Справа №442/8185/19
Провадження №2-о/442/177/2019
24 грудня 2019 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Павлів З.С.,
за участю секретаря судового засідання - Михавко І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дрогобичі цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою заступника керівника Дрогобицької місцевої прокуратури Подолячек С. в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах, заінтересована особа: Ролівська сільська рада про визнання спадщини ОСОБА_1 відумерлою, -
встановив:
Заступник керівника Дрогобицької місцевої прокуратури Подолячек С. звернулася до суду в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах, із заявою, в якій просить визнати відумерлою спадщину після смерті ОСОБА_1 , що складається з земельних ділянок (паїв) площами - 1,9714 га (рілля 1,5438 га, сінокоси - 0,3399 га, пасовища - 0,0877 га) та 1,9252 га (рілля 1,4976 га, сінокоси - 0,3399 га, пасовища - 0,0877 га) на території Ролівської сільської ради Дрогобицького району Львівської області. Спадщину, визнану відумерлою, передати у власність територіальної громади в особі органу місцевого самоврядування Ролівської сільської ради Дрогобицького району.
В обґрунтування заяви заступник керівника Дрогобицької місцевої прокуратура зазначає, що на території Ролівської сільської ради Дрогобицького району Львівської області розташовані вище вказані земельні ділянки, які входять до складу спадщини ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 . Право власності на зазначені земельні ділянки підтверджуються державними актами на право власності на земельні ділянки: серії ЛВ № 051210, виданого на ім'я ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ; серії НОМЕР_1 виданого на ім'я ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
ОСОБА_1 успадкував вказані земельні ділянки, оскільки був спадкоємцем першої черги за законом після смерті своїх батьків в силу положень ст.ст. 529, 549 ЦК УРСР (чинних на час виникнення вказаних правовідносин). Після смерті ОСОБА_1 , яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина, до сьогодні ніхто за охороною спадкового майна та за оформленням спадщини не звертався, спадкоємців будь якої черги не виявлено.
Враховуючи те, що пройшло більше одного року із дати відкриття спадщини, а також спадкоємці на вказані земельні ділянки за заповітом та законом відсутні, відповідно до ст.. 1277 ЦК України, органи місцевого самоврядування зобов'язані подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Однак, як зазначає прокуратура, такий обов'язок Ролівська сільська рада не виконує протягом тривалого часу (понад 10 років), тому Дрогобицька місцева прокуратура звертається із заявою до суду в інтересах територіальної громади с. Ролів Дрогобицького району в особі Ролівської сільської ради, оскільки має місце порушення інтересів громади та держави в цілому, внаслідок невжиття Ролівською сільською радою заходів щодо оформлення права власності на земельні ділянки, так як у подальшому бездіяльність Ролівської сільської ради може призвести до протиправного використання майна ОСОБА_1 .
В судове засідання представник заявника не з'явилася, подала заяву про розгляд справи за її відсутності. Заявлені вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи сільська голова с.Ролів Дрогобицького району Львівської області в судове засідання не з'явилася, подавши заяву про розгляд справи за її відсутності. Щодо задоволення заяви не заперечує.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у сукупності, вважає, що заява підлягає задоволенню з огляду на таке.
Згідно актового запису про смерть №12 від 27.10.1997 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а/с 10. На підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЛВ №051209 померлому на праві власності належала земельна ділянка (пай) площею 1,9714 га, в тому числі рілля - 1,5438 га, сінокоси - 0,3399 га, пасовища - 0,0877 га (а/с 16-17).
Згідно актового запису про смерть №9 від 23.11.1999 ОСОБА_3 помела ІНФОРМАЦІЯ_2 (а/с 11). На підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЛВ №051209 померлій на праві власності належала земельна ділянка (пай) площею 1,9252 га, в тому числі рілля - 1,4976 га, сінокоси - 0,3399 га, пасовища - 0,0877 га (а/с 15).
