Постанова від 06.12.2019 по справі 760/31311/19

Справа №760/31311/19

Провадження №3/760/9307/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 грудня 2019 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., за участю секретаря Попова Р.П., представника Київської міської митниці ДФС Грабчака П.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадя нина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 11 квітня 2018 року, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працює, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

13.11.2019 р. до Солом'янського районного суду м. Києва від Київської міської митниці ДФС надійшов адміністративний матеріал з протоколом про порушення митних правил №0418/10000/19 від 06.06.2019 року, складений відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.

Відповідно до протоколу №0418/10000/19 про порушення митних правил від 06.06.2019 року, вбачається, що 06.06.2019 року о 10 годині 45 хвилин в зоні Київської міської митниці ДФС під час проведення митного контролю в багажному відділенні сектору «Відліт» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) за допомогою рентген-апарату в багажі, який належить громадянину України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який слідував до Франкфурту рейсом W66119 літаком авіакомпанії «Wizzair», було виявлено один орден і чотири медалі Вітчизняної війни часів другої світової війни, які імовірно мають ознаки культурної та/або історичної цінності.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.

Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок „зеленого коридору", вказує, що для проходження митного контролю ним обрано „зелений коридор", і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. V.2 Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.

Для здійснення митних формальностей пасажира було запрошено до ренген-аппарату багажного відділення для проведення огляду багажу.

В ході проведення митного огляду було встановлено, що окрім особистих речей в багажі було виявлено 1 шт Орден Червоної зірки з номером НОМЕР_2 з орденською книжкою на ім'я ОСОБА_2 та 4 медалі, які імовірно мають ознаки культурної та/або історичної цінності, без документів. Без ознак приховування.

Ст.ст. 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Своїми діями пасажир ОСОБА_1 , порушив вимоги Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Наказ від 22.04.2002 № 258 Міністерства Культури і Мистецтв України «Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України».

Своїми діями пасажир - порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 471 МК України.

У зв'язку з чим, 06 червня 2019 року посадовою особою Київської міської митниці ДФС у відношенні гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було складено протокол № 0418/10000/19 про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.

Предмети правопорушення вилучені та передані на склад Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар В. Гавела, 8-а.

Загальна вартість предметів правопорушення становить - 899,00 грн.

Представник митного органу у судовому засіданні підтримав позицію Київської міської митниці ДФС та пояснив, що гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , порушив митні правила, у зв'язку з чим відносно останнього складено протокол про порушення митних правил № 0418/10000/19 за ст. 471 МК України. Просив притягнути гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.

В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не з'явився, будучи повідомленим про дату та час судового засідання. Заперечення проти викладеного в протоколі про порушення митних правил не подавав та викладених у ньому обставин не спростував.

З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Заслухавши пояснення представника митного органу, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Судом встановлено, що 06.06.2019 року о 10 годині 45 хвилин в зоні Київської міської митниці ДФС під час проведення митного контролю в багажному відділенні сектору «Відліт» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) за допомогою рентген-апарату в багажі, який належить громадянину України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який слідував до Франкфурту рейсом W66119 літаком авіакомпанії «Wizzair», було виявлено один орден і чотири медалі Вітчизняної війни часів другої світової війни.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.

Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок „зеленого коридору", вказує, що для проходження митного контролю ним обрано „зелений коридор", і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. V.2 Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.

Відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137, відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю "зеленим" коридором, - з моменту перетину громадянином білої лінії, що позначає закінчення "зеленого" коридору.

Для здійснення митних формальностей пасажира було запрошено до ренген-аппарату багажного відділення для проведення огляду багажу.

В ході проведення митного огляду було встановлено, що окрім особистих речей в багажі було виявлено 1 шт Орден Червоної зірки з номером НОМЕР_2 з орденською книжкою на ім'я ОСОБА_2 та 4 медалі, які імовірно мають ознаки культурної та/або історичної цінності, без документів. Без ознак приховування.

Ст.ст. 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Відповідно до висновку від 08.11.2019 № 060-5749 Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) надані на експертизу медалі та ордени - мають культурну цінність як предмети матеріальної культури, що мають історичне значення:

- Медаль «Учаснику війни. 40 років перемоги у Великій Вітчизняній війні 1945-1945рр.». 1985 рік, СРСР, метал жовтого кольору, діаметр - 32 мм., товщина - 2 мм. - 1 шт.;

- Медаль «Учаснику війни. 40 років перемоги у Великій Вітчизняній війні 1945-1945рр.». 1985 рік, СРСР, метал жовтого кольору, діаметр - 32 мм., товщина - 2 мм. - 1 шт.;

- Медаль «Учаснику трудового фронту, 40 років перемоги у Великій Вітчизняній війні 1945-1945рр.». 1985 рік, СРСР, метал жовтого кольору, діаметр - 32 мм., товщина - 2 мм. - 1 шт.;

- Медаль «Партизанові Вітчизняної війни» І ступеня, 1943 рік, СРСР, метал сірого кольору, діаметр - 32 мм., товщина - 2 мм. - 1 шт.;

- Орден «Червоної зірки, 1943-1954 рр., СРСР, метал сірого кольору, емалювання, відстань між протилежними променями - 5 см. Значки та позначки: на реверсі над штифтом вгорі міститься штамповане клеймо вибитими літерами «МОНЕТНЫЙ ДВОР» у два рядки нижче верхнього променя, знизу під штифтом на гладкому тлі нанесено номер - 1175603 - 1 шт.;

- Орденська книжка на ім'я ОСОБА_2 , 1943 рік, СРСР, розміри - 7,2 см. х 10,7 см. - 1 шт.

Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 МК України, культурні цінності - це об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України.

Відповідно до ст. 12 Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей. Про прийняте рішення власник культурних цінностей чи уповноважена ним особа письмово повідомляється в місячний термін від дня офіційного надходження клопотання.

Згідно ст. 13 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», у разі прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Зразок свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей (984-2000-п) затверджується Кабінетом Міністрів України.

Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.

Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Стаття 471 МК України передбачає відповідальність особи за вчинення дій щодо порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Таким чином, своїми діями пасажир ОСОБА_1 , порушив вимоги Закону України від 21.09.1999 №1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Наказ від 22.04.2002 № 258 Міністерства Культури і Мистецтв України "Про затвердження Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України"

Своїми діями пасажир - порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 471 МК України.

В наданих письмових поясненнях від 06.06.2019 гр. України ОСОБА_1 зазначив, що пішов по «зеленому коридору» у зв'язку з незнанням митного законодавства. При цьому, документів на культурні цінності, які він переміщував, не мав.

На підставі зазначеного, дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку, що вина гр. України ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил №0418/10000/19 від 06.06.2019 року, даними акту про проведення огляду, даними висновку від від 08.11.2019 № 060-5749 Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), даними службової записки та іншими документами в їх сукупності.

Згідно зі ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів та з'ясовано: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Оцінюючи в сукупності надані докази, суддя знаходить їх належними та допустимими, у зв'язку з чим приходить до висновку, що факт вчинення порушення митних правил передбаченого ст. 472 МК України повністю підтверджений в ході розгляду справи.

З огляду на наведене, в діях гр. України ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке, передбачена ст. 471 МК України.

Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обтяжуючих та пом'якшуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до санкції ст. 471 МК України, вчинення правопорушення передбаченого диспозицією цієї статті, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Загальна вартість предметів правопорушення, вилучених відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0418/10000/19 від 06 червня 2019 року, становить 899,00 грн.

З огляду на викладене, гр. України ОСОБА_1 слід визнати винним у порушенні митних правил за статтею 471 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн., з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з гр. гр. України ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 384,20 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 245, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 196-197, 366, 374, 471, 526-529 Митного кодексу України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 11 квітня 2018 року, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп., який необхідно сплатити за наступними банківськими реквізитами: Одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Солом'янському районі; Код ЄДРПОУ одержувача: 38050812; р/р № UA058999980000031119106526010; Банк одержувач: ГУ ДКСУ у м. Києві; МФО: 899998;. Призначення платежу: від (ПІБ) за ПМП від ____№______та постанови суду від ___.___.20__№___, код 050.

Безпосередні предмети порушення митних правил, які вилучені відповідно до протоколу про порушення митних правил №0418/10000/19 від 06.06.2019 р. та передані на склад Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар В. Гавела, 8-а, - конфіскувати в дохід держави.

Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 11 квітня 2018 року, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір у розмірі 384,20 грн.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, прокурором або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя С.І. Кушнір