з 06.08.2019 по 09.08.2019 року тривалістю 4 календарних днів. Сума заробітної плати за час щорічної відпустки складає 1 505,95 грн., дата виплати 18.10.2019 року. - відповідно до наказу № 78к від 27.08.2019 року ОСОБА_3 надано щорічну відпустку з 28.08.2019 по 30.08.2019 року тривалістю 3 календарних днів. Сума заробітної плати за час щорічної відпустки складає 2058,38 грн., станом на 01.10.2019 року заробітну плату не виплачено. - відповідно до наказу № 81к від 02,09.2019 року ОСОБА_4 надано щорічну відпустку з 02.09.2019 по 03.09.2019 року тривалістю 2 календарних днів. Сума заробітної плати за час щорічної відпустки складає 283,10 грн., станом на 01.10.2019 року заробітну плату не виплачено. - відповідно до наказу № 81 к від 02.09.2019 року ОСОБА_5 надано щорічну відпустку з 15.09.2019 по 21.09.2019 року тривалістю 7 календарних днів. Сума заробітної плати за час щорічної відпустки складає 2253,09 грн., станом на 01.10.2019 року заробітну плату не виплачено. Викладене свідчить про порушення вимог ч.4 ст.115 КЗпП України, ст.21 Закону України «Про відпустки» щодо виплати заробітної плати за час щорічної відпустки не пізніш ніж за три дні до її початку.

В порушення ч.1 ст. 116 КЗпП України на підприємстві не в усіх випадках здійснюються розрахунки з робітниками при звільненні в день звільнення.

Станом на 01.10.2019 сплата по нарахованим сумам при звільненні працівникам підрозділу ВП шахта «Центральна» ДП «Торецьквугілля» не здійснювалась.

В порушення ч.1 ст.117 КЗпП працівникам структурного підрозділу ВП шахта «Торецька» ДП «Торецьквугілля» у випадках невиплати в день звільнення всіх коштів працівникам, не у всіх випадках нараховується та виплачується середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, чим ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 41 КУпАП.

До судового засіданн 13.01.2020 р. ОСОБА_1 не прибув, наддав заяву про розгляд справи у його відсутність.

В судовому засідання 11.01.2020 р. ОСОБА_1 повідомив, що обставини викладені в протоколах про адміністративні правопорушення та в акті інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи, яка використовує найману працю №ДЦ 455/1649/АВ від 04.11.2019 відповідають дійсності.

Особою, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 приводу наведених правопорушень надано наступні письмові пояснення: ДП «Торецьквугілля» це підприємство, яке видобуває коксівне вугілля, що використовується в металургії. Зі зниженням попиту на метал наше підприємство опинилось в дуже важкій ситуації. Припинилось не тільки реалізація вугілля, а через відсутність попиту на вугільну продукцію, суттєво змінилась його ціна.

Вплинути на вартість реалізованої товарної продукції Підприємство не має можливості, бо державне регулювання ціноутворення на ринках України є виключно компетенцією Кабінету Міністрів України.

За весь період існування вугільної галузі України, як планово-збиткової, її економічна стабільність забезпечувалась із держбюджету. Економічна незбалансованість та збитковість нашого підприємства пояснюється низькою ціною вугільної продукції (яка є фіксованою), за рахунок цього не покриваються витрати з собівартості в повному обсязі в зв'язку з чим виникає потреба у виділені держпідтримки. Держпідтримка надходить не в повному обсязі, як це було заплановано, а з вересня місяці 2019 року взагалі не поступала, що призвело до формування збитків і в першу чергу заборгованості із заробітної плати.

В зв'язку з недостатністю бюджетного фінансування, наявністю дебіторської заборгованості за відправлене вугілля у розмірі 100 мільйонів гривень ДП «Торецьквугілля» залишилось один на один зі своїми проблемами щодо виплати заробітної плати.

Для вирішення питання реалізації вугілля, яке накопилося на аварійних складах шахт ДП «Торецьквугілля» у період з 01.01.2019 р. по 01.11.2019р. було укладено 5 договорів на реалізацію вугільної продукції, але заявки на поставку, грошове забезпечення та попередня оплата контрагентів, носять не регулярний характер.

На 01.11.2019 року на складах шахт ДП «Торецьквугілля» скопилося більше 75 гис. тон вугілля.

Усі кошти які підприємство отримує від продажу вугілля спрямовуються на погашення заборгованості із заробітної плати та забезпечення технології виробництва без чого неможливо робота підприємства.

Видобуток вугілля на шахтах це безперервний процес. Для його забезпечення необхідне металокріплення, лісоматеріали, вибухові речовини, інші допоміжні матеріали, але в зв'язку з заборгованістю, постачальники відмовляються поставляти необхідні матеріали без оплати, тому вони вимушені направляти кошти на часткову оплату поставлених матеріалів.

Кредиторська заборгованість підприємства за поставлені матеріали необхідні для забезпечення технологічного процесу(лісоматеріали, металоконструкції), надані послуги, елекроенергію тощо складає 3497497 тис. грн.

У випадку не сплати спожитої електричної енергії відключать від електромережі, що призведе до повної зупинки роботи підприємства та невідворотної екологічної катастрофи в регіоні.

Для того щоб підприємство вчасно розраховувалось з працівниками при звільненні та виплачувало їм належні виплати необхідно проводити резервування грошових коштів на рахунках підприємства, але це не можливо через наявність заборгованості по заробітній платі та виконавчим провадженням. Грошові кошти на рахунки підприємства надходять не регулярно. Під час надходження коштів на рахунки підприємства не допускається їх накопичення, а відразу направляються на виплату заробітної плати на картки працівників та кредиторську заборгованість в тому числі і за виконавчими провадженнями.

На теперішній час усе майно підприємство арештовано державними виконавчими службами різних рівнів через заборгованість по виконавчим провадженням. Загальна сума, станом на 01.10.2019 року, складає 1047052,00 грн.

ОСОБА_1 зазначає, що він, як керівник збиткового підприємства, вживав усі необхідні заходи для недопущення порушень трудового законодавства з виплати заробітної плати, укладав договори на збут вугільної продукції, проводив роботу з погашення заборгованості за відвантажене вугілля, разом із профспілковою організацією зверталися за допомогою, в вирішенні цього питання, до міненерговугілля, депутатів, верховної ради, президента і лише у листопаді 2019 року Державою були виділені бюджетні кошти на погашення простроченої заборгованості по заробітній платі. Станом на 13.11.2019 року заборгованість по заробітній платі за серпень-вересень була виплачена в повному обсязі.

Вина ОСОБА_1 підтверджується достатніми, належними та допустимими доказами по справі, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № ДЦ 455/1649/АВ/П/1ПТ від 04.11.2019 року, актом інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи, яка використовує найману працю №ДЦ 455/1649/АВ від 04.11.2019, протоколом про адміністративне правопорушення № ДЦ 455/1649/АВ/П/2ПТ від 04.11.2019 року.

Суд проаналізував докази по справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності, достатності та вважає доведеною повністю вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень:

-за ст. 41-2 КУпАП, як порушення чи невиконання зобов'язань щодо колективного договору, угоди особами, які представляють власників або уповноважені ними органи чи профспілки або інші уповноважені трудовим колективом органи, чи представниками трудових колективів;

-за ч.1 ст. 41 КУпАП, як порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю

Згідно ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Водночас, відповідно до ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Суд зауважує, що допущенні порушення були викликані специфічними обставинами діяльності конкретного підприємства: постійна збитковість підприємства, брак коштів на виплату заробітної плати, перебування у зоні проведення АТО/ООС, недостатнє фінансування потреб підприємства з бюджету. При цьому відповідно до наданої інформації станом на 14.11.2019 заборгованість по поточній заробітній платі за серпень та вересень 2019, а також заробітна плата за час щорічної відпустки та заробітна плата звільненим працівникам по відокремленим підрозділам ДП «Торецьквугілля», яка була зафіксована Головним управлінням Держпраці в Донецькій області в акті інспекційного відвідування від 04.10.2019 №ДЦ 455/1649/АВ виплачена в повному обсязі. За таких обставин, суд схильний розцінювати дані адміністративні правопорушення як малозначні, та такі що не характеризуються виною у формі умислу, без корисливого чи іншого злонаміреного мотиву та які пов'язані, серед іншого, і з обставинами, що не залежать від волі або дій особи, яка притягається до відповідальності.

Враховуючи характер вчинених правопорушень, обставин за яких вони допущені, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, суд доходить висновку про малозначність вчинених ним правопорушень та вважає можливим на підставі ст.22 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності і обмежитися усним зауваженням.

Згідно із ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Також суд дійшов висновку, що відсутні правові підстави для стягнення з правопорушника судового збору, передбаченого ст. 40-1 КУпАП, оскільки адміністративне стягнення на нього не накладено.

На підставі викладеного, керуючись ст..ст.22,36, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 41-2, ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ст. 41-2, ч. 1 ст. 41 КУпАП, закрити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Дзержинський міський суд.

Суддя: