м. Вінниця
18 грудня 2019 р. Справа № 120/2611/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Жданкіної Наталії Володимирівни,
суддів: Чернюк Алли Юріївни,
Яремчука Костянтина Олександровича,
за участю:
секретаря судового засідання: Фурмана Віталія Васильовича,
представника позивача: Чугаєнко К.Є.,
представників відповідача: Часовських Д.В., Рубіжанської С.В.,
представника третьої особи: не з'явився,
розглянувши у підготовчому засіданні матеріали справи за позовом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області до Вінницької районної ради Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Агрономічна сільська рада Вінницького району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області до Вінницької районної ради Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Агрономічна сільська рада Вінницького району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення.
18.12.2019 під час проведення підготовчого засідання судом поставлено на розгляд питання щодо зобов'язання відповідача опублікувати оголошення про розгляд справи на веб-сайті Вінницької районної ради Вінницької області та у друкованому виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений, оскільки судом встановлено, що оскаржуване в даній справі рішення має ознаки нормативно-правового акту.
Присутній в судовому засіданні представник позивача підтримала ініціативу суду та вважала за доцільне подальший розгляд справи проводити за правилами, визначеними ст. 264 КАС України.
Представники відповідача з приводу поставленого на розгляд питання поклались на розсуд суду.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явилась, натомість через канцелярію суду подала заяву про відкладення розгляду справи з підстав прийняття участі в іншому судовому засіданні по іншій справі №926/365/19, що перебуває в провадженні Господарського суду Чернівецької області.
Заслухавши думку присутніх в судовому засіданні представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, колегія суддів при вирішенні питання щодо наявності підстав для подальшого розгляду справи за правилами визначеними ст. 264 КАС України виходить з наступного.
Згідно статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
У статті 4 КАС України визначено терміни «нормативно-правовий акт» та «індивідуальний акт»:
- нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування;
- індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
До нормативно-правових актів відносяться прийняті уповноваженими органами акти, які встановлюють, змінюють норми права, носять загальний чи локальний характер, розраховані на невизначене коло осіб та застосовується неодноразово.
Як вбачається із прохальної частини позовної заяви, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати прийняте Вінницькою районною радою 7 скликання на 50 сесії рішення №759 від 22.11.2018 «Про затвердження проекту землеустрою щодо зміни межі території с. Агрономічне Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області».
Затверджуючи своїм рішенням проект землеустрою щодо зміни межі території населеного пункту, районна рада визначає стратегію планування та забудови території населеного пункту, тобто здійснює нормативне регулювання відповідних відносин.
Визначальною умовою, що може слугувати критерієм загальності чи персоніфікованості суб'єктів впливу - є їх коло. Адже кількість як величина має відносний характер, може змінюватись і не є сталим показником регулятивного впливу юридичних актів. Під час визначення кола суб'єктів, правовий статус яких регламентує правовий акт, необхідно зважати лише на ті із них (фізична чи юридична особа, орган, організація, спільність людей тощо), для яких правовим актом установляюются права та обов'язки безпосередньо, щодо яких праворегуляторний вплив є прямим (а не усіх суб'єктів, для яких він може мати якесь юридичне значення).
Рішення районної ради щодо затвердження проекту землеустрою щодо зміни межі території с. Агрономічне Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області стосується неперсоніфікованих осіб: органів державної влади та місцевого самоврядування, забудовників, якими можуть виступати як фізичні, так і юридичні особи. Здатність правового акта поширювати свою чинність хоч і на певне коло, однак неперсоніфікованих осіб - є ознакою нормативності.
Отже, аналізуючи наведені вище правові норми, колегія суддів дійшла до переконання, що рішення 50 сесії 7 скликання Вінницької районної ради № 759 від 22.11.2018 «Про затвердження проекту землеустрою щодо зміни межі території с. Агрономічне Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області» є нормативно-правовим актом.
