18 грудня 2019 року справа № 580/2405/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсотку грошового забезпечення з 90% до 70% при перерахунку пенсії у відповідності до Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” №1166-VШШ від 27.03.2014;
- визнати протиправними дії відповідача щодо невключення до перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення у відповідності до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, правові приписи якого рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 визнані протиправними та нечинними;
- визнати протиправними дії відповідача щодо відтермінування виплат пенсії у 2018 та 2019 роках у ході перерахунку пенсії у відповідності до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, правові приписи якого рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 визнані протиправними та нечинними;
- зобов'язати відповідача здійснити новий перерахунок та виплату з 1 січня 2018 року пенсії у відповідності до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” в розмірі 90% грошового забезпечення, виходячи з розміру посадового окладу - 9590 грн., окладу за військове звання - 1550 грн., процентної надбавки за вислугу років - 5570 грн., із включенням до перерахунку доплати за роботу в умовах режимних обмежень - 20%; доплати за роботу з агентурою - 19%; надбавки за особливо важливі завдання - 42%; надбавки за розвідувальну та к/р діяльність - 35%; надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону - 62%; премії - 10%, встановлених при виході на пенсію - загальною сумою, без відтермінування виплат і без обмеження максимальним розміром;
- зобов'язати відповідача компенсувати різницю між перерахованою пенсією та вже проведеними виплатами з 01.01.2018.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір пенсії на час її призначення складав 90% відповідних сум розміру грошового забезпечення. Після перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 її розмір складає 70% відповідних сум грошового забезпечення.
При проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії не були включені: доплата за роботу в умовах режимних обмежень (20%) - у сумі 2228 грн., доплата за роботу з агентурою (19%) - 2116 грн. 60 коп., надбавка за особливо важливі завдання (42%) - 7018 грн. 20 коп., надбавка за розвідувальну та к/р діяльність (35%) - 3899 грн., надбавка за спец. завдання чи держ. охорону (62%) - 6906 грн. 80 коп., премія (10%) - 199 грн.
Обмеження пенсії максимальним розміром не поширюється на позивача, оскільки пенсія йому призначена до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Відсоткові обмеження до пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 застосовані відповідачем протиправно, оскільки Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що виплата пенсії провадиться за поточний місяць загальною сумою.
Відповідач проти позову заперечив. 13.08.2019 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відбулася зміна встановленого статтею 13 Закону України №2262-ХІІ максимального розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення, тому підстави для обчислення пенсії позивача з 01.01.2018 у розмірі 90% грошового забезпечення відсутні.
Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача збільшився та з 01.01.2018 складає 10 594 грн. 82 коп., тому звуження соціальних гарантій позивача не відбулось.
Щодо доводів позивача про скасування рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» зазначив, що пенсія позивачу була перерахована відповідно до вказаної постанови, а після її скасування інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій не приймалось.
Щодо не врахування до грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача інших видів грошового забезпечення крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років зазначив, що відповідач здійснює перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої органом, в якому проходив службу пенсіонер, виходячи із вказаних в ній видів та розмірів грошового забезпечення. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення відповідач не має.
З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 05.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та ухвалено розпочати розгляд справи по суті з 20.08.2019 без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 20.08.2019 провадження у справі було зупинено.
Ухвалою суду від 18.12.2019 провадження у справі поновлено.
Дослідивши доводи сторін, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.
Згідно копії посвідчення серії СБУ № НОМЕР_1 від 19.12.2005 позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992.
Згідно розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/A ц-210 позивачу з 26.11.2005 була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення у сумі 7139 грн. 84 коп., в т.ч. посадовий оклад - у сумі 1990 грн., оклад за військове звання - 140 грн., процентна надбавка за вислугу років (40%) - 852 грн., надбавка за умови режимних обмежень (20%) - 398 грн., надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (35%) - 696 грн. 50 коп., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (19%) - 378 грн. 10 коп., надбавка за особливо важливі завдання (42%) - 1252 грн. 44 коп., надбавка за спеціальне завдання чи держ. охорону (62%) - 1233 грн. 80 коп., премія (10%) - 199 грн.
Згідно довідки Управління Служби безпеки України в Черкаській області №21/530 від 06.04.2018 розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.03.2018 за посадою начальник Управління Служби безпеки України в Черкаській області становить 16 710 грн., в т.ч. посадовий оклад - 9590 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням генерал-майор - 1550 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 5570 грн.
Згідно розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/A ц-210 позивачу з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії у розмірі 70% від грошового забезпечення 16 710 грн. відповідно до довідки Управління Служби безпеки України в Черкаській області №21/530 від 06.04.2018, після якого пенсія позивача з 01.01.2018 складає 10 594 грн. 82 коп.
25.06.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок і виплату з 01.01.2018 його пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, встановленого при виході на пенсію, із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат, загальною сумою, без відтермінування виплат і без обмеження максимальним розміром.
Відповідач листом №873/К-10 від 02.07.2019 відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку.
Не погоджуючись із відмовою у перерахунку пенсії грошового забезпечення, позивач звернувся до суду.
Відносини, які виникли між позивачем та відповідачем, регулюються Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у подальшому - Закон №2262).
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 58 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-VІ повноваження щодо призначення та виплати пенсій покладено на Пенсійний фонд України.
