10 грудня 2019 року Справа № 160/9919/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОзерянської С.І.
за участі секретаря судового засіданняПіддубцева О.В.
за участі:
представника відповідача Бондар О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
11.10.2019 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Івано-Франківській області з вимогами про визнання протиправним та скасування рішення від 10.09.2019 року № 000731407 про застосування фінансових санкцій.
В обґрунтування вимог позивач зазначила, що не зберігала в магазині алкогольні напої, а ревізори помилково сприйняти крани встановлені на барній стійці за пивні кеги. Вважає, що штрафні санкції за зберігання алкогольних напоїв у місцях не віднесених до Єдиного реєстру можуть бути застосовані до суб'єктів господарювання, що здійснюють процес виробництва алкогольних напоїв, оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями та вимушені зберігати алкогольну продукцію в певних місцях, та не підлягають до застосування до позивача, яка таку діяльність не здійснює і ліцензії на її здійснення не має.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 року було відкрито провадження в даній справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного провадження з викликом сторін.
Відповідач - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області 24.10.2019 року отримало ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 року.
12.11.2019 року на адресу суду від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області надійшов відзив на позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
В судове засідання 10.12.2019 року позивач не з'явився, 27.11.2019 року надав клопотання про розгляд справи за відсутності позивача.
В судовому засіданні 10.12.2019 року представник відповідача надав свої пояснення щодо заявлених позовних вимог.
Так, відповідач позов не визнав, зазначивши, що факт зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання, не внесеному до Єдиного реєстру, встановлено при перевірці та зафіксовано в акті перевірки, що є підставою для застосування штрафних санкцій до позивача. Вважає рішення правомірним та таким, що не підлягає скасуванню, просить відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом, позивач зареєстрована як фізична особа-підприємець з 30.10.2007 року з видами діяльності: «77.21 Прокат товарів для спорту та відпочинку, 55.20 Діяльність засобів розміщування на період відпуски та іншого тимчасового проживання, 56.29 Постачання інших готових страв, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна».
На підставі наказу про проведення фактичної перевірки від 06.08.2019 року № 1232 і направлень на перевірку №1233 та №1232 від 06.08.2019 року, відповідачем проведена фактична перевірка відпочинкового комплексу «Shulc», готель та кафе за адресою: уч. Вишні, 120/2, с. Поляниця, Яремчанської міськради, в якому здійснює підприємницьку діяльність позивач, за результатами проведення якої складений акт перевірки від 16.08.2019 року №746/09/18/РРО/1769412621, яким встановлений факт зберігання позивачем в магазині 2 кег алкогольного пива в місці, яке не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв.
Відповідно вказаного акту перевірки, встановлено порушення позивачем статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
На підставі висновків акта перевірки відповідачем прийнято рішення від 10.09.2019 року № 000731407, яким до позивача за зберігання алкогольних напої у місці зберігання, не внесеному до Єдиного державного реєстру застосовані фінансові санкції в розмірі 17 000,00 грн.
Правомірність прийняття відповідачем вищенаведеного рішення від 10.09.2019 року № 000731407 є спором, переданим на розгляд до адміністративного суду.
Вирішуючи позовні вимоги по суті спору, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» № 481/95-ВР (далі - Закон № 481) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків.
До заяви додаються копія виданої заявнику ліцензії на відповідний вид діяльності, засвідчена нотаріально або посадовою особою органу ліцензування, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.
Суб'єкти господарювання, які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі.
Частиною 2 статті 17 вказаного Закону № 481 встановлена відповідальність за зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17 000 гривень.
Статтею 1 цього Закону визначено, що місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання. Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться органами доходів і зборів і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що норми про зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру мають відношення до суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють реалізацію алкогольних напоїв, їх виробляють чи отримують спирт для забезпечення виробничих та інших потреб. Штрафні санкції за зберігання алкогольних напоїв у місцях не внесених до Єдиного реєстру можуть бути застосовані до суб'єктів, що здійснюють процес виробництва алкогольних напоїв, оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями та вимушені зберігати алкогольну продукцію у певних місяцях.
В даному випадку, як вбачається з акту перевірки, ФОП ОСОБА_1 не видавалися ліцензії на право здійснення роздрібної чи оптової торгівлі алкогольними напоями. До того ж, факт продажу таких товарів актом перевірки від 16.08.2019 року №746/09/18/РРО/1769412621 не зафіксований.
Враховуючи пояснення позивача, остання зазначила, що не здійснює торгівлі алкогольними напоями і не має ліцензії на такий вид діяльності, а крани встановлені на барній стійці, були помилково сприйняті ревізорами за пивні кеги.
При цьому відповідачем не надано жодних доказів, які підтверджують встановлене відповідачем порушення, яке покладено в основу складення акта перевірки, на підставі якого прийняте рішення, яке є предметом оскарження в даній справі.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про незаконність оскаржуваного рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області №000731407 від 10.09.2019 року, внаслідок недоведеності встановленого відповідачем в акті перевірки порушення.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 43142559) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про застосування фінансових санкцій від 10.09.2019 року № 000731407.
Стягнути з Головного управління ДПС в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 13 грудня 2019 року.
Суддя С.І. Озерянська