Як вбачається з листа сільського голови Ролівської сільської ради Дрогобьицького району Львівської області № 02-12/130 від 18.07.2019 до дня смерті ОСОБА_4 та ОСОБА_3 разом з ними проживав та вів спільне господарство їх син ОСОБА_1 (а/с 7), отже був спадкоємцем першої черги та успадкував майно після смерті своїх батьків на підставі ст..ст. 529, 549 ЦК УРСР (чинних на час виникнення вказаних правовідносин).
Згідно актового запису про смерть від 11.11.2008 ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживав в АДРЕСА_1 (а/с 12).
Згідно ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Як вбачається із інформації міськрайонного управління у Дрогобицькому районі та місті Дрогобичі ГУ Держгеокадастру у Львівській області земельні ділянки на території Ролівської сільської ради Дрогобицького району Львівської області належали ОСОБА_4 та ОСОБА_3 згідно державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЛВ №051209 та ЛВ №051210. Водночас, у своєму листі управління зазначило, що державні акти ОСОБА_1 не видавалися.
З моменту смерті ОСОБА_1 і до даного часу ніхто за охороною спадкового майна та за оформленням спадщини не звертався, спадкоємців будь-якої із черг за законом не виявлено, що підтверджується інформаційними довідками, виданими першою Дрогобицькою державною нотаріальною конторою про те, що вивченням даних Спадкового реєстру після смерті ОСОБА_1 спадкової справи не заводилось та заповіт не посвідчувався.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 3 ст.131-1 Конституції України визначено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках.
Відповідно до вимог п.п.1,3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року представництво прокурором інтересів громадян або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадян або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.1-3 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.1 ст.1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Згідно з ч.2, ч.3 та ч.5 ст.1277 Цивільного кодексу України заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини, а спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно за його місцезнаходженням, при цьому спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою відповідно до ст.1283 ЦК України.
Згідно статті 1269 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини в строк, визначений статтею 1270 Цивільного кодексу України, тобто протягом 6 місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1272 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Згідно до положень ч.1 ст.1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. У зв'язку з цим своєчасне оформлення правового статусу земельних ділянок має загальнодержавне значення.
Статтею 334 ЦПК України передбачено, що заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Відповідно до ст.338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Згідно з ч.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Враховуючи, що з часу відкриття спадщини померлого ОСОБА_1 пройшло більше, ніж один рік, спадкова справа після смерті останнього не заведена, спадкоємці за заповітом та за законом відсутні, спадщина відкрита на території Ролівської сільської ради Дрогобицького району, відповідно дане спадкове майно повинно бути визнано відумерлою спадщиною та передано майнові права на дану земельну ділянку територіальній громаді в особі Ролівської сільської ради Дрогобицького району Львівської області.
У відповідності до ст.5 Закону України «Про судовий збір», встановлено пільги щодо сплати судового збору за розгляд тієї чи іншої категорії справ, зокрема, згідно п. 15-1 цього Закону, від судового збору звільнені органи місцевого самоврядування за подання заяви про визнання спадщини відумерлою. Таким чином, у даній категорії справ (визнання спадщини відумерлою) як заявник, так і його представник, у даному випадку, прокурор, згідно вимог вищенаведеного чинного законодавства України звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір».
Оскільки сторони звільнені від сплати судового збору, то ці витрати слід віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст.76-81, 89, 258, 259, 264, 265, 268, 293-294, 334-338 ЦПК України, суд,-
ухвалив :
Заяву заступника керівника Дрогобицької місцевої прокуратури - задоволити.
Визнати відумерлою та передати у власність територіальної громади в особі органу місцевого самоврядування Ролівської сільської ради Дрогобицького району спадщину після смерті ОСОБА_1 , що складається з земельних ділянок (паїв) площами - 1,9714 га (рілля 1,5438 га, сінокоси - 0,3399 га, пасовища - 0,0877 га) та 1,9252 га (рілля 1,4976 га, сінокоси - 0,3399 га, пасовища - 0,0877 га) на території Ролівської сільської ради Дрогобицького району Львівської області.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Львівської області протягом десяти днів з дня його оголошення через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду через Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Павлів З.С.