При цьому, колегія суддів зазначає, що особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень визначено положеннями ст. 264 КАС України.
Відповідно до ч. 4 ст. 264 КАС України у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Приписи ч. ч. 5-7 ст. 264 КАС України визначають, що оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи.
Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а у випадку, визначеному частиною десятою цієї статті, - у строк, визначений судом.
Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду.
При цьому, згідно ч. 12 ст. 264 КАС України правила цієї статті застосовуються також у випадках, коли питання протиправності нормативно-правового акта постало під час розгляду іншої адміністративної справи.
Зі змісту наведених норм вбачається, що інститут надання оголошення запроваджено законодавцем у зв'язку з тим, що положення нормативно-правового акта поширюються на невизначене коло осіб, правовідносини щодо яких він регулює.
Таким чином, суд вважає, що, хоча зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень опублікувати оголошення щодо оскарження нормативно-правового акта у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений, здійснюється при постановлені ухвали про відкриття провадження у справі щодо оскарження нормативно-правового акта, однак нормативний обов'язок суду забезпечити належне повідомлення невизначеного кола осіб про дату, час та місце судового розгляду такої категорії справ, дає підстави для висновку, що з метою дотриманням основоположних принципів адміністративного судочинства слід зобов'язати Вінницьку районну раду Вінницької області в установлені ч. ч. 5, 6 ст. 264 КАС України порядок і строки опублікувати оголошення про оскарження в судовому порядку рішення 50 сесії Вінницької районної ради 7 скликання №759 від 22.11.2018 «Про затвердження проекту землеустрою щодо зміни межі території с. Агрономічне Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області», у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений, не пізніше ніж за сім днів до наступного підготовчого засідання та надати суду відповідні докази.
Крім того, колегія суддів враховує отримані від сторони відповідача пояснення, за якими оскаржуване в даній справі рішення Вінницькою районною радою Вінницької області було оприлюднено на офіційному веб-сайті на виконання вимог ч. 2 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації". За наведених обставин, суд вважає за необхідне додатково зобов'язати відповідача опублікувати оголошення про оскарження в судовому порядку рішення 50 сесії Вінницької районної ради 7 скликання №759 від 22.11.2018 «Про затвердження проекту землеустрою щодо зміни межі території с. Агрономічне Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області» на своєму офіційному веб-сайті.
Згідно ч. 2 ст. 181 КАС України суд відкладає підготовче судове засідання в межах визначених Кодексом строку підготовчого провадження у випадку коли питання, визначені частиною другою статті 180 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
В силу приписів ч. 8 ст. 205 КАС України, про відкладення розгляду справи постановляється ухвала.
Керуючись ст.ст. 181, 205, 248, 264 КАС України суд, -
Зобов'язати Вінницьку районну раду Вінницької області не пізніше ніж за сім днів до наступного підготовчого засідання опублікувати оголошення про розгляд справи за позовом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області до Вінницької районної ради Вінницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Агрономічна сільська рада Вінницького району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення 50 сесії Вінницької районної ради 7 скликання № 759 від 22.11.2018 «Про затвердження проекту землеустрою щодо зміни межі території с. Агрономічне Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області», на веб-сайті Вінницької районної ради Вінницької області та у друкованому виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Роз'яснити відповідачу, що оголошення повинно містити вимоги Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області щодо оскаржуваного нормативно-правового акта, реквізити цього акта та дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи.
Зобов'язати Вінницьку районну раду Вінницької області у межах установленого вище строку надати суду докази опублікування відповідного оголошення.
Відкласти підготовче засідання на 20.01.2020 на 15:00 год. в залі судового засідання №8 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Повний текст рішення виготовлено та підписано: 21.12.2019
Головуючий суддя /підпис/ Жданкіна Наталія Володимирівна
Судді: /підпис/ Чернюк Алла Юріївна
/підпис/ Яремчук Костянтин Олександрович
Згідно з оригіналом:
Суддя:
Секретар: