про заміну відповідача
18 грудня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2782/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Матящук Л.Р.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Качан Т.П.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні заяву позивача про заміну відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною щодо здійснення за рахунок місцевих бюджетів компенсації додаткових витрат громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг у разі відсутності квартирних приладів обліку холодної та гарячої води, вартості норм споживання житлово-комунальних послуг, що перевищують соціальні нормативи, затвердженні органом місцевого самоврядування (Луцькою міською радою); компенсувати позивачу витрати по переплаті за житлово-комунальні послуги в розмірі 4594,94 грн., кошти перерахувати на картковий рахунок позивача.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за вказаним позовом, судовий розгляд справи ухвалено проводити відповідно до приписів статей 12, 257, 262 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін суддею одноособово, судове засідання призначено на 11:30 год. 06.11.2019.
Ухвалою суду від 06.11.2019 провадження у цій справі було зупинено до вирішення питання про відвід судді за заявою ОСОБА_1 іншим суддею, визначеним у порядку, встановленим частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.11.2019 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід судді Денисюка Р.С. в даній справі відмовлено та ухвалою суду від 11.11.2019 провадження у справі поновлено, судове засідання призначено на 14:00 год. 21.11.2019. У судовому засіданні 21.11.2019 оголошено перерву у розгляді справи до 14:00 год. 03.12.2019. 03.12.2019 за клопотанням позивача розгляд справи відкладено на 10:30 год. 12.12.2019.
Ухвалою суду від 12.12.2019 ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 14:15 год. 18.12.2019.
03.12.2019 позивачем подано заяву про заміну первинного відповідача на належного - Луцьку міську раду.
В судовому засіданні позивач заявлене клопотання про заміну відповідача у справі підтримав.
В судовому засіданні представник відповідача не заперечила проти заміни відповідача у справі.
Заслухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що заяву про заміну відповідача у справі слід задовольнити повністю з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Згідно із пунктом 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 оскаржує бездіяльність відповідача щодо не проведення компенсації додаткових витрат громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг у разі відсутності квартирних обліку холодної та гарячої води, вартості норм споживання житлово-комунальних послуг, що перевищують соціальні нормативи, затверджені органом місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2016 № 803 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», яку доповнено пунктом 3-1 такого змісту: «Установити, що в разі затвердження органами місцевого самоврядування норм споживання житлово-комунальних послуг, що перевищують соціальні нормативи, визначені підпунктами 2 - 4 пункту 3 цієї постанови, компенсація додаткових витрат громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, у разі відсутності квартирних приладів обліку холодної та гарячої води здійснюється за рахунок місцевих бюджетів».
При цьому, постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 300 пункт 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» доповнено абзацом такого змісту: "Цей пункт не застосовується до громадян, які відмовилися від встановлення приладів обліку за рахунок місцевих бюджетів або підприємств - виробників/виконавців послуг, що підтверджено документально".
Отже, компенсація додаткових витрат громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, у разі відсутності квартирних приладів обліку холодної та гарячої води здійснюється за рахунок місцевого бюджету, розпорядником якого, в даному випадку, є Луцька міська рада.
При цьому, з позовної заяви вбачається звернення позивача з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, тобто до особи, яка не може бути відповідачем у даній справі.
Аналізуючи викладене, беручи до уваги згоду позивача на заміну первісного відповідача, суд вважає за необхідне заяву позивача задовольнити та допустити заміну первісного відповідача Департамент соціальної політики Луцької міської ради на належного Луцьку міську раду.
Крім цього, відповідно до частини четвертої статті 173 КАС України, підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Оскільки підготовче провадження з об'єктивних причин не може бути завершене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі, тому строк підготовчого провадження необхідно продовжити на тридцять днів для належної підготовки справи для розгляду.
Керуючись статтями 48, 173, 248, 262 КАС України, суд
Заяву позивача про заміну відповідача задовольнити.
Допустити заміну первісного відповідача Департамент соціальної політики Луцької міської ради на належного Луцьку міську раду (43025, Волинська область, м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Відповідачу направити копію позовної заяви із додатками до неї.
Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до частини третьої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку із заміною неналежного відповідача, така особа має право подати клопотання про розгляд справи спочатку не пізніше двох днів з дня вручення йому відповідної ухвали. Якщо таке клопотання не буде подано у вказаний строк, суд продовжує розгляд справи.
Продовжити строк підготовчого провадження у даній справі на тридцять днів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя Р.С. Денисюк
Повний текст ухвали складено 19 грудня 2019 року.