Справа № 560/2870/19
іменем України
27 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л.
за участю:секретаря судового засідання Свинобой О.В. представника позивача Семенова С.В. представника відповідача Кукурудзи В.Л.
розглянувши адміністративну справу за позовом комунального підприємства "Міськтепловоденергія" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,
КП "Міськтепловоденергія" звернулось до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі по тексту - НКРЕКП), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 18.07.2019 №1520 про накладення штрафу на КП "Міськтепловоденергія" за порушення Ліцензійних умов з виробництва, Ліцензійних умов з транспортування, Ліцензійних умов з постачання теплової енергії та здійснення заходів державного регулювання.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що з 03.06.2019 по 14.06.2019 НКРЕКП провела планову перевірку дотримання КП "Міськтепловоденергія" Ліцензійних умов з виробництва, Ліцензійних умов з транспортування, Ліцензійних умов з постачання теплової енергії. За результатами перевірки складені акти від 14.06.2019 №211, №212, №213. На підставі вказаних актів відповідач прийняв постанову від 18.07.2019 №1520 про накладення штрафу на КП "Міськтепловоденергія". Вказав, що не подавав звіти за формою 7-НКП-інвестиції тепло у І-ІІІ кварталах 2016 року, оскільки у цей період була відсутня інвестиційна програма, відповідно до якої повинні подаватись такі звіти. Зазначив, що у період з 28.10.2018 по 31.12.2018 одночасно діяли постанови НКРЕКП від 27.02.2018 №239 "Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП" (далі по тексту - Постанова №239) та від 14.06.2018 №404 "Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП" (далі по тексту - Постанова №404), які встановлювали тариф на теплову енергію для категорій "бюджетні установи", "інші споживачі", "релігійні організації". Вважає, що правомірно керувався Постановою №404, оскільки вона прийнята після Постанови №239 та є більше економічно обґрунтованою щодо ціни на тариф на теплову енергію.
Позивач також зазначив, що відповідач порушив строк накладення санкцій, оскільки акти №211, №212, №213 складені 14.06.2019, а спірна постанова прийнята 18.07.2019. Вважає, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.06.2019 у справі №1-17/2018 у НКРЕКП відсутні повноваження на здійснення державного нагляду та накладення штрафу за порушення Ліцензійних умов. Просив позов задовольнити в повному обсязі.
У відзиві на позов відповідач просив у задоволенні позову відмовити. Зазначив, що відсутність інвестиційної програми у І-ІІІ кварталах 2016 року не звільняє позивача від обов'язку подання звіту за формою №7-НКП-інвестиції тепло. У такому випадку ліцензіат надає форми звітності та ставить нулі у відповідних клітинах. Вказав, що Постанова №239 прийнята 27.02.2018, опублікована 27.10.2018 та набрала чинності 28.10.2018. Разом з тим. Постанова №404 прийнята 14.06.2018, опублікована 15.08.2018 та набрала чинності 16.08.2018. Тобто, в газеті "Урядовий кур'єр" вказані постанови опубліковані з порушенням черговості. У НКРЕКП відсутні повноваження щодо здійснення контролю за діяльністю газети "Урядовий кур'єр". Зазначив, що з 28.10.2018 почала діяти Постанова №239, тому позивач у період з 28.10.2018 по 31.12.2018 протиправно відпускало теплову енергію за тарифами, встановленими Постановою №404, що є порушенням вимог підпункту 9 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов №308.
Також у відзиві на позов відповідач зазначив, що здійснення планової перевірки дотримання позивачем ліцензійних умов провадження певного виду господарської діяльності та застосування санкцій належить виключно до повноважень НКРЕКП. Вважає посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 13.06.2019 №5-р/2019 є передчасним та необґрунтованим. Вказав, що розгляд актів від 14.06.2019 №211, №212, №213 був відкладений у зв'язку з проханням позивача про перенесення розгляду на більше пізнішу дату у зв'язку наданням додаткових пояснень.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що відповідач отримав пояснення до актів 19.06.2019, однак спірну постанову прийняв 18.07.2019. Вважає, що на НКРЕКП покладений обов'язок щодо вчасного оприлюднення своїх регулятивних актів. Вказав, що Постанови №236 та №404 є однопредметними нормативно-правовими актами. Вказану колізію необхідно подолати шляхом застосування принципу, відповідно до якого новий закон скасовує положення прийнятого раніше закону.
Відповідач подав до суду заперечення, в яких не погодився з доводами позивача, викладеним у відповіді на відзив, з підстав їх необґрунтованості.
Ухвалою від 24.09.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 30.09.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні заяви КП "Міськтепловоденергія" про забезпечення позову.
