Справа №760/31313/19
Провадження №3/760/9308/19
29 листопада 2019 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., за участю секретаря Олех Ю.М., представника Київської міської митниці ДФС Глущенко Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення № RA174003894UA гр. ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
13.11.2019 р. до Солом'янського районного суду м. Києва від Київської міської митниці ДФС надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №0787/10000/19 від 28.10.2019 року, складений відносно відправника міжнародного поштового відправлення № RA174003894UA гр. ОСОБА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Відповідно до протоколу №0787/10000/19 про порушення митних правил від 28.10.2019 року, вбачається, що 28.07.2019 року в зоні митного контролю відділу митного оформлення № 1 м/п "Спеціалізований" Київської міської митниці ДФС, на території цеху № 2 АТ «Укрпошта» за адресою: м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2, до митного контролю було подано міжнародне поштове відправлення, яке переміщувалось з України до США за міжнародною поштовою митною декларацією CN 22 № RA174003894UA.
Згідно даних зазначених в митній декларації CN 22 та на оболонці міжнародного поштового відправлення № RA174003894UA:
- відправником посилки є гр. ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1 ;
- одержувачем посилки є ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_3.
В митній декларації CN 22 № RA174003894UA, яка є підставою для переміщення через митний кордон України, в графах «Кількість і детальний опис вкладення/Чиста вага/Вартість та валюта» відправником міжнародного поштового відправлення, громадянкою ОСОБА_1 , зазначено «Солодощі /1,800/ 300,00».
Відправник міжнародного поштового відправлення громадянка ОСОБА_1 , особисто своїм підписом завірила інформацію, зазначену в митній декларації CN 22 № RA174003894UA.
Під час здійснення митного контролю міжнародного поштового відправлення № RA174003894UA із застосуванням технічного засобу митного контролю рентгено-телевізійної установки «Rapiscan 627 XR» на моніторі даного технічного засобу було зафіксовано предмети, що за своїм зовнішнім виглядом не схожі на солодощі.
При здійсненні митного огляду з розпакуванням даного міжнародного поштового відправлення, було встановлено, що в ньому знаходяться фольговані упаковки срібного кольору в середині яких виявлено сигарети, торгових марок:
- «Parliament Aqua Blue» у кількості 40 пачок;
- «Chesterfield KS Blue» у кількості 20 пачок, які не зазначені у митній декларації CN 22 № RA174003894UA та пересилалися з приховуванням від митного контролю.
Відповідно до маркування нанесеного на кожній пачці сигарет, вартість пачки сигарет становить:
- «Parliament Aqua Blue» - 47,62 грн.;
- «Chesterfield KS Blue» - 41,90 грн.
В своїх письмових поясненнях громадянка ОСОБА_1 повідомила, що тютюнові вироби їй не належать, товар був придбаний та упакований отримувачем МПВ. Однак, декларування товару у митній декларації СN 22 та його відправку у МПВ № RA174003894UA громадянка ОСОБА_1 здійснювала власноручно. Одночасно, громадянка ОСОБА_1 повідомила, що випадково відправила за кордон МПВ № RA174003894UA з вкладенням тютюнових виробів, оскільки дані товари отримувачка МПВ планувала перемістити через митний кордон України у ручній поклажі.
Статтею 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до статті 236 Кодексу товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
Вказане свідчить про те, що підставою для переміщення через митний кордон України товару у міжнародному поштовому відправленні № RA174003894UA, стала митна декларація CN 22, яка містить неправдиві дані щодо найменування та кількості товару.
Таким чином, в діях громадянки ОСОБА_1 , встановлені ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 статті 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві дані щодо найменування та кількості товару.
При перевірці в ПІК « Боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил» ЄАІС Держмитслужби України встановлено, що громадянка ОСОБА_1 до відповідальності за ст.ст. 482, 483 МК України не притягувалася.
Отже, в діях громадянки ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ч.1 ст. 483 Митного кодексу України.
В зв'язку з чим, 28 жовтня 2019 року працівниками Київської міської митниці ДФС України відносно міжнародного поштового відправлення № RA174003894UA гр. ОСОБА_1 , складено протокол про порушення митних правил №0787/10000/19, за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Предмет правопорушення - сигарети торгової марки «Parliament Aqua Blue» у кількості 40 пачок по 20 сигарет в кожній пачці, вартістю - 1 904,80 грн., сигарети торгової марки «Chesterfield KS Blue» у кількості 20 пачок по 20 сигарет в кожній пачці, вартістю - 838 грн., загальна вартість - 2 742,80 грн., вилучені та знаходяться на відповідальному зберіганні на складі Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар В. Гавела, 8А.
Представник Київської міської митниці ДФС України в судовому засіданні вважала обставини викладені в протоколі про порушення митних правил №0787/10000/19 від 28 жовтня 2019 року доведеними та просила притягнути гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України, застосувавши до неї стягнення у виді накладення штрафу в розмірі 100% вартості товарів з конфіскацією цих товарів, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останньої.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - гр. ОСОБА_1 не з'явилася, будучи повідомленою про дату та час судового засідання. Крім того, оголошення про день, час та місце розгляду справи було розміщено на офіційному веб-сайті Солом'янського районного суду м. Києва. Заперечення проти викладеного в протоколі про порушення митних правил не подавала та викладених у ньому обставин не спростувала.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
За змістом ст. 483 МК України об'єктивна сторона складу даного правопорушення характеризується діями, що направлені на переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
При цьому відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року № 8, судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до роз'яснень, наведених у постанові Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» порушення митних правил, відповідальність за яке встановлена ст. 483 МК України, може бути вчинене лише умисно.
Судом встановлено, що 28.07.2019 року в зоні митного контролю відділу митного оформлення № 1 м/п "Спеціалізований" Київської міської митниці ДФС, на території цеху № 2 АТ «Укрпошта» за адресою: м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2, до митного контролю було подано міжнародне поштове відправлення, яке переміщувалось з України до США за міжнародною поштовою митною декларацією CN 22 № RA174003894UA.
Згідно даних зазначених в митній декларації CN 22 та на оболонці міжнародного поштового відправлення № RA174003894UA:
- відправником посилки є гр. ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1 ;
- одержувачем посилки є ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_3.
В митній декларації CN 22 № RA174003894UA, яка є підставою для переміщення через митний кордон України, в графах «Кількість і детальний опис вкладення/Чиста вага/Вартість та валюта» відправником міжнародного поштового відправлення, громадянкою ОСОБА_1 , зазначено «Солодощі /1,800/ 300,00».
Відправник міжнародного поштового відправлення громадянка ОСОБА_1 , особисто своїм підписом завірила інформацію, зазначену в митній декларації CN 22 № RA174003894UA.
Під час здійснення митного контролю міжнародного поштового відправлення № RA174003894UA із застосуванням технічного засобу митного контролю рентгено-телевізійної установки «Rapiscan 627 XR» на моніторі даного технічного засобу було зафіксовано предмети, що за своїм зовнішнім виглядом не схожі на солодощі.
При здійсненні митного огляду з розпакуванням даного міжнародного поштового відправлення, було встановлено, що в ньому знаходяться фольговані упаковки срібного кольору в середині яких виявлено сигарети, торгових марок:
- «Parliament Aqua Blue» у кількості 40 пачок;
- «Chesterfield KS Blue» у кількості 20 пачок, які не зазначені у митній декларації CN 22 № RA174003894UA та пересилалися з приховуванням від митного контролю.
Відповідно до маркування нанесеного на кожній пачці сигарет, вартість пачки сигарет становить:
- «Parliament Aqua Blue» - 47,62 грн.;
- «Chesterfield KS Blue» - 41,90 грн.
В своїх письмових поясненнях громадянка ОСОБА_1 повідомила, що тютюнові вироби їй не належать, товар був придбаний та упакований отримувачем МПВ. Однак, декларування товару у митній декларації СN 22 та його відправку у МПВ № RA174003894UA громадянка ОСОБА_1 здійснювала власноручно. Одночасно, громадянка ОСОБА_1 повідомила, що випадково відправила за кордон МПВ № RA174003894UA з вкладенням тютюнових виробів, оскільки дані товари отримувачка МПВ планувала перемістити через митний кордон України у ручній поклажі.
