Рішення від 03.01.2020 по справі 440/4509/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 січня 2020 року м.ПолтаваСправа № 440/4509/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Сендецької В.О.,

представника позивача - Буряка Д.В.

представника Управління МВС України в Полтавській області - Андрусів А.Б.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерста внутрішніх справ України , Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19 листопада 2019 року ОСОБА_1 (далі по тексту ОСОБА_1 / позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі по тексту - МВС України / відповідач - 1) , Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області (далі по тексту - Ліквідаційна комісія УМВС України в Полтавській області / відповідач - 2) в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати Висновок про скасування рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 у зв'язку з установленням першої групи інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, затверджений секретарем МВС України 13 вересня 2019 року,

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області видати наказ для виплати одноразової грошової допомоги, після смерті інваліда I-ї групи, ОСОБА_2 на підставі затвердженого висновку МВС України від 12 квітня 2019 року та здійснити виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , шляхом перерахування коштів на рахунок відкритий позивачем в установі банку.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

В обгрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що МВС України протиправно склало висновок від 23 вересня 2019 року про скасування Рішення про призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги. Стверджував, що Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника поліції № 850 від 21 жовтня 2015 року не передбачено скасування рішення про призначення одноразової грошової допомоги. Зазначив, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

09 грудня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області (а.с. 28-32). У відзиві відповідач - 2 проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи на правомірність скасування Рішення про призначення одноразової грошової допомоги. Зазначив, що виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування органом внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, суми виплати на рахунок, відкритий особою, якій призначається грошова допомога, в установі банку або через касу органу внутрішніх справ. Таким чином, лише у випадку затвердження МВС України висновку та перерахування відповідних коштів на рахунок УМВС, стане можливим видання Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області відповідного наказу.

13 грудня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив МВС України (а.с. 65-69). У відзиві відповідач - 1 проти задоволення позовних вимог заперечував, вказуючи на правомірність скасування Рішення про призначення одноразової грошової допомоги. Зазначив, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто до дня відправки належним чином оформлених матеріалів до МВС України. Чинним законодавством України не передбачено виплати одноразової грошової допомоги у випадку загибелі (смерті) особи (колишнього працівника міліції) після його звільнення з органів внутрішніх справ (не під час проходження служби і не при виконанні ним службових обов'язків), а виплата одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого (померлого) чинним законодавством не передбачена.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Представник Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував.

МВС України явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечило. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися у визначеному Кодексом адміністративного судочинства України порядку (а.с. 91).

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що 19 січня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до ВДЗ ГУНП в Полтавській області із заявою в якій просив провести виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що отримав першу групу інвалідності від захворювання пов'язаного з проходженням служби в ОВС (а.с. 48).

До зави додано: постанову ВЛК, Довідку МСК, копію паспорта, ідентифікаційного коду та зазначено реквізити банку (а.с. 49-52).

Листом №33/37-125 від 25 січня 2018 року ДУ "ТМО МВС України по Полтавській області" повідомило заступника голови ліквідаційної комісії - начальника УМВС України в Полтавській області Носатенка С.П., що на підставі проведеного аналізу відповідної медичної документації, діагнози захворювань, встановлених М(ВЛ)К ДУ ТМО МВС, їх причинний зв'язок з проходженням служби в поліції, та зазначених у виписці із акту МСЕК (довідка серії АВ № 0849135 від 08 листопада 2017 року) пенсіонера МВС ОСОБА_2 , 1956 рн.н., співпадають (а.с. 17).

20 лютого 2018 року УМВС України в Полтавській області листом № 4/2111 направлено Директорові Департаменту фінансово-облікової політики МВС України Шевніну С.М. на затвердження пакет документів на виплату одноразової грошової допомоги пенсіонеру МВС ОСОБА_2 (а.с. 44).

Листом № 15/2-793 від 05 березня 2018 року ДФОП МВС України повернуто до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області на доопрацювання матеріали на призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 для приведення постанови медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Полтавській області" від 19 жовтня 2017 року № 33/37-14 у відповідність до наказу МВС України від 03 квітня 2017 року № 285 (зв'язок захворювань пов'язаних з проходженням служби в органах внутрішніх справ) (а.с. 45).

Листом № 4/2177 від 19 березня 2018 року УМВС України в Полтавській області направлено на затвердження до ДФОП МВС України пакет документів на виплату одноразової грошової допомоги пенсіонерам МВС (а.с. 46).

12 квітня 2018 року Директором ДФОП МВС України затверджено Висновок про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України від 20 грудня 1990 року № 565-XII "Про міліцію" ОСОБА_2 (а.с. 47).

13 вересня 2019 року Державним секретарем МВС України затверджено Висновок про скасування рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 (а.с. 35-36).

Як випливає із вищевказаного висновку підставою для скасування рішення про призначення одноразової грошової допомоги слугувало те, що за результатами розгляду матеріалів МВС України від 12 квітня 2018 року, затверджено висновок про призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку, який разом із матеріалами листом ДФОП МВС України від 13 квітня 2018 року № 15/2-1328 надіслано до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області. Із доданої ОСОБА_1 до заяви від 26 березня 2019 року копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 17 березня 2018 року з'ясовано, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто до дня відправки належним чином оформлених матеріалів до МВС - 19 березня 2018 року, надходження їх до МВС - 23 березня 2018 року та прийняття рішення про призначення йому одноразової грошової допомоги - 12 квітня 2018 року. Як наслідок, МВС України 12 квітня 2018 року було затверджено висновок про призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням першої групи інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, щодо померлої особи, що не передбачено положеннями Порядку.

ОСОБА_1 , яка відповідно до Свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_2 являлася дружиною ОСОБА_2 , не погоджуючись із таким висновком звернулася до суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом встановлено наступне.

Станом на час звільнення позивача з органів внутрішніх справ у 1998 році були чинними норми Закону України від 20 лютого 1990 року № 565-XII "Про міліцію",

Згідно пункту 5 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (який набрав чинності 07 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію".

Відповідно до пункту 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

До набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію" порядок виплати одноразової грошової допомоги регулювався нормами статті 23 Закону України "Про міліцію" та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 (в подальшому - Порядок № 850).

Відповідно до частини шостої статті 23 Закону України "Про міліцію" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначено Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.

Матеріалами справи підтверджено, що захворювання позивача, що стало підставою для встановлення І групи інвалідності, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Підпунктом 2 пункту 2 Порядку № 850 визначено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку № 850, грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.

Положеннями пункту 7 Порядку № 850 передбачено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Відповідно до пункту 8 Порядку № 850, керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.

Згідно із пунктом 14 Порядку № 850 призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком: учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку; учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.

Пунктами 10, 11 Порядку № 850 передбачено, що грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.

Виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування органом внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, суми виплати на рахунок, відкритий особою, якій призначається грошова допомога, в установі банку або через касу органу внутрішніх справ.

Отже, компетенція УМВС України у Полтавській області в питанні призначення одноразової грошової допомоги обмежується складенням та поданням до МВС України відповідного висновку щодо виплати грошової допомоги, а також перерахуванням суми виплати грошової допомоги на рахунок заявника. Однак, таке перерахування можливе лише на підставі відповідного рішення МВС України.

МВС України наділене правом прийняти одне з двох рішень: про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в призначенні такої допомоги.

За відсутності підстав визначених пунктом 14 Порядку № 850 МВС України 20 лютого 2018 року погоджено, а 12 квітня 2018 року затверджено Висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 .

Суд звертає увагу, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законами України процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законами України засоби при прийнятті відповідних рішень та вчиненні дій.

Однак, скасовуючи рішення про призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги МВС України явно вийшло за межі своїх повноважень, оскільки чинним законодавством України не передбачено такої підстави для скасування призначеної одноразової грошової допомоги, як смерть заявника.

Твердження МВС України, що висновок про призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги затверджено щодо померлої особи суд не приймає до увагу, оскільки призначення і виплата грошової допомоги пов'язані саме із настанням юридичного факту установлення працівникові міліції інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, а не із цивільною дієздатністю такої особи уже на момент прийняття рішення про призначення грошової допомоги.

Суд звертає увагу відповідача - 1, що право на отримання грошової допомоги у ОСОБА_2 виникло з дати встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії, тобто - з 08 листопада 2017 року.

Крім того, на переконання суду, заявник вчинив усі необхідні та достатні дії, визначені Порядком № 850, для призначення одноразової грошової допомоги, а МВС України у свою чергу визнало право ОСОБА_2 на такий вид грошової допомоги, шляхом затвердження відповідного висновку.

З огляду на викладене суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання протиправним та скасування Висновку про скасування рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 у зв'язку з установленням першої групи інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, затверджений секретарем МВС України 13 вересня 2019 року.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області видати наказ для виплати одноразової грошової допомоги, після смерті інваліда I-ї групи, ОСОБА_2 на підставі затвердженого висновку МВС України від 12 квітня 2019 року та здійснити виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , шляхом перерахування коштів на рахунок відкритий позивачем в установі банку, суд зазначає наступне.

Як вказано судом вище МВС в місячний строк приймає рішення про призначення грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови. Грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС. Виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування органом внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, суми виплати на рахунок, відкритий особою, якій призначається грошова допомога, в установі банку або через касу органу внутрішніх справ.

Оскільки при розгляді даної справи суд дійшов правових висновків про протиправність Висновку МВС України від 13 вересня 2019 року про скасування рішення про призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання Ліквідаційну комісію УМВС України в Полтавській області видати наказ для виплати одноразової грошової допомоги та здійснити відповідні виплати є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.

Таким чином позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно із частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684, юридична адреса: вул. Академіка Богомольця, 10, м.Київ, 01601), Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 08592276, юридична адреса: вул. Пушкіна, 83, м.Полтава, 36000) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Висновок про скасування рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 у зв'язку з установленням першої групи інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, затверджений секретарем МВС України О.В.Тахтай 13 вересня 2019 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684) судові витрати понесені позивачем у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 384,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Повне рішення складено 08 січня 2020 року.

Суддя С.О. Удовіченко