Ухвалою від 11.10.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд заборонив НКРЕКП вчиняти дії на реалізацію пункту 2 постанови від 18.07.2019 №1520 про накладення штрафу на КП "Міськтепловоденергія" за порушення Ліцензійних умов з виробництва, Ліцензійних умов з транспортування, Ліцензійних умов з постачання теплової енергії та здійснення заходів державного регулювання до набрання законної сили судовим рішенням у справі №560/2870/19.
Ухвалою від 15.10.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні заяви представника НКРЕКП про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 25.11.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд перейшов із спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою від 10.12.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.
Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, суд встановив таке.
Згідно з планом перевірок, на підставі постанови НКРЕКП від 05.03.2019 №306 "Про проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у II кварталі 2019 року" та посвідчень про проведення планової перевірки від 16.05.2019 №212, №213, №214, з 03.06.2019 по 14.06.2019 НКРЕКП провела планову виїзну перевірку щодо дотримання КП "Міськтепловоденергія" Ліцензійних умов з постачання Ліцензійних умов з виробництва, Ліцензійних умов з транспортування, Ліцензійних умов з постачання теплової енергії.
За результатами перевірки складені акт планового заходу щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері теплопостачання та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії від 14.06.2019 №211, акт планового заходу щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері теплопостачання та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними та місцевими тепловими мережами від 14.06.2019 №212, акт планового заходу щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері теплопостачання та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії від 14.06.2019 №213.
18.07.2019 за результатами розгляду вказаних актів НКРЕКП прийняла постанову №1520 "Про накладення штрафу на КП "Міськтепловоденергія" за порушення Ліцензійних умов з виробництва, Ліцензійних умов з транспортування, Ліцензійних умов з постачання теплової енергії та здійснення заходів державного регулювання", якою:
1. Відповідно до пунктів 11, 12 частини 1 статті 17, статті 22 закону України від 22.09.2016 №1540-VIII "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" наклала на КП "Міськтепловоденергія" штраф у розмірі:
- 17000,00 грн за порушення підпункту 5 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з виробництва №308 щодо виконання рішень органу ліцензування у строки, встановлені відповідним рішенням, а саме пункту 2 постанови НКРЕКП від 22.03.2017 №308 "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання" у частині подання до органу ліцензування документів та відомостей, визначених частиною 3 статті 15 закону України від 02.03.2015 №222-VIII "Про ліцензування видів господарської діяльності", протягом двох місяців з дня набрання чинності цією постановою; підпункту 9 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з виробництва №308 щодо дотримання структури витрат згідно зі статтями, затвердженими у тарифі на виробництво теплової енергії;
- 17000,00 грн за порушення підпункту 5 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з транспортування №308 щодо виконання рішень органу ліцензування у строки, встановлені відповідним рішенням, а саме пункту 2 постанови НКРЕКП від 22.03.2017 №308 "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання" у частині подання до органу ліцензування документів та відомостей, визначених частиною 3 статті 15 закону України від 02.03.2015 №222-VIII "Про ліцензування видів господарської діяльності", протягом двох місяців з дня набрання чинності цією постановою; підпункту 9 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з транспортування №308 щодо дотримання структури витрат згідно зі статтями, затвердженими у тарифі на транспортування теплової енергії;
- 17000,00 грн за порушення підпункту 5 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з постачання №308 щодо виконання рішень органу ліцензування у строки, встановлені відповідним рішенням, а саме пункту 2 постанови НКРЕКП від 22.03.2017 №308 "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання" у частині подання до органу ліцензування документів та відомостей, визначених частиною 3 статті 15 закону України від 02.03.2015 №222-VIII "Про ліцензування видів господарської діяльності", протягом двох місяців з дня набрання чинності цією постановою; підпункту 9 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з постачання №308 у частині здійснення постачання теплової енергії за тарифами, що встановлюються НКРЕКП у межах наданих повноважень; підпункту 10 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов з постачання №308 щодо дотримання структури витрат згідно зі статтями, затвердженими у тарифі на постачання теплової енергії.
2. Відповідно до пункту 1 частини 1 та пункту 1 частини 2 статті 17 закону України від 22.09.2016 №1540-VIII "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", у межах здійснення заходів державного регулювання зобов'язала КП "Міськтепловоденергія" у термін до 01.10.2019 здійснити перерахунок для категорій споживачів "бюджетні організації", "інші споживачі", "релігійні організації" надмірно нарахованих коштів за спожиту теплову енергію за період з 28.10.2018 по 31.12.2018.
Вважаючи спірну постанову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до частини 1-3 статті 1 закону України від 22.09.2016 №1540-VIII "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (далі по тексту - Закон №1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.
Пунктом 1 частини 1 статті 2 Закону №1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.
