Справа № 169/421/19
Провадження № 3/169/339/19
14 серпня 2019 року смт Турійськ
Суддя Турійського районного суду Волинської області Хвіц Г.Й.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Турійського відділення поліції Володимир - Волинського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтею 124, частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
02 червня 2019 року о 15 годині 00 хвилин ОСОБА_1 всупереч підпункту “а” пункту 2.9 Правил дорожнього руху України керував по вул.Володимирська в смт Турійськ Волинської області належним ОСОБА_2 автомобілем марки "Peugeot 309", номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, та всупереч вимогам пункту 12.1 Правил дорожнього руху України під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху не урахував дорожню обстановку, внаслідок чого з'їхав у кювет, в результаті чого вищезазначений транспортний засіб отримав механічні пошкодження.
Оскільки справи № 169/421/19 (провадження № 3/169/339/19) та № 169/422/19 (провадження № 3/169/340/19) про вчинення ОСОБА_1 вищезазначених адміністративних правопорушень надійшли до суду та розглядаються одночасно, то, відповідно, їх слід об'єднати провадженням, присвоївши новій справі № 169/421/19 (провадження № 3/169/339/19).
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений, клопотання про відкладення розгляду справи не подавав, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення про виклик до суду на 25 червня 2019 року, 08 липня 2019 року, 29 липня 2019 року та 14 серпня 2019 року, а знаходження ОСОБА_1 на амбулаторному лікуванні, відповідно до довідки від 07 серпня 2019 року, не є перешкодою його явки в судове засідання та свідчить про навмисне небажання ОСОБА_1 взяти участь у розгляді справи в суді, з метою затягування вирішення справи по суті та подальшого оскарження судового рішення з процесуальних підстав.
А тому, враховуючи принцип невідворотності, який передбачає неминучість настання адміністративної відповідальності для особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, оскільки адміністративне правопорушення, на яке не відреагувала держава, заподіює правопорядку серйозної шкоди, а безкарність правопорушника буде заохочувати його на вчинення нових адміністративних правопорушень і буде подавати негативний приклад іншим нестійким особам, а також принцип своєчасності адміністративної відповідальності, який передбачає притягнення правопорушника до відповідальності протягом строків накладення адміністративного стягнення, суддя дійшов висновку про розгляд справи на підставі наявних матеріалів, без участі ОСОБА_1 , що не суперечить положенням статті 268 КУпАП.
Крім того, факт вчинення ОСОБА_1 даних правопорушень стверджується й протоколами про адміністративне правопорушення серії БР № 037217 та серії ОБ № 037218 від 02 червня 2019 року, висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, № 14 від 02 червня 2019 року, схемою місця дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася 02 червня 2019 року о 15 годині 00 хвилин на вул.Володимирська в смт Турійськ Волинської області, з фотографіями з місця дорожньо - транспортної пригоди, ДВД диском із записом, який свідчить про вчинення ОСОБА_1 інкримінованих йому адміністративних правопорушень.
Таким чином, ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, порушив правила дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу, тобто скоїв правопорушення, передбачені частиною першою статті 130 та статтею 124 КУпАП.
Відповідно до частини другої статті 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
А тому, враховуючи характер вчинених правопорушень, які відносяться до категорії підвищеної суспільної небезпечності, і виходячи із визначеної законом мети адміністративного стягнення, суддя дійшов висновку, що в цьому випадку на ОСОБА_1 доцільно накласти адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, яке було йому видане 30 грудня 2014 року.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, пункту п'ятого частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” з ОСОБА_1 слід стягнути в дохід держави 384 гривні 20 копійок судового збору.
Керуючись статтями 33, 36, 40-1, 221, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтею 124, частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме в розмірі 10200 (десять тисяч двісті) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 384.20 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Турійський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя