12.04.07 р. Справа № 26/106
Постановлена у нарадчий кімнаті 12 квітня 2007р. о 17год. 10хв.
по справі 26/106
Господарський суд Донецької області у складі судді Наумової К.Г.
При секретарі судового засідання - Митрофановій А.О.
Розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду адміністративну справу
за позовом Прокурор Будьонівського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька (м. Донецьк)
До Суб'єкту підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (м. Донецьк)
Про стягнення фінансових санкцій у сумі 4488грн. 33коп.
Прокурор Будьонівського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька (м. Донецьк) звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Суб'єкту підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (м. Донецьк) про стягнення фінансових санкцій у сумі 4488грн. 33коп.
Відповідач, заперечення на позов не представив, у судове засідання не з'явився, представника у судове засідання не направив, хоча про час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений, у відповідності зі ст.128 КАС України, справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, та заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
ОСОБА_1 зареєстрована у якості суб'єкту підприємницької діяльності виконавчим комітетом Донецької міської ради 08.09.1999 року, номер запису про державну реєстрацію НОМЕР_1.
05.09.2006року працівниками ДПІ на підставі наказу ДПІ від 04.09.2006р. НОМЕР_2, плану-графіку перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у готівковій та безготівковій сфері та хронометражних обстежень на вересень 2006року, направлення на перевірку № 106 від 05.09.06р., була проведена перевірка, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу діяльності магазину, який належить СПД ОСОБА_1.
За наслідками даної перевірки було складено акт перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності НОМЕР_3 від 06.09.2006року.
В акті перевірки зазначено, що відповідачем припущені порушення п. 1, 2, 9, 13 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі та громадського харчування та послуг», а саме, проведення розрахункових операцій без застосування РРО - 4 пляшки пива «Оболонь Преміум» за ціною 2,60грн.; 2х0,05л. на розлив коньяк «ЖЗЛ» за ціною 2,10грн.; 2 пляшки напою «Спрайт» за ціною 1,40грн. у загальній сумі 17,40грн.; порушення ст. 3 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а саме, здійснення торгівельної діяльності без наявності торгового патенту; порушення ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме, роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями; порушення ст. 15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці без дозволу на проведення діяльності в сфері громадського харчування.
На підставі даного акту, рішенням про застосування фінансових санкцій від 23.10.2006 року НОМЕР_4, ДПІ застосувала до відповідача фінансові санкції у сумі 1067грн. на підставі Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Згідно розрахунку суми штрафних (фінансових санкцій), фінансова санкція у сумі 87грн., застосована за проведення розрахункової операції без застосування РРО, у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів на яку виявлено невідповідність - у сумі 17,40грн. відповідно до ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; фінансова санкція у сумі 340грн., застосована за недрукування фіскальних чеків, у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян відповідно до ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; фінансова санкція у сумі 640грн., застосована за невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО - у сумі 128грн., у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, відповідно до ст. 22 зазначеного закону.
Рішенням про застосування фінансових санкцій від 23.10.2006 року НОМЕР_5 ДПІ застосувала до відповідача фінансові санкції у сумі 21,33грн. на підставі ст. 8 Закону України “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», за здійснення роздрібної торгівлі за готівкові кошти без придбання торгівельного патенту на протязі 1 дня, у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності СПД.
Рішенням про застосування фінансових санкцій від 23.10.2006 року НОМЕР_6 ДПІ застосувала до відповідача фінансові санкції у сумі 3400грн. за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Фінансова санкція у сумі 1700грн., застосована у розмірі 200 відсотків отриманої партій товару, але не менше 1700грн., за продаж алкогольних напоїв без наявності відповідної ліцензії, відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»; фінансова санкція у сумі 1700грн., застосована за порушення вимог ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці за відсутності відповідного статусу, відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Загальна сума фінансових санкцій, застосованих зазначеними рішеннями складає 4488грн. 33коп.
Зазначені рішення ОСОБА_1 отримала 07.11.2006р., про що свідчать відмітка пошти на поштовому повідомленні.
Доказів оскарження даних рішень в адміністративному та у судовому порядку суду не надано.
Відповідно до абзацу 4 ч.1 ст. 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність: за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
Згідно абзацу 5 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», за порушення вимог цього Закону, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
П. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Згідно ст. 22 зазначеного Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Згідно ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки підприємствам громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством, а саме за порушення вимог статті 15-3 цього Закону сума фінансових санкцій складає 1700 гривень, у разі повторного протягом року порушення - 3400 гривень.
Відповідно до п.4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, які видають ліцензію, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Наведені суми відповідачем не сплачені, що підтверджується Актом звірки розрахунків з бюджетом станом на 31.12.2006р., даними зворотного боку облікової картки платника станом на 31.12.2006р.
З огляду на зазначене, позовні вимоги Прокурора Будьонівського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Будьонівському районі м. Донецька (м. Донецьк) до Суб'єкту підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (м. Донецьк) про стягнення у доход Державного бюджету фінансових санкцій у сумі 1067грн., застосованих до відповідача рішенням про застосування фінансових санкцій від 23.10.2006 року НОМЕР_4 за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; стягнення фінансових санкцій у сумі 21грн. 33коп., застосованих до відповідача рішенням про застосування фінансових санкцій від 23.10.2006 року НОМЕР_5 за порушення вимог Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»; стягнення фінансових санкцій у сумі 3400грн., застосованих до відповідача рішенням про застосування фінансових санкцій від 23.10.2006 року НОМЕР_6 за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у загальній сумі 4488грн. 33коп. підлягають задоволенню.
З урахуванням вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Враховуючи викладене та, керуючись Законами України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», ст.ст. 7 -12, 69-72, 94, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з суб'єкту підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_7) у доход Державного бюджету України фінансові санкції у сумі 1088грн. 33коп., які застосовані рішеннями про застосування фінансових санкцій 23.10.2006 року НОМЕР_4 та НОМЕР_5.
Стягнути з суб'єкту підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_7) у доход Державного бюджету України фінансові санкції у сумі 3400грн., які застосовані рішенням про застосування фінансових санкцій 23.10.2006 року НОМЕР_6.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява та скарга подається на ім'я Донецького апеляційного адміністративного суду через Господарський суд Донецької області.
Постанову підписано 16 квітня 2007 р.
Суддя