Справа № 605/655/19
Іменем України
"23" грудня 2019 р. Суддя Підгаєцького районного суду Тернопільської області Горуц Р.О. розглянувши матеріали, які надійшли від Підгаєцького відділення поліції Бережанського відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
громадянки України,
не працюючої, перебуваючої в декретній відпустці,
проживаючої в
АДРЕСА_1 ,
за ч.2 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Працівником Підгаєцького відділення поліції 24 листопада 2019 року було складено протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 094149 в якому вказано, що громадянка ОСОБА_1 повторно протягом року, а саме 16 листопада 2019 року біля 12 год. ухилялась від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо належного догляду за своїми малолітніми дітьми: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що виразилось в тому, що вона у вищевказаний час перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння прийшла до сусідів, де викрала гаменець в якому знаходились грошові кошти та банківські картки, у зв'язку з чим не могла належно доглядати за своїми малолітніми дітьми, чим порушила вимоги ч.2 ст.184 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності була належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, що підтверджується даною нею 11 грудня 2019 року розпискою, проте у визначений судом час в судове засідання не з'явилась. Причин неявки суду не повідомила.
Диспозицією ст.51 КУпАП визначено, що за дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати настає адміністративна відповідальність згідно вимог вказаної статті цього Кодексу.
У відповідності до диспозиції ч.2 ст.184 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, якщо такі дії вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів дитини.
Суб'єкт адміністративного проступку - фізичні осудні особи - батьки, або особи, що їх замінюють.
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.
В силу ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Положенням ст.11 КУпАП, визначено, що адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Матеріали даної справи про адміністративне правопорушення, не містять будь-яких належних та допустимих доказів в розумінні ст.251 КУпАП, які б підтверджували наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП, тобто що вона дійсно 16 листопада 2019 року ухилялась від виконання передбачених законодавством обов'язків, щодо належного виховання своїх дітей, оскільки, як зазначено самою службовою особою у вищевказаному протоколі про адміністративне правопорушення, який є предметом розгляду даної справи, його було оформлено стосовно ОСОБА_1 , внаслідок вчинення нею крадіжки.
Крім того, що в матеріалах справи немає жодного документа, який би підтвердужвав те, що дійсно ОСОБА_1 16 листопада 2019 року біля 12 год. перебувала в стані алкогольного сп'яніння, отже такі твердження інспектора є голослівними та нічим не підтверджені, що також підтверджується описом матеріалів цієї справи.
Відповідно до п.1 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов висновку, що провадження, у даній справі слід закрити у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП.
На підставі наведенного, керуючись ст.ст.184 ч.2, 247 п.1, 251, 252, 268, 283, 284 ч.1 п.3,ч.2 КУпАП,суд, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.184 КУпАП провадженням закрити на підставі п.1 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Підгаєцький районний суд Тернопільської області.
Суддя: Р. О. Горуц