Справа № 308/14389/19
23 грудня 2019 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участі секретаря - ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого з ОВС СУ ФР ГУ ДФС у Закарпатській області капітана податкової міліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю,
встановив:
З клопотання вбачається, що слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Закарпатській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42019070000000239, відомості про яке внесені від 26 липня 2019 року до Єдиного реєстру досудового розслідування за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
Встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) за період 2017 року під час виконання будівельних робіт по ремонту автомобільної дороги державного значення М-25, на підставі договору із замовником робіт (розпорядником бюджетних коштів) - ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ), за попередньою змовою групою осіб, ймовірно вчинили привласнення бюджетних коштів на загальну суму 801 361,60 грн.
Зокрема, встановлено, що у листопаді 2017 році ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вперше взяло участь у тендері (на подання тендерної документації 23.11.2017 в той час, коли на товаристві працювало лише двоє працівників - директор та головний бухгалтер, відсутнє власне нерухоме майно, відсутні власна спеціальна будівельна техніка, вантажний транспорт та обладнання). ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » без наявного попереднього досвіду виконання будівельно-ремонтних робіт стало переможцем у даних відкритих торгах з пропозицією на 704 тис. грн., меншою від пропозиції іншого учасника процедури закупівлі - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) з наявним досвідом роботи у даній сфері
Також, встановлено, що у складі поданої тендерної документації відсутні документи щодо наявного досвіду будівельних робіт та щодо виконання аналогічних договорів підряду.
За результатом проведеного тендеру, підприємством укладено із замовником робіт (розпорядником бюджетних коштів) - ІНФОРМАЦІЯ_2 договір №68 від 20.12.2017 (Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення М-25 Контрольно-пропускний пункт «Соломоново - Велика Добронь - Яноші» з під'їздом до контрольно-пропускного пункту «Косини» на ділянці км 3+794 - км 19+953) на суму 275 500 000 грн.
26 грудня 2017 року між службовими ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі Договору №68 від 20.12.2017 підписано акти виконаних робіт на суму - 801 361,60 грн. А 28 грудня 2017 року посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 (через 8 днів) отримано податкову накладну №1 від 26.12.2017 та перерахували на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 за виконані роботи - 801 361,60 грн., в той час, як згідно з поданої податкової звітності форми 1-ДФ у 2017 році підприємство офіційно перебувало у трудових відносинах з 2-ма працівниками у 3-му кварталі 2017 року.
Також встановлено, що згідно із зазначеними показниками акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в) №б/н за грудень 2017 року від 26.12.2017у вартість робіт по об'єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення М-25 Контрольно-пропускний пункт «Соломоново» - Велика Добронь - Яноші» з під'їздом до контрольно-пропускного пункту «Косино» на ділянці км 3+794 - км 19+953», що виконувались у грудні 2017 року генпідрядником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », включено лише роботи по розсипанню та розрівнюванню щебенево-пісочної суміші С-7 по існуючому дорожньому одягу, /проведення робіт на одній половині проїзної частини при систематичному русі транспорту на другій/ обсягом 725,71072 м3. В акті приймання виконаних будівельних робіт №б/н за грудень 2017 року від 26.12.2017 відсутні вартість матеріалів, виробів та конструкцій, заробітна плата робітників, вартість експлуатації машин (у тому числі: заробітна плата робітників, що обслуговують машини).
Тобто, в грудні 2017 року при виконанні робіт згідно з Договором про закупівлю послуг №68 від 20.12.2017 «Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення М-25 Контрольно-пропускний пункт «Соломоново - Велика Добронь - Яноші» з під'їздом до контрольно-пропускного пункту «Косино» на ділянці км 3+794 - км 19+953» на суму 801 361,60 грн. генпідрядником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не використовувались ні матеріальні ресурси, ні людські ресурси, ні будівельна техніка (спецтехніка).
Також, в порушення вимог закону «Про тендерні закупівлі», під час проведення аналізу господарської діяльності підприємства - переможця тендерних торгів посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », для участі у тендері серед іншої тендерної документації подавалися інформаційні довідки про наявність кваліфікованих працівників №13 від 21.11.2017, згідно з якими було задекларовано наявність кваліфікованих працівників з достатнім відповідним досвідом роботи (керівник, головний бухгалтер, юрист, інженери, дорожні робітники, водії, оператори) в кількості 40 чоловік.
Однак, згідно з поданої звітності форми 1-ДФ у 2017 році, підприємство офіційно перебувало у трудових відносинах з 2-ма працівниками у 3-му кварталі 2017 року. І тільки у 4-му кварталі 2017 року з 8-ма працівниками (з яких 6 осіб прийнято на роботу 29 грудня 2017 року).
Вищевикладені факти порушення законодавства України викладені у Висновку аналітичного дослідження №27/07-16-16-00-19/41412376 від 19.07.2019, складеного працівниками ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Таким чином, враховуючи вищевикладене існують обґрунтовані підстави вважати, що роботи вартістю 801 361,6 грн. виконувалась особами без офіційного працевлаштування або акт виконаних будівельних робіт за грудень 2017 року складений та підписаний сторонами без фактичного їх виконання, а кошти перераховані на користь ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » безпідставно, а отже, в діях службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », вбачаються ознаки злочину, передбаченого ч.3 ст.191 КК України.
Документи, до яких планується отримати тимчасовий доступ - це відомості (на паперових та електронних носіях) про рух коштів на рахунку № НОМЕР_4 (українська гривня), відкритому службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) у АТ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (МФО НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) за період з 01.01.2017 по 30.06.2018, а також відомості про залишок грошових коштів на вказаному рахунку станом на 13.12.2019.
Підставою вважати, що документи, необхідні органу досудового розслідування перебувають у володінні АТ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (МФО НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) є відомості, що містяться у Висновку аналітичного дослідження №27/07-16-16-00-19/41412376 від 19.07.2019 року, складеного працівниками ВБДОЗШ ГУ ДФС у Закарпатській області.
Інформація про банківські операції ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по вказаному рахунку має суттєве значення так як дає можливість органу досудового розслідування встановити факт перерахування бюджетних коштів за виконані роботи по ремонту доріг державного значення.
Обґрунтовує клопотання тим, що відомості про рух коштів по рахунку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2017 по 30.06.2018 мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та підлягають подальшому аналізу і дослідженню, іншими способами отримати дані відомості неможливо, у органу досудового розслідування виникла необхідність в розкритті банківської таємниці та отриманні тимчасового доступу до банківської інформації та документів, а саме: до відомостей (на паперових та електронних носіях) про рух коштів по рахунку, відкритому вказаним суб'єктом господарювання в АТ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (МФО НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ), а також відомості про залишок грошових коштів на вказаному рахунку.
У судове засідання слідчий не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, клопотання підтримує та просить таке задовольнити.
Також слідчий додала до матеріалів клопотання, згідно з яким керівництво « ІНФОРМАЦІЯ_5 » про розгляд клопотання повідомлені. Однак неявка представника « ІНФОРМАЦІЯ_5 », відповідно до вимог ч. 4 ст. 163 КПК України, не є перешкодою для розгляду клопотання.
На підставі ч. 1 ст. 107 Кримінального процесуального кодексу України, фіксація процесуальної дії за допомогою технічних засобів не здійснювалася.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчим суддею встановлено наступне.
Слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Закарпатській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42019070000000239, відомості про яке внесено від 26 липня 2019 року до Єдиного реєстру досудового розслідування за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.
Згідно ч.5, 6 ст. 163 КПК України суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно вимог ст. 132 КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ст.167 КПК України тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб,у володінні яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти,користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення. Тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони: 1) підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди; 2)призначалися (використовувалися)для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення,фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення; 3) є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов'язаного з їх незаконним обігом; 4) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.
Тимчасовий доступ до документів є заходом забезпечення кримінального провадження, передбачений ст.131 ч.2 п.5 КПК України, органом досудового слідства доведено необхідність застосування цього заходу, що передбачено ст. 132 КПК України. Вказані обставини є достатніми підставами, передбаченими ст.163 КПК України, для постановлення ухвали про надання тимчасового доступу до документів.
Крім того, ч. 7 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що стороною кримінального провадження доведено, що вказані у клопотанні документи містять відомості про рух коштів по рахунку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2017 по 30.06.2018, а також відомості про залишок грошових коштів на вказаному рахунку, і такі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та підлягають подальшому аналізу і дослідженню, отримати таку інформацію слідче управління ФР ГУ ДФС у Закарпатській області не може, окрім як за ухвалою слідчого судді, оскільки не належить до кола суб'єктів, на письмову вимогу яких надається інформація, яка містить банківську таємницю, тож клопотання підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 159-164, 309 КПК України, слідчий суддя
постановив:
Надати старшому слідчому з особливо важливих справ слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Закарпатській області капітану податкової міліції ОСОБА_3 дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей та документів, що містять охоронювану законом таємницю, з можливістю їх вилучення у володільця - АТ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (МФО НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) відомостей (на паперових та електронних носіях) про рух коштів по рахунку № НОМЕР_4 (українська гривня) за період з 01.01.2017 по 30.06.2018 року, а також відомості про залишок грошових коштів на вказаному рахунку станом на 13.12.2019.
Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_1