Згідно з статтею 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
За змістом пунктів 11, 12 частини 1 статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
Досліджуючи правомірність спірної постанови, суд враховує, що у період з 28.10.2018 по 31.12.2018 одночасно діяли Постанови №239 та №404, які встановлювали тариф на теплову енергію для категорій "бюджетні установи", "інші споживачі", "релігійні організації".
У рішенні від 03.10.97 №4-зп Конституційний Суд України надав роз'яснення стосовно порядку набрання чинності Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами. У цьому рішення суд зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше, тобто діє правило Lex posterior derogat priori - "наступний закон скасовує попередній".
Конституційний Суд України використав поняття "прийняття акта", а не набрання чинності, оскільки бувають випадки суттєвого розходження в часі цих двох юридичних фактів стосовно однопредметних актів.
Постанова №239 прийнята 27.02.2018, однак набрала чинності 28.10.2018. Разом з тим, Постанова №404 прийнята 14.06.2018 та набрала чинності 16.08.2018. Тобто, незалежно від моменту набрання чинності, Постанова №404 прийнята після Постанови №239.
Тому суд вважає, що у період з 28.10.2018 по 31.12.2018 КП "Міськтепловоденергія" правомірно застосовувало тарифи на теплову енергію для категорій споживачів "бюджетні установи", "інші споживачі", "релігійні організації" відповідно до Постанови №404.
Крім цього, суд враховує, що в процесі судового розгляду представник відповідача визнав, що встановлені Постановою №404 тарифи на теплову енергію в період з 28.10.2018 по 31.12.2018 є економічно обґрунтованими.
Враховуючи викладене, необхідно визнати протиправною та скасувати спірну постанову в частині зобов'язання КП "Міськтепловоденергія" у термін до 01.10.2019 здійснити перерахунок для категорій споживачів "бюджетні організації", "інші споживачі", "релігійні організації" надмірно нарахованих коштів за спожиту теплову енергія за період з 28.10.2018 по 31.12.2018.
Водночас, в акті перевірки НКРЕКП встановило, що КП "Міськтепловоденергія" порушило структуру витрат в частині недофінансування статей витрат і перевитрат фактичних витрат у порівнянні з плановими, на підставі яких був розрахований та затверджений тариф на виробництво теплової енергії, скоригованих на обсяг фактичного відпустку теплової енергії.
При цьому, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на неможливість чіткого дотримання структури витрат у зв'язку з змінами, які відбуваються в період дії тарифів, аварійними ситуаціями, оскільки підпунктом 9 пункту 3.2 глави 3 Ліцензійних умов №308 передбачено, що при провадженні господарської діяльності ліцензіат повинен дотримуватися структури витрат згідно зі статтями, затвердженими у тарифі на виробництво теплової енергії.
Разом з тим, відповідно до пункту 1.4 Правил організації звітності, що подається до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, затверджених постановою НКРЕКП від 11.10.2013 №202, (чинних у І-ІІІ кварталах 2016 року) ліцензіати зобов'язані подавати такі форми звітності №7-НКП-інвестиції тепло (квартальна) "Звіт щодо виконання інвестиційної програми ліцензіатами у сфері виробництва, транспортування та постачання теплової енергії".
Пунктом 2.12 цих Правил передбачено, що у разі відсутності здійснення ліцензованої діяльності у звітному періоді ліцензіат надає форми звітності, при цьому ставить нулі у відповідних клітинках.
КП "Міськтепловоденергія" не подавало звіти за формою 7-НКП-інвестиції тепло у І-ІІІ кварталах 2016 року.
Таким чином, суд вважає, що відповідач правомірно застосував до позивача штрафи у розмірах по 17000,00 грн за неподання форми звітності №7-НКП-інвестиції тепло (квартальна) "Звіт щодо виконання інвестиційної програми ліцензіатами у сфері виробництва, транспортування та постачання теплової енергії" та недотримання структури витрат згідно зі статтями, затвердженими у тарифі на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити частково.
У зв'язку з частковим задоволенням позову відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір у розмірі 960,50 грн необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.07.2019 №1520 в частині зобов'язання комунального підприємства "Міськтепловоденергія" у термін до 01.10.2019 здійснити перерахунок для категорій споживачів "бюджетні організації", "інші споживачі", "релігійні організації" надмірно нарахованих коштів за спожиту теплову енергія за період з 28.10.2018 по 31.12.2018.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь комунального підприємства "Міськтепловоденергія" судовий збір у розмірі 960,50 грн за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 08 січня 2020 року
Позивач:Комунального підприємства "Міськтепловоденергія" (вул. Тімірязєва, 123, Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32307 , код ЄДРПОУ - 36588183)
Відповідач:Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, Київ 57, 03057 , код ЄДРПОУ - 39369133)
Головуючий суддя О.Л. Польовий