Ухвала від 13.01.2020 по справі 440/304/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

13 січня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/304/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №440/304/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 06.03.2019 адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задоволено. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно заяви від 20 червня 2018 року. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 20 червня 2018 року. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно заяви від 20 червня 2018 року. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області призначити та виплатити ОСОБА_2 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 20 червня 2018 року.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 21.05.2019 апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.03.2019 повернуто скаржнику.

29 травня 2019 року Полтавським окружним адміністративним судом у справі №440/304/19 видано виконавчі листи.

Постановами державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області від 01.07.2019 відкрито виконавчі провадження №59426497, №59426554 з примусового виконання виконавчих листів №440/304/19, виданих 29.05.2019.

10 грудня 2019 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №440/304/19, у якій заявники просять частково змінити спосіб і порядок виконання вказаного рішення, а саме: абзаци 3 та 5 резолютивної частини замінити на один абзац наступного змісту: "Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (36023, м. Полтава, вул. Ціолковського, 47, ідентифікаційний код (код ЄДРПОУ 02770127) на користь ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 20.06.2018 р. по 19.12.2018 р. в розмірі 5 283,94 грн.".

Ухвалою суду від 12.12.2019 заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №440/304/19 залишено без руху у зв'язку з ненаданням документа про сплату судового збору або документів на підтвердження підстави звільнення заявників від сплати судового збору відповідно до закону.

26.12.2019 до суду надійшло клопотання про звільнення від сплати судового збору, в обґрунтування якого зазначено про скрутне фінансове становище та не можливість сплатити судовий збір, а також наявність у позивачів статусу багатодітної сім'ї.

Ухвалою суду від 26.12.2019 звільнено ОСОБА_1 , ОСОБА_2 від оплати судового збору у справі №440/304/19. Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №440/304/19 призначено до розгляду на 13 січня 2020 року.

В судове засідання, призначене на 13.01.2020 року заявники та боржник не прибули, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином.

Відповідачем надано до суду клопотання про розгляд заяви за його відсутності та задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №440/304/19.

Представник Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області надала до суду клопотання про розгляд заяви у порядку письмового провадження без її участі.

Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України, заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Частиною 9 ст. 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви про зміну способу або порядку виконання рішення за відсутності осіб, які належним чином повідомлялись про дату, час і місце розгляду заяви, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.

Вирішуючи питання про часткову зміну способу або порядку виконання рішення, суд виходить з наступного.

Заява позивачів мотивована тим, що при виконанні рішення суду від 06.03.2019 Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області призначило ОСОБА_1., ОСОБА_2 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в загальній сумі 5 283,94 грн. (розпорядження від 04.06.2019), але не здійснило її виплату, наполягаючи на тому, що дану виплату має здійснювати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області. Однак, в добровільному порядку Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області відмовляється виплатити вказану допомогу позивачам. Зазначали, що рішенням суду від 06.03.2019 по справі №440/304/19 на Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області не покладено обов'язку щодо виплати позивачам щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, тому державний виконавець не має можливості для спонукання вказаного суб'єкта владних повноважень щодо виплати стягувачам вказаної допомоги. У зв'язку з цим позивачі звернулися до суду із заявою щодо часткову зміни способу і порядку виконання рішення суду.

Встановлено, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 06.03.2019 року вирішено:

- адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області (вул. І.Приходька, б.90, м. Кременчук, Полтавська область, 39621, код ЄДРПОУ 05385878) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно заяви від 20 червня 2018 року.

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області призначити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 20 червня 2018 року.

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, згідно заяви від 20 червня 2018 року.

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області призначити та виплатити ОСОБА_2 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 20 червня 2018 року.

Зазначене рішення набрало законної сили 21.05.2019.

Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Згідно ч. 1, 3 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. При цьому, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Так, саме поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Водночас, суд дійшов висновку, що резолютивна частина рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.03.2019 року у справі № 440/304/19, є чіткою, зрозумілою за змістом, не припускає різного тлумачення, не вбачається недотримання вимоги ясності, визначеності судового рішення, що свідчить про те, що судове рішення не може містити положень, що викликають суперечки під час його виконання.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу заявників на те, що судове рішення, що набрало законної сили, стає незмінним (неспростовним). Тобто воно не може бути скасоване (змінене) судом, що його прийняв. Основні і додаткові судження (висновки) суду по суті справи стають остаточними. Отже, суд, який прийняв рішення, може внести до нього виправлення, які не торкаються суті відомостей, що викладені у рішенні.

Подаючи до суду заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду, шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (36023, м. Полтава, вул. Ціолковського, 47, ідентифікаційний код (код ЄДРПОУ 02770127) на користь ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 20.06.2018 р. по 19.12.2018 р. в розмірі 5 283,94 грн., заявники фактично просять суд змінити та розширити резолютивну частину свого рішення, змінити рішення суду по суті та спосіб захисту, що є неможливим, оскільки таке судове рішення є незмінним.

При цьому, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області не є стороною у справі 440/304/19.

Таким чином, суд дійшов висновку, що обраний спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.

Суд зазначає, що питання стягнення нарахованих, проте не виплачених сум щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, може бути предметом іншого судового позову, у разі якщо позивачі вважають, що такі дії Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області суперечать вимогам чинного законодавства України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №440/304/19 не узгоджується з положеннями статті 378 КАС України, є необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №440/304/19 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва