Справа №461/3859/17
19 грудня 2019 року м. Львів.
Галицький районний суд м. Львова
в складі:
головуючого судді Юрківа О.Р.,
за участю:
секретаря судового засідання Чорненької К.М.,
представника позивача ОСОБА_8,
представника третьої особи Шегинського Р.А.,
представника третьої особи Хандина О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Львівської міської ради, Львівської міської ради, за участю третіх осіб ОСОБА_2 , Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради №860 від 23.09.2016 року, -
позивач звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Львівської міської ради, за участі третіх осіб: ОСОБА_2 , Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради №860 від 23.09.2016 року. Свої вимоги мотивує тим, що 23.09.2016 року Виконавчим комітетом Львівської міської ради винесено рішення №860 «Про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки ОСОБА_2 на реставрацію та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_2 (пам'ятки архітектури місцевого значення - охоронний №2812) під міні-готель та реконструкцію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови». Вважає зазначене рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав. Відповідно до Висновку про інсоляційний режим окремих житлових приміщень існуючого житлового будинку АДРЕСА_1 Львові у зв'язку з реконструкцією житлового будинку АДРЕСА_2 під міні-готель за рахунок прибудови та надбудови господарської частини будинку №31, виконаного на замовлення забудовника Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-проектною фірмою «Галпроект» (кваліфікаційний сертифікат на проектні роботи серія АА №003047 від 07.06.2016року) після будівництва міні-готелю в структурі реставраційних робіт проектована будівля буде частково затінювати вікно в приміщенні 4-3 кв.4 на першому поверсі та приміщення 10-2 на другому поверсі, інсоляція на дні рівнодення відсутня.
З цього випливає, що при збереженні зазначеної поверховості виконати вимоги містобудівних умов та обмежень неможливо.
Окрім того, забудовником для отримання містобудівних умов та обмежень надавалась експлікація з зазначенням червоних ліній та відстаней між будівлями, однак подані ними відстані не відповідають реальним замірам.
Мешканцями буд. №33 було проведено власні заміри зазначених в експлікації відомостей, про що складено протокол. При порівнянні замірів було виявлено, що відстань між будівлями 4КЖ та 9КЖ становить 12950 см. та 14770 см. замість зазначених в експлікації 16170 см. та 17730 см. відповідно.
Таким чином, при поданні заяви про отримання містобудівних умов та обмежень забудовником були надані неправдиві відомості.
Відповідно до п. 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466 будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, відповідно до переліку об'єктів, будівництво яких здійснюється після надіслання повідомлення про початок виконання будівельних робіт; реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів І-ІП категорії складності; видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів IV і V категорії складності.
Вищезазначених документів забудовником не отримувалось, однак будівельні роботи за адресою АДРЕСА_2 розпочаті. На замовлення ЛКП «Граніт» проведено обстеження та визначення існуючого технічного стану житлового будинку на АДРЕСА_1 у зв'язку з плануванням забудови земельної ділянки на АДРЕСА_2.
Зі зроблених висновків та наданих рекомендацій вбачається, що здійснення будівництва на земельній ділянці за адресою АДРЕСА_2 можливе без негативного впливу на буд. №33 лише за умови здійснення підсилення фундаментів стін офіцини будинку шляхом бетонування поперечних стін, влаштування додаткових металевих поясів жорсткості в рівні перекриття першого поверху зі сторін торцевої та тильної стін фасадів будинку, проведення ін'єкцій існуючих вертикальних тріщин офіцини будинку та виконання відновлення вивітреної кладки стін шляхом закладання відвалів на піщано-цементному розчині, відновлення горизонтальної гідроізоляції стін, виконання тинькування торцевих стін офіцини будинку та інші.
Жодні з рекомендованих робіт проведені не були, таким чином розпочате на земельній ділянці за адресою АДРЕСА_2 будівництво загрожує несучій здатності та експлуатаційній надійності будинку №33. Просить вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 02.06.2017 року відкрито провадження у справі.
20.05.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву.
20.05.2019 року до суду надійшли пояснення третьої особи ОСОБА_2 .
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав, просить позов задовольнити. Надав суду пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник позивача ОСОБА_8 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просить позов задовольнити. Надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Також зазначив, що відбулась не реконструкція, а будівництво нового будинку. Порушено інсоляцію будинку №33 , спеціальні органи не надавали дозволів на дане будівництво. Будинок №33 є пам'яткою архітектури місцевого значення. Орган культурної спадщини не надавав дозволу.
Представник Виконавчого комітету Львівської міської ради, Львівської міської ради позовні вимоги заперечила, в задоволенні позову просить відмовити з наступних підстав. Львівською міською радою, Виконавчим комітетом Львівської міської ради надано право на реставрацію, реконструкцію з розширенням господарського будинку з прибудовою та надбудовою. ОСОБА_2 є власником будинку. Рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради №860 «Про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки ОСОБА_2 на реставрацію та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_2 (пам'ятки архітектури місцевого значення - охоронний №2812) під міні-готель та реконструкцію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови» прийнято в межах закону. Враховано цільове призначення, зона житла до 6 поверхів, містобудівний розрахунок, зазначені показники висот та меж.
Представник третьої особи Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради позовні вимоги заперечив, в задоволенні позову просить відмовити. Пояснив, що розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень, або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності". Позивач звертається про визнання незаконним та скасування рішення Виконавчого комітету ЛМР №860 від 23.09.2016 року. Управління відповідно до зазначених законодавчих норм не має права приймати рішення про надання містобудівних умов та обмежень та не приймало оскаржуваного рішення, а тому не є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 2 КАС України. Наміри відповідають умовам, заява від власників надіслана до органів архітектури, а рішення приймалось Виконавчим комітетом Львівської міської ради. Висновків Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради у цій справі немає. Управління приймає рішення при проекті, а не при містобудівних умовах. Є завдання на проектування, реставрацію. Дослідилось все належним чином. Сама памятка реставрується, добудовується і надбудовується. Управління надало свої висновки з урахуванням усіх обставин. Будинок №31 - пам'ятка архітектури. Пристосування під міні готель з реконструкцією. Реконструкція передбачає і можливість часткового знесення будівлі.
Представник третьої особи ОСОБА_2 - адвокат Шегинський Р.А. позов заперечив, в задоволені позову просить відмовити. Зазначає, що акт не стосується безпосередньо позивача і тому позивач не має права звернення до суду. Проектна документація пройшла державну експертизу.
Заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб та їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
Статтею 8 Конституції України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (ч.1 ст.5 КАС України).
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законами України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про охорону культурної спадщини», «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки та іншими нормативно-правовими актами.
Судом встановлено, що рішенням №860 Виконавчого комітету Львівської міської ради від 23 вересня 2016 року "Про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки гр. ОСОБА_2 на реставрацію та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_2 (пам'ятки архітектури місцевого значення - охоронний №2812) під міні-готель та реконструкцію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови" затверджено містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки ОСОБА_2 на реставрацію та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_2 .
Правовий акт індивідуальної дії породжує, права й обов'язки тільки того суб'єкта (чи визначеного цим актом кола суб'єктів), якому його адресовано.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом даного спору є визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №860 від 23 вересня 2016 року "Про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки гр. ОСОБА_2 на реставрацію та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_2 (пам'ятки архітектури місцевого значення - охоронний №2812) під міні-готель та реконструкцію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови"
Так, відповідно до ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» основними складовими вихідних даних зокрема є містобудівні умови та обмеження .
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно із ч. 2 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.
Відповідно до ч. З ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника.
Тобто, звернутися із заявою про отримання містобудівних умов та обмежень може лише особа, яка має намір здійснити будівництво (реконструкцію), та після їх отримання в такої особи виникає право на розроблення на підставі виданих містобудівних умов та обмежень проектної документації на будівництво (реконструкцію) об'єкта будівництва та здійснення самого будівництва.
Згідно ст. 4 КАС України, «публічно-правовий спір» під яким розуміється спір, у якому зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Публічно-правові відносини у зв'язку з прийняттям виконавчим комітетом Львівської міської ради Рішення № 860 від 23.09.2016 року, яке являє собою правовий акт індивідуальної дії, виникають між ОСОБА_2 та виконавчим комітетом Львівської міської ради, оскільки такий акт породжує певні права для ОСОБА_2 та встановлює вимоги, яких вона зобов'язана дотримуватись
Виходячи з викладеного, обов'язковою умовою є участь позивача у публічно-правових відносинах у зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень - відповідачем у даному спорі оскаржуваного Рішення № 860 від 23.09.2016 року.
З матеріалів даної справи вбачається, що у зв'язку із прийняттям відповідачем Рішення № 860 від 23.09.2016 року, яким затверджено містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки ОСОБА_2 на реставрацію та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_2 (пам'ятки архітектури місцевого значення -" охоронний №2812) під міні-готель та реконструкцію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови, замовником якого є ОСОБА_2, між суб'єктом владних повноважень - відповідачем та третьою особою у справі - ОСОБА_2 виникли публічно-правові відносини.
Враховуючи те, що затверджені спірним рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 860 від 23.09.2016 року містобудівні умови та обмеження надавалися лише ОСОБА_2 , як власнику земельних ділянок, а відтак замовнику будівництва, то позивач не є учасником правовідносин у публічно-правовій сфері, що пов'язані з прийняттям оспорюваного рішення, оскільки відповідач - виконавчий комітет Львівської міської ради не здійснював щодо позивача жодних управлінських функцій, пов'язаних із затвердженням вказаних містобудівних умов та обмежень.
Здійснення відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, діяльності по прийняттю рішення № 860 від 23.09.2019 року про затвердження містобудівних умов та обмежень не зачіпає прав, свобод чи інтересів позивача в сфері публічно-правових відносин.
Оскільки, оскаржуване Рішення № 860 від 23.09.2019 року, як правовий акт індивідуальної дії, породжує права та обов'язки тільки для ОСОБА_2 , як замовника будівництва та особи, якій вони були надані, то в ОСОБА_2 є усі правові підстави стверджувати про відсутність у позивача прав чи обов'язків у зв'язку з прийняттям оскаржуваного правового акту індивідуальної дії, який не породжує для останніх права на захист, тобто права на звернення із цим адміністративним позовом, що є самостійною підставою для відмови у задоволенні позову.
Положення ст. 9 КАС України визначають, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, обов'язок суб'єкта владних повноважень довести правомірність прийнятого ним рішення, вчиненої дії або допущеної бездіяльності не звільняє фізичну або юридичну особу, яка звернулась з відповідним позовом до суду за захистом своїх прав, від обов'язку подати суду докази на підтвердження факту порушення таких.
Позивачем у даній справі не подано до матеріалів справи жодних доказів щодо порушення саме його прав, свобод чи інтересів з боку відповідачів, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
При прийнятті спірного Рішення № 860 від 23.09.2019 року виконавчим комітетом Львівської міської ради було дотримано вимоги законодавства, яке регулює порядок видачі містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкту будівництва, зокрема, вимоги Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та "Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст", затверджених Наказом №109 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 08 липня 2011 року, які визначають перелік документів, необхідних для надання містобудівних умов та обмежень, та підстави для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень, а позивачем не наведено чітких підстав, з яких Виконавчий комітет Львівської міської ради мав би відмовити у видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки ОСОБА_2 . на реставрацію та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_2 (пам'ятки архітектури місцевого значення - охоронний №2812) під міні-готель та реконструкцію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови.
Згідно з ч. ч. 1,2 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
Як вбачається з ч. З ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.
Частиною 4 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
За частиною першою стані 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» однією з основних складових вихідних даних є містобудівні умови та обмеження.
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.
