Справа № 405/6287/16-п
Провадження №3/405/1500/16
09 січня 2019 року Ленінський районний суд міста Кіровограда у складі головуючого судді Іванової Л.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Кіровоградського ВП ГУНП у Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстр. за адресою: АДРЕСА_1 , працює охоронцем в ТДВ МК «Ятрань», РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії КД № 007555 від 21.08.2016 року, складеного інспектором Кіровоградського ВП ГУ НП в Кіровоградській області Євтушенком Р.О. відносно ОСОБА_1 , ОСОБА_1 , 17 липня 2016 року о 03 год. 30 хв., вчинив сімейну сварку з дружиною ОСОБА_2 , в ході якої виражався нецензурною лайкою, чим вчинив психологічне насильство в сім'ї, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи присутнім в попередніх судових засіданнях вину за обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення не визнав, вказав, що суперечки в сім'ї між ним та дружиною ОСОБА_2 виникають з майнового питання з приводу нерухомого майна - квартири, з якої дружина має намір його виписати та будь-яким способом позбавити його права на проживання в ній, в той час як він має законне право на проживання в квартирі, що, в свою чергу, має наслідком постійні виклики його дружиною працівників поліції та безпідставних, як на його думку, складань відносно нього протоколів про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.173-2 КУпАП. Вважав, що черговий протокол про адміністративне правопорушення відносно нього складено незаконно та неправомірно та є результатом змови його дружини ОСОБА_2 та дільничного інспектора поліції.
Враховуючи пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 173-2 КУпАП, в редакції Закону, чинного на час складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , встановлено адміністративну відповідальність за вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, непроходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї.
Положеннями ст. 1 Закону України «Про попередження насильства в сім'ї», в редакції Закону, чинного на час складення протоколу про адміністративне правопорушення, визначено, що насильство в сім'ї це будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю; психологічне насильство в сім'ї це насильство, пов'язане з дією одного члена сім'ї на психіку іншого члена сім'ї шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоров'ю.
Насильство в сім'ї є порушенням прав людини. У законодавчо закріпленому понятті «насильство в сім'ї» є конкретна вказівка на це: «якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина». Відповідно, не буде насильством у сім'ї вчинення дій, які за своїм характером мають ознаки цього виду насильства, але не порушують права та свободи особи. А тому, для правильної кваліфікації дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, факт порушення вказаних прав повинен відображатися у протоколі про адміністративне правопорушення.
Крім посилання на обов'язковість порушень конституційних прав і свобод члена сім'ї як людини та громадянина і настання шкідливих наслідків для потерпілого, у зазначеній статті перераховані види насильства (фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування), які є невід'ємною частиною об'єктивної сторони даного адміністративного правопорушення.
Разом з тим, посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення при викладені суті правопорушення не вказано, які саме права та свободи потерпілої було порушено.
Крім того, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних доказів спричинення потерпілій ОСОБА_2 психологічного насильства, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої, окрім письмових пояснень самої потерпілої, при цьому, судом враховується, що фактично між потерпілою та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності наявні неприязнені відносини, про що зазначав також в попередніх судових засіданнях ОСОБА_1 , на підставі чого наявні у справі письмові пояснення потерпілої викликають у суду аргументований сумнів і за відсутності будь-яких інших належних та об'єктивних доказів, - не можуть бути покладені в основу притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Враховуючи викладене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад вказаного вище адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, провадження в справі про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за вказаною статтею підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.245, 251, 247, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутність в діях останнього складу вказаного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Ленінський районний суд міста Кіровограда протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда Лілія Андріївна Іванова