справа №1.380.2019.006833
про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі
22 грудня 2019 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Качур Р.П. одержала позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , адреса для кореспонденції: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10), в якій позивачка просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати пенсії позивачці, за період з 01.05.2018 по 31.08.2018;
- зобов'язати відповідача виплатити пенсію позивачці за період з 01.05.2018 по 31.08.2018, із здійсненням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»;
- допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць відповідно до п.1. ч.1. ст. 371 КАС України;
- зобов'язати відповідача подати у місячний строк звіт про виконання судового рішення, відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України.
Також просить розгляд справи провести у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Окрім того, до позовної заяви позивачкою додано клопотання про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування заявленого клопотання позивачка вказує, що з причин неправомірної бездіяльності відповідача вона у період з 01.05.2018 по 31.08.2018 була позбавлена свого єдиного доходу та майна, джерела існування - пенсії Відтак просить звільнити її від сплати судового збору.
Також позивачкою подано клопотання про поновлення строку звернення до суду, у якому вона просить визнати поважними причини пропуску строку для звернення до суду із позовною заявою та поновити даний строк. Таке клопотання мотивоване тим, що застосування шестимісячного строку звернення до суду матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право пенсіонера на виплату пенсії за минулий час та компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати без обмеженням будь-яким строком.
Щодо клопотання про звільнення від сплати судового збору, слід зазначити таке.
Судовий збір при зверненні до адміністративного суду сплачується у порядку, встановленому законодавством. Розмір судового збору визначається відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України «Про судовий збір».
Так, положеннями ст. 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічні положення містить ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові №2 від 23.01.2015 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Таким чином, вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, а її положення спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.
З урахуванням викладеного, для забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивачки на звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки позивач через свій майновий стан не в змозі сплатити судовий збір, суддя дійшла висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивачки про звільнення від сплати судового збору.
Щодо клопотання про поновлення строку звернення до суду.
Строки звернення до суду визначені ст. 122 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За змістом ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 15.10.2013 № 8-рп/2013 у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.
Виходячи із викладеного вище, суд на час відкриття провадження у справі приходить до висновку, що доводи представника позивача про поважність причин пропуску звернення до адміністративного суду є обґрунтованими, а тому строк звернення до суду слід поновити.
Зважаючи на вищевикладене, адміністративний позов подано з додержанням вимог ст. 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з правилами ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України (предметна юрисдикція) та ст. 25-27 Кодексу адміністративного судочинства України (територіальна юрисдикція), справа підсудна Львівському окружному адміністративному суду.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (на стадії відкриття провадження) не встановлено.
Частиною 1 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч. 2 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України).
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у ч. 4 ст. 257 КАС України (ч. 2 ст. 257 КАС України).
Згідно з приписами ст. 12 та глави 10 Розділу ІІ КАС України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Враховуючи значення справи для позивачки, її клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, обсяг та характер доказів у справі, суд вважає за необхідне розглянути вказану справу за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Керуючись ст. ст. 19, 79, 171, 241-243, 248, 257, 261-263, 293, пп. 15.5 п. 15 Розділу VII Перехідні положення КАС України, суддя,
1. Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.
2. Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у адміністративній справі №1.380.2019.006833.
3. Клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду - задовольнити.
4. Причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до суду із цією позовною заявою - визнати поважними.
5. Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду із цією позовною заявою.
6. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
7. Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.
8. Справу розглядатиме суддя Качур Р.П. одноособово.
9. Відповідачу надати суду відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі до канцелярії Львівського окружного адміністративного суду (79018,м. Львів, вул. Чоловського, 2)
Вимоги до змісту та форми відзиву на позовну заяву передбачено у ст. 162 КАС України. зокрема, до такого в т.ч. додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
10. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб - порталі судової влади України за адресою http://adm.lv.court.gov.ua/sud1370/, в розділі "Стан розгляду справи.
11. Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
12. Копію ухвали надіслати учасникам справи. Відповідачу надіслати також копію позовної заяви з додатками.
13. Ухвала суду набирає законної сили законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена, крім з підстав порушення правил підсудності. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
В частині порушення правил підсудності така може бути оскаржена у п'ятнадцятиденний строк з дати її підписання до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Суддя Р.П. Качур