Згідно з ч. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
До містобудівних умов та обмежень можуть включатися вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень. Склад, зміст, порядок надання містобудівних умов та обмежень визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури. Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника. Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника (частини шоста - восьма статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).
Аналізуючи норми законодавства вбачається, що звернутися із заявою про отримання містобудівних умов та обмежень може лише особа, яка є власником або користувачем земельної ділянки, та після їх отримання в такої особи виникає право на розроблення на підставі виданих містобудівних умов та обмежень проектної документації об'єкта будівництва та здійснення самого будівництва.
Відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.
Відповідно до п.п.2.1., 2.2. "Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст", затверджених Наказом №109 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 08 липня 2011 року містобудівні умови та обмеження є основною складовою вихідних даних. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими пунктом 2.2. цього розділу, у порядку, встановленому Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовником додаються: засвідчена в установленому порядку копія документа про право власності (користування) земельною ділянкою;ситуаційний план (схема) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі);викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;кадастрова довідка з містобудівного кадастру (у разі наявності); черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру);фотофіксація земельної ділянки (з оточенням); містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва.
ОСОБА_2 15 липня 2016 року подала заяву щодо отримання містобудівних умов та обмежень на реставрацію та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_2 (пам'ятки архітектури місцевого значення - охоронний №2812) під міні-готель та реконструкцію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови та подало усі необхідні документи, які передбачені "Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст".
Відповідно до ч.5 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що рішення про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень приймається у разі невідповідності намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Позивач не зазначає чіткі підстави, які визначені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" та "Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст" з яких Виконавчий комітет Львівської міської ради мав би відмовити у видачі містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва на реставрацію та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_2 під міні-готель та реконструкцію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови.
Позивач стверджує, що відповідно до висновку про інсоляційний режим окремих житлових приміщень існуючого житлового будинку АДРЕСА_1 у зв'язку із реконструкцією житлового будинку АДРЕСА_2 під міні-готель за рахунок прибудови та надбудови господарської частини будинку №31, виконаного на замовлення забудовника Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-проектною фірмою "Галпроект" (кваліфікаційний сертифікат на проектні роботи серія М №003047 від 07.06.2016) після будівництва міні-готелю в структурі реставраційних робіт проектована будівля буде частково затінювати вікно в приміщенні 4-3 квартири 4 на першому поверсі та приміщення 10-2 на другому поверсі, інсоляція на дні рівнодення відсутня.
Підставою складення висновку ТзОВ "НПФ "Галпроект" про інсоляційний режим окремих житлових приміщень існуючого житлового будинку АДРЕСА_1 у зв'язку із реконструкцією житлового будинку АДРЕСА_2 під міні-готель за рахунок прибудови та надбудови господарської частини будинку №31 стали окремі креслення Ескізного проекту реставрації та реконструкції житлового будинку АДРЕСА_2 , що примикає до житлового будинку №33, проект виконаний фахівцями проектної фірми ФОП ОСОБА_5 .
Згідно п.2 Висновку ТзОВ "НПФ Галпроект" будівництво проектованого міні готелю, в комплексному проекті реставрації та реконструкції житлового будинку АДРЕСА_2 , здійснене за параметрами ескізного проекту, (виконаного фахівцями ФОП ОСОБА_5 м. Львів - дивитись додатки 4), може вплинути тільки на інсоляційний режим житлових приміщень західного крила будинку №33, до якого примикає проектована прибудова, і вікна яких орієнтовані на схід, у бік проектованої прибудови до будинку №31 встановлено, що після будівництва міні готелю, в структурі реставраційних робіт, проектована будівля буде частково затінювати вікно в приміщенні 4-3 кв.4 на першому поверсі та приміщення 10-2 на другому поверсі (див. табл.1), інсоляція на дні рівнодення відсутня. На тривалість інсоляції в приміщеннях 4-4, 11-1 прибудова не вплине.
В подальшому ТзОВ "Науково-проектна фірма Галпроект" було виготовлено Додаток до Висновку про інсоляційний режим окремих житлових приміщень існуючого житлового будинку АДРЕСА_1, у зв'язку із реконструкцією житлового будинку АДРЕСА_2 (пам'ятка архітектури місцевого значення) під міні-готель, за рахунок прибудови та надбудови господарської частини будинку №31. У вказаному Додатку ТзОВ "Науково-проектна фірма «Галпроект» запропонувало проектантам фірми ФОП ОСОБА_5 для збереження існуючого стану інсоляції "зрізати" кут проектованої будівлі по куту сонячного променя в 7 год. 25 хв. (за київським часом, чи 7 год. 00 хв. - за сонячним) - нормований початок інсоляції, того кута будівлі, що затінюватиме геометричні центри вікон приміщень 4-3 кв.4 на першому поверсі та приміщення 10-2 на другому поверсі.
При розробці проекту на реставрацію та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_2 (пам'ятки архітектури місцевого значення - охоронний №2812) під міні-готель та реконструкцію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови було враховано висновки викладені ТзОВ "НПФ «Галпроект» щодо інсоляції приміщень та усунуто вказані застереження.
Відповідно до ст.31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотримання вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Експертиза проектів будівництва проводиться в установленому Кабінетом Міністрів України порядку експертними організаціями незалежно від форми власності, які відповідають критеріям, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування, відомості про які внесені таким органом або на підставі делегованих повноважень саморегульованою організацією у сфері архітектурної діяльності за відповідним напрямом підприємницької діяльності (у разі її утворення) до переліку експертних організацій. До проведення експертизи залучаються (у тому числі на підставі цивільно-правових договорів) експерти з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, які пройшли професійну атестацію, що проводилася із залученням представників відповідних центральних органів виконавчої влади, та отримали відповідний кваліфікаційний сертифікат. Порядок проведення професійної атестації таких експертів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Обов'язковій експертизі підлягають проекти будівництва об'єктів, які за класом наслідків належать до об'єктів з середнім (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, - щодо додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших мало мобільних груп населення.
Відповідно до п.5 "Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи", затвердженого Постановою №560 Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 року перед схваленням та затвердженням проектів будівництва у випадках, визначених статтею 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", проводиться експертиза проектів будівництва, а у випадках визначених Законом України "Про інвестиційну діяльність", державна експертиза інвестиційного проекту, складовою якого є проект будівництва.
Відповідно до п.6 "Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи" метою проведення експертизи проекті будівництва є визначення якості проектних рішень, шляхом виявлення відхилень від вимог до міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з інвалідністю та інших мало мобільних груп населення, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, екології, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, енергозбереження, кошторисної частини проекту будівництва. Експертиза є завершальним етапом розроблення проектів будівництва.
31 серпня 2017 року Філією ДП "Укрдержбудекспертиза" у Львівській області було складено експертний звіт №14-1778-17 щодо розгляду проектної документації за проектом "Реставрація та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_2 (пам'ятка архітектури місцевого значення - охоронний №2812) під міні-готель та реконструкцію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови" у місті Львові.
Відповідно до згадано звіту проект розроблено з дотриманням вимог до санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, екології, пожежної безпеки, техногенної безпеки та енергозбереження а також виконано відповідно до вихідних даних на проектування з дотриманням вимог до міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва, його експлуатації безпеки та інженерного забезпечення.
Враховуючи наведене твердження позивача щодо порушення режиму інсоляції приміщення 4-3 кв.4 на першому поверсі та приміщення 10-2 на другому поверсі є необгрунтованими та безпідставними.
Позивач стверджує, що забудовником для отримання містобудівних умов та обмежень надавалася експлікація з зазначенням червоних ліній та відстаней між будівлями, однак подані ними відстані не відповідають реальним замірам, які були проведені мешканцями будинку №33 про що було складено Протокол, згідно якого відстань між будівлями 4КЖта 9КЖ становить 12950 см та 14770 см замість зазначених в експлікації 16170 см та 17730 см відповідно.
Стандарти послуги з надання містобудівних умов та обмежень на реконструкцію, реставрацію об'єктів архітектури та містобудування, затвердженого Рішенням №800 Львівської міської ради «Про затвердження стандартів адміністративних послуг, які надає управління архітектури департаменту містобудування, примірних вимог до архітектурно-планувальної частини проекту, вимог до містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва, вимог до містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва для ділянок, передбачених для продажу на земельних торгах аукціоні) та вимог до ескізу намірів забудови земельних ділянок» від 16 листопада 2012 року серед документів, які подаються для адміністративної послуги з надання містобудівних умов та обмежень на реконструкцію, реставрацію об'єктів архітектури та містобудування є топографічне знімання (М 1:500), яке відображає існуючу ситуацію, нанесеними червоними лініями та завіреною наявністю інженерних мереж - термін придатності якого у роки - виконане ліцензованою організацією і перевірене відділом інженерних споруд, транспорту та геослужби управління архітектури департаменту містобудування.
Таким чином заміри відстаней між будівлями 4КЖ та 9КЖ проведено та перевірено спеціалізованою організацією (спеціалістами), які мають спеціальні знання, устаткування, обладнання та ліцензію на виконання відповідних робіт, а не забудовником. В той час як заміри проведені мешканцями будинку АДРЕСА_1 можуть містити похибки та не відповідати реальним відстаням (замірам) між зазначеними будівлями.
Також, позивач стверджує, що забудовником не отримувалося документів, які посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, не подавалося повідомлення про початок виконання будівельних робіт та/або не отримувався дозвіл на виконання будівельних робіт.
Згідно Стандарту послуги з надання містобудівних умов та обмежень на реконструкцію, реставрацію об'єктів архітектури та містобудування, затвердженого Рішенням №800 Львівської міської ради «Про затвердження стандартів адміністративних послуг, які надає управління архітектури департаменту містобудування, примірних вимог до архітектурно-планувальної частини проекту, вимог до містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва, вимог до містобудівного розрахунку з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва для ділянок, передбачених для продажу на земельних торгах аукціоні) та вимог до ескізу намірів забудови земельних ділянок» від 16 листопада 2012 року серед документів, які подаються для адміністративної послуги не передбачено подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт та/або не отримання дозволу на виконання будівельних робіт, а від так відсутність вказаних документів на станом на момент видачі містобудівних умов і обмежень не може бути підставою для їх скасування.
Земельна ділянка по АДРЕСА_2 належить ОСОБА_2 на праві приватної власності, що підтверджується Свідоцтвом про право власності НОМЕР_1 від 03 листопада 2015 року.
23 грудня 2016 року Інспекцією ДАБК у м. Львові за номером ЛВ010163582372 було зареєстровано Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт щодо реставрації та пристосування під міні готель пам'ятки архітектури житлового будинку на АДРЕСА_2 (охоронний номер 2812) у місті Львові з реконструкцією прибудовою та надбудовою господарського будинку.
Оскаржуване рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №860 від 23 вересня 2016 року "Про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки гр. ОСОБА_6 на реставрацію та пристосування житлового будинку на АДРЕСА_2 (пам'ятки архітектури місцевого значення - охоронний №2812) під міні-готель та реконструкцію з розширенням господарського будинку за рахунок прибудови та надбудови", жодним чином не порушує права, свободи чи інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не знайшли свого ствердження в судовому засіданні, а тому не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 241-246 КАС України, ст.ст.17, 19, 20, 38, 39 Земельного Кодексу України, Законами України «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про охорону культурної спадщини», «Про місцеве самоврядування в Україні», суд,-
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Львівської міської ради, Львівської міської ради, за участю третіх осіб ОСОБА_2 , Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради №860 від 23.09.2016 року - відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Повний текст судового рішення проголошено 27.12.2019 року о 12 год. 00 хв.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення або з дня отримання копії рішення.
Суддя О.Р. Юрків.