Справа №2а-1249/10/1270
17 лютого 2010 року
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Твердохліб Р.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Марківської районної державної адміністрації Луганської області, Відділу Держкомзему у Марківському районі Луганської області, СТОВ „Україна”, ЗАТ „Агротон” про внесення змін у державні акти про право власності на земельні ділянки, внесення змін у договори оренди земельних ділянок із ЗАТ „Агротон”, внесення змін у технічну документацію Відділу Держомзему у Марківському районі Луганської області щодо визначення площі та грошової оцінки земельних ділянок, внесення змін до державного реєстру земель, стягнення матеріальної шкоди з відповідачів в сумі 7346,82 грн., стягнення з ЗАТ „Агротон” 832,80 грн., стягнення моральної шкоди з кожного з відповідачів в розмірі 6000,00 грн., про розірвання договору оренди з ЗАТ „Агротон” від 01.08.2008 року, -
16 лютого 2009 року ОСОБА_1 звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Марківської районної державної адміністрації Луганської області, Відділу Держкомзему у Марківському районі Луганської області, СТОВ „Україна”, ЗАТ „Агротон”, в якому просить внести зміни в державні акти ЛГ №079382 та ЛГ №053998 про право власності на земельні ділянки, видані 19.05.2003 року та 23.01.2004 року, на підставі розпорядження Марківської райдержадміністрації Луганської області від 05.03.2003р. №80 в розмір земельних ділянок, зазначивши замість 3,9839 га та 3,9839 га - 5,28 га та 5,28 га, в державні акти ЯБ №698966 та ЯБ №698965, видані 28.06.2009р. на підставі розпорядження Марківської райдержадміністрації Луганської області від 07.08.2006р. №374 в розмір земельних ділянок, зазначивши замість 0,3477га та 0,3477 га - 0,62 га та 0,62 га, також позивач просить внести зміни в договори оренди, укладені з ЗАТ „Агротон” від 01.08.2008р., а саме, в розмір земельних ділянок, зазначивши замість 3,9839 га та 3,9839 га - 5,28 га та 5,28 га, в їх первинну нормативну грошову оцінку, зазначивши замість 15988,93 грн. та 15988,93 грн. - 27586,24 грн. та 27586,24 грн., також позивач просить внести зміни в технічну документацію відділу Держкомзему у Марківському районі Луганської області, а саме, в площу земельних ділянок, зазначивши замість 3,99 га та 0,3477 га двох паїв - 5,22 га та 0,62 га, замість грошової оцінки 15988,93грн. та 1200,43 грн. - зазначити 275865,24 грн. та 3239,29 грн., також позивач просить внаслідок зазначених змін внести зміни до державного реєстру земель, стягнути матеріальну шкоду з відповідачів в розмірі 7346,82 грн., стягнути з ЗАТ „Агротон” 832,80 грн., стягнути моральну шкоду з кожного з відповідачів в розмірі 6000,00 грн. та розірвати договір оренди, укладений з ЗАТ „Агротон” 01.08.2008 року.
Розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1, суддя прийшов до висновку, що дану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства і відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України у відкритті провадження слід відмовити на підставі наступного.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 17 КАС компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» відповідно до пункту 7 частини 1 статті 3 КАС України означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Статтею 17 Земельного кодексу України передбачено, що районна державна адміністрація має право розпоряджатися землями територіальної громади, яке вона здійснює шляхом: участі у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; координації здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; підготовки висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; викупу земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених цим Кодексом; підготовки висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; координації діяльності державних органів земельних ресурсів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. При цьому за змістом зазначеної статті Марківська районна державна адміністрація має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Із наведеного випливає, що при здійсненні повноважень власника землі районна адміністрація є не суб'єктом владних повноважень у тому значенні цього терміна, в якому його вжито у пункті 1 частини 1 статті 17 КАС України, а рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатися землею.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, предметом спору є право користування земельними ділянками, право на які за рішеннями Марківської районної державної адміністрації Луганської області №466/1 від 02.12.1996, №374 від 07.08.2006, №80 від 05.03.2003, визнано за ОСОБА_1, та за договорами оренди, переданими нею в користування СТОВ „Україна” та ЗАТ „Агротон”.
За таких обставин заявлені у справі позовні вимоги випливають із відносин, що мають приватноправовий характер, а тому орган виконавчої влади в цих відносинах виступає як суб'єкт права власності, а не як суб'єкт владних повноважень.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, у відкритті провадження в адміністративній справі за вказаним адміністративним позовом позивачу слід відмовити.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Марківської районної державної адміністрації Луганської області, Відділу Держомзему у Марківському районі Луганської області, СТОВ „Україна”, ЗАТ „Агротон” про внесення змін у державні акти про право власності на земельні ділянки, внесення змін у договори оренди земельних ділянок із ЗАТ „Агротон”, внесення змін у технічну документацію Відділу Держомзему у Марківському районі Луганської області щодо визначення площі та грошової оцінки земельних ділянок, внесення змін до державного реєстру земель, стягнення матеріальної шкоди з відповідачів в сумі 7346,82 грн., стягнення з ЗАТ „Агротон” 832,80 грн., стягнення моральної шкоди з кожного з відповідачів в розмірі 6000,00 грн., про розірвання договору оренди з ЗАТ „Агротон” від 01.08.2008 року, у зв'язку з тим, що дана позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Копію даної ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати ОСОБА_1.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.С.Твердохліб