Проте пунктом 69 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (далі - Правила) визначено, що фізичні особи подають для пересилання міжнародні посилки, міжнародні відправлення з оголошеною цінністю, відправлення "EMS", дрібні пакети відкритими, що виключає можливість, випадкового вкладення товару у міжнародне поштове відправлення.
Відповідно до частини 1 пункту 70 Правил відправник у встановленому порядку заповнює митні декларації.
Відповідно до ст. 236 Митного кодексу України товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
Правила декларування визначені ст.ст. 257-269 Митного кодексу України.
Статтею 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 265 МК України декларант може здійснювати декларування товарів самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені.
Відповідно до ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
Встановлено, що підставою для переміщення через митний кордон України товару у міжнародному поштовому відправленні № RA174003894UA, стала митна декларація CN 22, яка містить неправдиві дані щодо найменування та кількості товару.
У ч. 1 ст. 489 МК України зазначено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно та всебічно з'ясувати усі обставини справи, зокрема, чи мало місце адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, наявність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають суттєве значення для правильного її вирішення при цьому, встановити істину по справі необхідно з аналізу наявних доказів, які відповідно чинного законодавства, представляють собою будь - які фактичні дані, які підтверджують або спростовують ті чи інші обставини і мають суттєве значення для правильного вирішення справи по суті.
Відповідно ст. 61 Конституції України, юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Згідно зі ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів та з'ясовано: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінюючи в сукупності надані докази, суддя знаходить їх належними та допустимими, у зв'язку з чим приходить до висновку, що факт вчинення порушення митних правил передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України повністю підтверджений в ході розгляду справи.
У відповідності до ст. 459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Таким чином, в діях громадянки ОСОБА_1 , встановлені ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 статті 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві дані щодо найменування та кількості товару.
Вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, повністю підтверджується матеріалами справи, зокрема, протоколом про порушення митних правил № 0787/10000/19 від 28 жовтня 2019 року, та наявними в справі письмовими доказами (копією митної декларації, копією накладеної, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, службовою запискою посадової особи митного органу), та іншими документами в їх сукупності.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обтяжуючих та пом'якшуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно санкції ч. 1 ст. 483 МК України, вчинення правопорушення передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Судом встановлено, що загальна вартість предметів правопорушення, вилучених відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0787/10000/19 від 28 жовтня 2019 року, становить 2 742,80 грн.
З огляду на викладене, відправника міжнародного поштового відправлення № RA174003894UA гр. ОСОБА_1 , слід визнати винною у порушенні митних правил за ч. 1 ст. 483 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 2 742,80 грн., з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з відправника міжнародного поштового відправлення № RA174003894UA гр. ОСОБА_1 , підлягає стягненню судовий збір у розмірі 384,20 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1,8, 245, 251-252, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 3, 458, 465, 467, 483, 487-488, 491, 495, 522, 527 Митного кодексу України, суддя, -
Відправника міжнародного поштового відправлення № RA174003894UA гр. ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винною у порушенні митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України та піддати її адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил у розмірі 2 742 (дві тисячі сімсот сорок дві) гривні 80 копійок.
Конфіскувати в дохід держави безпосередні предмети порушення митних правил, а саме:
- сигарети торгової марки «Parliament Aqua Blue» у кількості 40 пачок по 20 сигарет в кожній пачці,
- сигарети торгової марки «Chesterfield KS Blue» у кількості 20 пачок по 20 сигарет в кожній пачці, що вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0787/10000/19 від 28 жовтня 2019 року, та знаходяться на відповідальному зберіганні на складі Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар В. Гавела, 8А.
Стягнути з відправника міжнародного поштового відправлення № RA174003894UA гр. ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір у розмірі 384,20 грн.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, прокурором або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя С.І. Кушнір