Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 554/8778/18
Провадження № 1-в/542/52/19
18 грудня 2019 року смт Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання - ОСОБА_2 ,
з участю прокурора - ОСОБА_3 ,
представника Новосанжарського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області - ОСОБА_4 ,
засудженої - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Нові Санжари подання начальника Новосанжарського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області ОСОБА_6 про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням та направлення для відбування призначеного судом покарання засудженої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_1 , громадянки України, не працюючої, з середньою спеціальною освітою, не одруженої, раніше судимої: вироком Октябрського районного суду м. Полтави від 21.11.2018 року за ст.185 ч.1 КК України до покарання у виді 1 року позбавлення волі. Відповідно до ст.75 КК України звільнена від відбування покарання у виді позбавлення волі з випробуванням з іспитовим строком на 1 (один) рік з покладенням згідно ст. 76 КК України обов'язків,
Начальник Новосанжарського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області ОСОБА_6 звернулася до суду з поданням, в якому просить скасувати звільнення від відбування покарання з випробуванням засудженої ОСОБА_5 та направити її для відбування призначеного вироком Октябрського районного суду м. Полтави від 21.11.2018 року покарання з підстав неодноразового порушення останньою обов'язку, покладеного на неї вироком судом, а саме: працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітної та працевлаштуватися, якщо їй буде запропоновано відповідну посаду (роботу).
Ухвалою Новосанжарського районного суду Полтавської області від 12 липня 2019 року матеріали подання прийнято до провадження, призначено судовий розгляд подання.
В судовому засіданні представник Новосанжарського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області подання підтримувала, просила його задовольнити.
Засуджена ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення подання, пояснивши, що вона з'являлась в Новосанжарський Центр зайнятості, однак не стала на облік, оскільки не надала всіх необхідних документів, а саме: паспорта оскільки втратила його і до цього часу не відновила. На даний час працює поваром в нічному клубі «Робін Гуд».
Прокурор в судовому засіданні заперечував проти задоволення подання, вважаючи його необґрунтованим.
Вислухавши пояснення представнику органу пробації, засудженої, думку прокурора, вивчивши матеріали подання та особової справи засудженої № 5/2019, суд дійшов наступного висновку з огляду на таке.
Вироком Октябрського районного суду м. Полтави від 21 листопада 2018 року ОСОБА_5 визнано винною за ч. 1 ст. 185 КК України та призначено їй покарання у виді одного року позбавлення волі.
На підставі ст.75 КК України звільнено обвинувачену від відбування основного покарання з випробуванням з іспитовим строком на один рік.
Відповідно до ч.1 ст. 76 КК України покладено на обвинувачену обов'язки: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації; працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітної та працевлаштуватися, якщо їй буде запропоновано відповідну посаду (роботу).
Згідно з приписами п. 8 ч. 1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений ч. 2 ст. 539 цього Кодексу, має право вирішувати питання направлення звільненого від покарання з випробуванням для відбування покарання, призначеного вироком.
Відповідно до ч. 2 ст. 78 КК України, якщо засуджений не виконує покладені на нього обов'язки або систематично вчинює правопорушення, що потягли за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, суд направляє засудженого для відбуття призначеного покарання.
Згідно з п. 10 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику призначення судами кримінального покарання» від 24.10.2003 N 7, згідно з ч.2 ст.78 КК України, суд за поданням органу, який здійснює контроль за поведінкою засудженого, звільненого від відбування покарання з випробуванням, може прийняти рішення про скасування звільнення та про направлення засудженого для відбування призначеного покарання в разі невиконання покладених на нього обов'язків, визначених ст. 76 КК, або систематичного (три і більше разів) вчинення правопорушень, що потягли адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення.
З матеріалів подання вбачається, що засуджена ОСОБА_5 була поставлена на облік до Новосанжарського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області 10.01.2019 року.
Ініціатор подання зазначає, що ОСОБА_5 не виконала встановлений судом обов'язок, а саме: працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітної та працевлаштуватися, якщо їй буде запропоновано відповідну посаду (роботу).
Так, 09.07.2019 року ОСОБА_5 з'явилася до уповноваженого органу з питань пробації на реєстрацію. У засудженої ОСОБА_5 було відібране письмове пояснення, в якому вона зазначила, що вона знає, що їй необхідно зробити відповідні документи (а саме паспорт) для реєстрації як безробітної у Новосанжарській районній філії Полтавського обласного «Центру зайнятості», або працевлаштуватися, але зі слів ОСОБА_5 , вона не має коштів для оплати паспорта.
Згідно з частинами 1-4 статті 166 Кримінального-виконавчого кодексу України якщо засуджений не виконує обов'язки, встановлені цим Кодексом, Законом України «Про пробацію», а також покладені на нього судом, або систематично вчиняє правопорушення, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання. Подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання вноситься до суду після застосування уповноваженим органом з питань пробації до засудженого письмового попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання. У разі невиконання засудженим, звільненим від відбування покарання з випробуванням, обов'язків, визначених законом та покладених на нього судом, систематичного вчинення правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації застосовує до нього письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання. Систематичним вчиненням правопорушень, що тягнуть за собою адміністративні стягнення і свідчать про небажання стати на шлях виправлення, є вчинення засудженим протягом іспитового строку трьох і більше таких правопорушень. Письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання застосовується у разі невиконання засудженим хоча б одного з обов'язків, визначених законом та покладених на нього судом, за відсутності об'єктивних обставин, що фактично позбавляють засудженого можливості їх виконувати і документально підтверджені.
Крім того, невиконанням обов'язків вважається, коли засуджена особа не виконала хоча б одного з обов'язків, які було покладено на неї судом (наприклад, не з'являється до інспекції два і більше разів підряд без поважних причин).
При цьому суд враховує, що підставою для скасування іспитового строку згідно з вимогами ст. 166 КВК України є невиконання засудженим покладених обов'язків та його небажання стати на шлях виправлення.
В судовому засіданні засуджена пояснила, що вона з'являлася в Новосанжарський Центр зайнятості, однак не стала на облік, оскільки не надала всіх необхідних документів, а саме: паспорта оскільки втратила його і до цього часу не відновила. На даний вона без офіційного працевлаштування працює поваром в нічному клубі «Робін Гуд». Інших порушень вона не допускає.
Вказані обставини не були спростовано ініціатором подання та не є такими що свідчить про небажання стати на шлях виправлення.
Враховуючи вказані обставини справи, недоведення обставин, які свідчили про небажання ОСОБА_5 стати на шлях виправлення, підстави для скасування іспитового строку та направлення засудженої в місця позбавлення волі відсутні, тому суд приходить до висновку, що подання органу пробації задоволенню не підлягає.
На підставіст.78 КК України та керуючись ст. 539 КПК України, суд
У задоволенні подання начальника Новосанжарського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області ОСОБА_6 про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням та направлення для відбування призначеного судом покарання засудженої ОСОБА_5 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Новосанжарський районний суд Полтавської області протягом 7 днів з дня її оголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя (підпис)
Відповідає оригіналу
Суддя Новосанжарського районного суду
Полтавської області ОСОБА_1