Відповідно до статті 10 Закону №2262 обов'язок нарахування та виплати пенсій, призначених відповідно до вказаного Закону, покладено на органи Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Пенсійна справа позивача перебуває в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області. Відтак, повноваження щодо перерахунку його пенсії відносяться до компетенції відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України.
Статтею 13 Закону №2262 (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) було передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. (ч. 2 ст. 13 Закону №2262).
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Пунктом 23 розділу ІІ Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно яких цифри «80» замінено цифрами « 70». Згідно з пунктом 2 розділу ІV Прикінцевих положень Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” пункт 23 розділу ІІ вказаного Закону набрав чинності з 1 травня 2014 року. Таким чином, обмеження максимального розміру пенсії на рівні 70% застосовуються до пенсій, які призначаються з 1 травня 2014 року.
Суд зазначає, що стаття 13 Закону №2262 застосовується при призначенні пенсій. Натомість перерахунок пенсій врегульовано статтею 63 Закону №2262.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова КМУ №704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ №704.
Відтак, статтею 63 Закону №2262 та постановами Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та від 21.02.2018 №103 не передбачено зміну розміру, з якого призначена пенсія, при її перерахунку.
Враховуючи вищевикладені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Вказані правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18.
Таким чином, відповідач при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262 застосував статтю 13 вказаного Закону, яку не повинен був застосовувати, тому його дії щодо перерахунку пенсії позивача із застосуванням максимального розміру пенсії 70% є протиправними і перерахунок пенсії позивача має бути здійснений із застосуванням максимального розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідач допустив помилку у розмірі, з якого має бути обрахований максимальний розмір пенсії, саме при здійсненні вказаного перерахунку. Відтак, перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262 від 09.04.1992 із застосуванням максимального розміру пенсії 90% відповідного грошового забезпечення має бути проведений з 01.01.2018.
З огляду на зазначене вимога позивача в частині здійснення перерахунку його пенсії виходячи з 90% грошового забезпечення підлягає задоволенню.
Щодо не врахування до грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача інших видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за умови режимних обмежень (20%), надбавки за інформаційно-аналітичне забезпечення (35%), надбавки за оперативно-розшукову діяльність (19%), надбавки за особливо важливі завдання (42%), надбавки за спеціальне завдання чи держ. охорону (62%), премії (10%), суд зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Згідно пункту 1 Порядку №45 проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктами 2, 3 названого Порядку №45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.
Вказані правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 13.03.2019 у зразковій справі №240/6263/18.
Таким чином, органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Головним управлінням Служби безпеки України в Черкаській області.
Судом встановлено, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Черкаській області №21/530 від 06.04.2018 відповідно до наявних у ній відомостей про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
З огляду на зазначене, вимоги щодо включення до складу грошового забезпечення інших видів грошового забезпечення є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог щодо відтермінування виплат пенсії у 2018 та 2019 роках суд зазначає таке.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМ України №103).
Пунктом 1 постанови КМ України №103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 2 постанови КМ України № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Також, Постановою КМ України № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМ України № 45), а саме, у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому Постановою КМУ № 45,
- пункт 5 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».
- додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Вказані пункт постанови КМ України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку були оскаржені до суду.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Судове рішення у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05 березня 2019 року.
У зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Судом встановлено, що відповідач в квітні 2018 року здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Черкаській області №21/530 від 06.04.2018.
Таким чином, відповідачем виконано вимоги чинного законодавства, що регулювали умови перерахунку пенсій станом на день виникнення права позивача на такий перерахунок - 01.01.2018, та правомірно здійснено перерахунок 04.04.2018 та 11.01.2019, з урахуванням положень постанови КМ України №103.
При проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу до 05.03.2019 відповідач не мав правових підстав в частині складових грошового забезпечення для неврахування та незастосування до спірних правовідносин положень ст. 63 Закону №2262 та Постанови КМ України №103, та в інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії.
Разом з цим, з 05.03.2019 позивач має право на перерахунок та виплату 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
З огляду на зазначене, позовні вимоги в цій частині є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо перерахунку пенсії позивача без обмеження максимальним розміром суд зазначає таке.
Згідно зі ст. 2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", що набрав чинності 01.10.2011 (далі - Закон №3668-VI) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст. 7 Закону України від 07.12.2017 № 2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік" у 2018 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 гривні.
Таким чином, максимальний розмір пенсії станом на 01.01.2018 становить 13730 грн.
Судом встановлено, що після перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 її розмір становив 10 594 грн. 82 коп., а з 01.01.2019 - 11 145 грн. 91 коп.
Отже, обмеження щодо максимального розміру пенсії позивача відповідачем не застосовувались, тому позовні вимоги в цій частині є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Враховуючи встановлені обставини справи та правові норми, керуючись статтями 241-245, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) перерахунок пенсії з 01.01.2018 згідно зі статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” виходячи з 90% грошового забезпечення, визначеного довідкою Управління Служби безпеки України в Черкаській області №21/530 від 06.04.2018, та здійснити виплату перерахованої пенсії з врахуванням фактично виплачених сум з 01.01.2018.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок виплати з 05.03.2019 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000; код ЄДРПОУ 21366538) провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) з 05.03.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий суддя А.В. Руденко