19 грудня 2019 р.Справа № 440/396/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Подобайло З.Г.,
Суддів: Ральченка І.М. , Бартош Н.С. ,
за участю секретаря судового засідання Мороза М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 року, головуючий суддя І інстанції: А.Б. Головко, м. Полтава, повний текст складено 08.07.19 року по справі № 440/396/19
за позовом Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта"
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0016844203 від 13.11.2008 року.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що за результатами проведеної камеральної перевірки даних позивача щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних ПАТ "Укртатнафта" в Єдиному реєстрі акцизних накладних та на підставі акту перевірки від 22.10.2018 № 3156/28-10-42-03/00152307, прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.11.2017 № 0016844203 про застосування штрафної санкції у загальному розмірі 2713897,47 грн за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних, визначених пунктом 231.6 статті 231 Податкового кодексу України. Позивач не погоджується з висновками перевірки та податковим повідомленням-рішенням, оскільки ним було виконано, встановлений статтею 231 Податкового кодексу України, обов'язок по складанню та реєстрації акцизних накладних при реалізації пального.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 26.06.2019р. адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" задоволено. Визнано протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Офісу великих платників Державної фіскальної служби від 13.11.2018 року № 0016844203. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" витрати зі сплати судового збору в розмірі 19210,0 грн.
Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України, не погодившись з рішенням суду першої інстанції , подав апеляційну скаргу , вважає, що рішення є протиправним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права . Вказує , що твердження платника податку, що на момент виявлення правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації 12 окремих акцизних накладних, такі акцизні накладні були анульовані, жодним чином НЕ спростовує доводи контролюючого органу, так як з наведеного вище чітко зрозуміло, що в будь-якому випадку, навіть помилково складені акцизні накладні повинні бути зареєстрованими в ЄРАН у встановлені ПК України граничні строки. ПАТ «Укртатнафта» несвоєчасно зареєстровано 12 акцизних накладних, чим порушено вимоги ст. 231 ПК України, контролюючим органом правомірно, виключно у межах та на підставі ПК України застосовано на підставі ст. 120-2. ПК України штрафні санкцій та прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.12.2017 №0013344106 сумі 2 713 897,47 грн. (27 309 157,66 грн.*10%) за порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в ЄРАН. Вказує , що ПК України встановлює безумовний обов'язок платника податку скласти акцизну накладну та зареєструвати її в ЄРАН протягом 15 днів, наступних за її складенням, при тому жодної обставини, яка звільняє платника податку від обов'язку реєстрації, нормою не встановлено. Таким чином, усі, як зазначає платник податків, помилково складені акцизні накладні, повинні були бути протягом 15 днів, наступних за днем їх складення, зареєстровані в ЄРАН. Той факт, що такі акцизні накладні були виписані помилково, не звільняє платника податку не лише від їх реєстрації, але і реєстрації у встановлені ПК України строки. Просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 , прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" подало до суду відзив на апеляційну скаргу , вважає , що суд дійшов вірного висновку про те, що єдиним правовим наслідком оформлення помилкових акцизних накладних, передбаченим Податковим кодексом України, є складання та реєстрація розрахунків коригування з метою виправлення помилки. Вважає твердження Офісу великих платників про те, що ПАТ "Укртатнафта" зобов'язано було зареєструвати звичайні акцизні накладні до 31.07.2018р., але протиправно не зробило цього, не мають під собою жодного підґрунтя: позивач не складав та не мав наміру складати звичайні акцизні накладні для TOB "ЧЕЛЕНДЖ ТРЕЙД" до 31.07.2018р. , відповідно, безпідставні припущення Офісу великих платників за жодних обставин не можуть мати наслідком скасування судового рішення. Зазначає , що в апеляційній скарзі не наведено жодної обставини, визначної ст.317 Кодексу адміністративного судочинства України, що виключає наявність підстав для скасування рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.06.2019р. Просить суд апеляційної інстанції залишити без задоволення апеляційну скаргу Офісу великих платників, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.06.2019р. по справі №440/396/19 - без змін.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги та обґрунтування апеляційної скарги , наполягав на її задоволенні .
Представник позивача в судовому засіданні заперечує проти задоволення апеляційної скарги, вважає рішення суду першої інстанції обґрунтованим та таким, що не підлягає скасуванню, просить суд апеляційної інстанції відмовити у задоволенні апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача змісту судового рішення, що оскаржується, апеляційної скарги, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що ГДРІ відділу податкового супроводження підприємств нафтогазового комплексу управління податкового супроводження підприємств виробничої сфери Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби - Захожай О.А., на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, статті 76 Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку даних щодо порушення порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних ПАТ "Укртатнафта" , за результатами якої складено акт від 22.10.2018 № 3156/28-10-42-03/00152307.
Перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України, а саме реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування з порушенням законодавчо встановлених термінів.
На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0016844203, яким застосовано штраф на загальну суму 2 713 897,47 грн.
Позивач не погодився із зазначеним податковим повідомленням - рішенням та оскаржив його до суду.
Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції виходив з недоведеності відповідачем правомірності спірного рішення від 13.11.2018 року № 0016844203.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
При реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних ( пункт 231.5 статті 231 Податкового кодексу України).
Реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання акцизної накладної / розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, отримувач пального надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію акцизної накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та акцизну накладну / розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі акцизна накладна / розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманими отримувачем пального.
З метою отримання особою, яка реалізує пальне, зареєстрованого в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального, така особа, що реалізує пальне, надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру акцизних накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отриманим особою, яка реалізує пальне.
Датою та часом надання акцизної накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції ( пункт 231.6 статті 231 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 231.7 ст.231 Податкового кодексу України якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних: особою, яка реалізує пальне, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального; отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального. При цьому особа, що реалізує пальне, має право зменшити обсяг реалізованого пального за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального.
Розрахунок коригування, складений платником податку до акцизних накладних з реалізації пального не платникам акцизного податку, або розрахунок коригування, складений за іншими операціями, ніж реалізація пального отримувачам пального, підлягає реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних таким платником податку (пункт 231.7 статті 231 Податкового кодексу України).
Підставою для винесення спірного рішення стали висновки податкового органу про порушення ПАТ "Укртатнафта" положень пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України щодо оформлення акцизних накладних/розрахунків коригування для контрагентів покупців, які зареєстровані в ЄРАН з порушенням законодавчо встановлених термінів на загальну суму акцизного податку 27309157,66 грн.
Як вбачається з висновків акту перевірки акцизні накладні/розрахунки коригування № 7898 від 01.07.2018 року, № 7902 від 01.07.2018 року, № 7901 від 01.07.2018 року, № 7900 від 01.07.2018 року, № 7899 від 01.07.2018 року, № 7896 від 02.07.2018 року, № 7903 від 03.07.2018 року, № 7904 від 03.07.2018 року, № 7905 від 11.07.2018 року, № 7906 від 11.07.2018 року, № 7897 від 16.07.2018 року, № 7907 від 17.07.2018 року складені 11.08.2018 року, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації акцизної накладної/ розрахунку коригування від 26 до 10 днів.
Згідно пояснень представника позивача в липні 2018 року ПАТ "Укртатнафта" помилково склало та зареєструвало 12 окремих акцизних накладних, оскільки згідно умов договорів № 3382/2/2118 від 30.11.2016 року, № 925/2/2118 від 28.02.2017 року, №3988/2/2118 від 30.12.2016 року, № 1492/2/2118 від 15.05.2017 року, № 2984/3/2118 від 30.09.2017 року позивачем забезпечувалось безперервне постачання пального ТОВ "Челендж Трейд" та відповідно складались зведені акцизні накладні за кожний звітний місяць. Помилка була виправлена в системі електронного адміністрування пального шляхом виписки та реєстрації розрахунків коригування від 31.07.2018 року.
Матеріалами справи підтверджується, що 28.02.2017 року між ПАТ "Укртатнафта" - (постачальник) та ТОВ "Челендж Трейд" (покупець) укладено договір № 925/2/2118, за умовами якого постачальник зобов'язується поставити покупцю нафтопродукти, а покупець зобов'язується їх прийняти і оплатити в асортименті, кількості та за ціною, узгодженими сторонами в додатках (специфікація) до договору (п.1.1 Договору).
Згідно умов передачі товару базис поставки - EXW (резервуари, що використовуються ПАТ "Укрнатфта" на підставі цивільно - правових договорів, в тому числі резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" та інших нафтобаз, що належить ПАТ "Дніпронафтопродукт" на підставі права власності або ті, що використовуються ним на підставі договору № 925/2/2118
Згідно розділу 3 договору № 925/2/2118 від 28.02.2017 року товар передається на резервуарах нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" та інших нафтобаз. Передача товару здійснюється партіями на підставі актів приймання - передачі. Постачальник гарантує, що має можливість безперервного постачання товару покупцеві. Під безперервним постачанням мається на увазі забезпечення постачальником можливості для покупця отримувати товар в будь - який час доби і в будь - який день тижня узгодженого сторонами строку поставки товару.
Передача нафтопродуктів здійснювалась на резервуарах ТОВ "Нафтасіті", що підтверджується актами приймання передачі: № 1/07 від 01.07.2018 року, № 2/07 від 03.07.2018 року, № 3/07 від 11.07.2018 року, № 4/07 від 17.07.2018 року.
30.09.2017 року між ПАТ "Укртатнафта" - (постачальник) та ТОВ "Челендж Трейд" (покупець) укладено договір № 2984/3/2118, за умовами якого постачальник зобов'язується поставити покупцю товар, а покупець зобов'язується його прийняти і оплатити в асортименті, кількості та за ціною, узгодженими сторонами в додатках (специфікаціях) до договору.
Згідно розділу 3 договору № 2984/3/2118 від 30.09.2017 року товар передається на резервуарах нафтобаз ТОВ "Нафтасіті" та інших нафтобаз. Передача товару здійснюється партіями на підставі актів приймання - передачі.
Передача нафтопродуктів здійснювалась на резервуарах ТОВ "Нафтасіті", що підтверджується актами приймання передачі: № 1/07 від 02.07.2018 року, № 2/07 від 16.07.2018 року.
11.08.2018 року ПАТ "Укртатнафта" зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних акцизні накладні № 7898 від 01.07.2018 року, № 7902 від 01.07.2018 року, № 7901 від 01.07.2018 року, № 7900 від 01.07.2018 року, № 7899 від 01.07.2018 року, № 7896 від 02.07.2018 року, № 7903 від 03.07.2018 року, № 7904 від 03.07.2018 року, № 7905 від 11.07.2018 року, № 7906 від 11.07.2018 року, № 7897 від 16.07.2018 року, № 7907 від 17.07.2018 року, що підтверджується квитанціями № 2.
13.08.2018 року ПАТ "Укртатнафта" зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних розрахунки коригування до вищевказаних акцизних накладних, якими обсяг реалізованого пального відкоригований до зменшення на всю суму акцизних накладних .
13.08.2018 року ПАТ "Укртатнафта" зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних зведені акцизні накладні № 8114, № 8115, № 8117, № 8116 на загальну суму акцизного податку 27 309 157,66 грн.
Згідно пояснень представника позивача від 10.05.2019 року на підприємстві діє система автоматизованого обліку та управління процесами виробництва, до якої заноситься інформація про всі первинні та розрахункові документи, на підставі даних якої формуються або звичайні або зведені акцизні та податкові накладні. При цьому, формування акцизних накладних відбувається шляхом обрання відповідної опції у програмі: сформувати звичайні накладні або сформувати зведені.
Помилку щодо складання звичайних акцизних накладних було виявлено під час формування та реєстрації зведених акцизних накладних. Оскільки реєстрація помилкових накладних відбулась у суботу - 11.08.2018 року, виправити допущену помилку шляхом реєстрації розрахунків коригування виявилось за можливе лише у перший робочий день - 13.08.2018 року. При цьому, оскільки зведені акцизні накладні датуються останнім днем звітного місяця, в даному випадку 31.07.2018 року, з метою уникнення подвійного відображення у системі електронного адміністрування обсягів реалізованого для ТОВ "Челендж Трейд" пального, цією ж датою було складено розрахунки коригування до помилкових акцизних накладних.
ПАТ „Укртатнафта” залучило до матеріалів витяги з системи M-.E-.Doc., з яких вбачається, що всі окремі акцизні накладні були введені в програму 11.08.2018р., тобто в термін для складання зведених акцизних накладних.
Вказане свідчить, що ПАТ „Укртатнафта” не оформлювало звичайних акцизних накладних протягом липня 2018р. за фактами кожної окремої поставки.
Натомість, у термін для формування зведених акцизних накладних, 11.08.2018р. при введенні в програму, бухгалтером було помилково обрано опцію формування звичайних накладних, замість формування зведених акцизних накладних.
Вказані пояснення підтверджуються наданими копіями квитанцій про реєстрацію акцизних накладних, розрахунків коригування до акцизних накладних, зведених акцизних накладних, а також витягом з системи М.Е.Doc.
Відповідно до пункту 231.3 статті 231 Податкового кодексу України акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.
У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.
Вказаною нормою передбачено право постачальника пального скласти зведену акцизну накладну для отримувача пального не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця, якщо постачальник забезпечує безперервне постачання пального.
Враховуючи те , що ПАТ "Укртатнафта" за умовами контрактів забезпечувало можливість безперервного постачання пального ТОВ "Челендж Трейд" постачальник мав право складати зведену акцизну накладну в кінці місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.
Як свідчать матеріали справи 13.08.2018 року ПАТ "Укртатнафта" зареєстровано в Єдиному реєстрі акцизних накладних зведені акцизні накладні від 31.07.2018 року № 8114, № 8115, № 8117, № 8116 на загальну суму акцизного податку 27 309 157,66 грн.
Представником відповідача не заперечувалось, що отримувач пального ТОВ "Челендж Трейд" зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального.
На підставі вищенаведених норм Податкового кодексу України та встановлених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції , що ПАТ "Укртатнафта" виконало вимоги пункту 231.6 статті 231 Податкового кодексу України та зареєструвало зведені акцизні накладні від 31.07.2018 року № 8114, № 8115, № 8117, № 8116 протягом п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Також, суд апеляційної інстанції вважає вірним вказання суду першої інстанції стосовно помилково складених акцизних накладних № 7898 від 01.07.2018 року, № 7902 від 01.07.2018 року, № 7901 від 01.07.2018 року, № 7900 від 01.07.2018 року, № 7899 від 01.07.2018 року, № 7896 від 02.07.2018 року, № 7903 від 03.07.2018 року, № 7904 від 03.07.2018 року, № 7905 від 11.07.2018 року, № 7906 від 11.07.2018 року, № 7897 від 16.07.2018 року, № 7907 від 17.07.2018 року, що єдиним правовим наслідком оформлення помилкових акцизних накладних, передбачених Податковим кодексом України є складання розрахунку коригування з метою виправлення помилки (пункт 231.7 статті 231 Податкового кодексу України).
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 26.06.2018 року у справі № 813/4556/16.
Тобто , звичайні акцизні накладні були анульовані шляхом реєстрації розрахунків коригування , відповідно, фіскальний орган застосував відповідальність за реєстрацію накладних, яких на час перевірки вже не існувало та які не створюють жодних правових наслідків.
Колегія суддів зазначає , що жодною нормою Податкового кодексу України не визначено обов'язку реєструвати помилкові накладні, тим більше, не встановлено обов'язку подвійної реєстрації звичайних та зведених акцизних накладних за наслідками однієї господарської операції.
Єдиним правовим наслідком оформлення помилкових акцизних накладних, передбаченим Податковим кодексом України, є складання та реєстрація розрахунків коригування з метою виправлення помилки (п.231.7 ст.231 Кодексу).
Відсутність інших правових наслідків складання помилкових накладних (зокрема, штрафних санкцій) підтверджена постановою Верховного Суду від 26.06.2018р. по справі №813/4556/16.
Щодо посилання податкового органу в апеляційній скарзі на практику , викладену в постанові Верховного Суду по справі №816/955/18 між тими ж сторонами у спорі про несвоєчасну реєстрацію податкових накладних колегія суддів зазначає , що обставини вказаної справи відрізняються від даного спору щодо акцизних накладних.
Так, висновки Верховного Суду обумовлені тим, що ПАТ "Укртатнафта" здійснювало коригування податкових накладних, виписаних з помилкою (щодо статусу контрагента - неплатника ПДВ). Нові податкові накладні із зазначенням вірного статусу отримувачів товару, були дійсно зареєстровані з порушенням встановленого строку.
В свою чергу, як вбачається з матеріалів даної справи №440/396/19, ПАТ "Укртатнафта" зареєструвало правильні (зведені) акцизні накладні у встановлені законодавством строки.
Крім того, згідно п.6 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
В свою чергу, в межах даної судової справи, Офіс великих платників оскаржує правильність
застосування судом першої інстанції зовсім інших норм Податкового кодексу України - ст.231 (Акцизна накладна) ст.1202 (Порушення порядку реєстрації акцизних накладних).
Відповідно, обставини двох справ не є аналогічними та висновки ВС щодо реєстрації податкових накладним не можуть бути застосовані при розгляді інших норм права.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач, відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, правомірність винесеного податкового повідомлення- рішення належним чином в суді не довів, у зв'язку з чим оскаржуване податкове повідомлення - рішення підлягає скасуванню, а позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції , вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними , не впливають на правомірність висновків суду, оскільки в апеляційній скарзі зазначено лише те, що постанова суду першої інстанції є незаконною, підлягає скасуванню у зв'язку із ненаданням судом належної правової оцінки обставинам справи та невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права, зміст апеляційної скарги , який повністю дублює заперечення на позов, подані до суду першої інстанції , містить виключно суб'єктивне бачення апелянта обставин справи, які розглянуто судом першої інстанції та надано належну правову оцінку, апелянтом у скарзі абсолютно не зазначено в чому ж конкретно виявилося ненадання судом першої інстанції належної правової оцінки обставинам справи, тобто які з них випали з поля зору суду, а які було досліджено невірно, а також не зазначено того, які ж висновки, натомість, повинні були б бути зроблені судом та не обґрунтовано в чому полягає невірність застосування судом норм матеріального права, які саме норми та яким чином було порушено чи неправильно застосовано та яких процесуальних норм адміністративного судочинства не було дотримано судом під час розгляду даної адміністративної справи, а також не зазначено які з поданих доказів суд дослідив неправильно або неповно, а відповідно і підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
При цьому , судовою колегією враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 року по справі № 440/396/19 залишити без змін.
.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)З.Г. Подобайло
Судді(підпис) (підпис) І.М. Ральченко Н.С. Бартош
Повний текст постанови складено 24.12.2019 року