Справа № 378/1413/19 Головуючий у 1-й інстанції: Марущак Н.М.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
17 грудня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Баглай О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Ставищенського районного суду Київської області від 12.11.2019 за заявою ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до начальника сектору реагування патрульної поліції Ставищенського відділення поліції Сквирського відділу поліції Головного управління національної поліції в Київській області Бородія Олександра Володимировича про визнання дій протиправними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- скасувати постанову від 16.09.2019 серії ДП 018 № 393209 по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього року, зафіксоване не в автоматичному режимі про накладення адміністративного стягнення, винесену відповідачем за ч. 1 ст. 126 КУпАП, а провадження у справі закрити.
Ухвалою Ставищенського районного суду Київської області від 29.10.2019 позовну заяву залишено без руху та надано строк на подання обґрунтованої заяви про поновлення строку на звернення до суду з адміністративним позовом з зазначенням причин пропуску цього строку з посиланням на докази або надати суду докази поважності пропуску подачі позовної заяви до суду.
11.11.2019 до суду першої інстанції надійшла заява ОСОБА_1 про поновлення строку на звернення до суду, відповідно до якої позивач просить поновити строк оскарження вищевказаної постанови, посилаючись на те, що він не знав про можливість оскарження вказаної постанови, а дізнався про це 16.10.2019 після отримання належної правової допомоги та укладення договору з адвокатом.
Ухвалою Ставищенського районного суду Київської області від 12.11.2019 у задоволенні заяви позивача про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду відмовлено; позовну заяву ОСОБА_1 до начальника сектору реагування патрульної поліції Ставищенського відділення поліції Сквирського відділу поліції Головного управління національної поліції в Київській області Бородія Олександра Володимировича про визнання дій протиправними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення повернуто з усіма додатками позивачу.
Не погоджуючись із ухвалою Ставищенського районного суду Київської області від 12.11.2019 ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану ухвалу, як таку що постановлена з порушенням норм процесуального права, та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 13 ст. 10, ч. 4 ст. 229, ч. 2 ст. 313 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Мотивами оскаржуваної ухвали є те, що зазначені позивачем причини пропуску строку на подання апеляційної скарги не є поважними, а тому у відкритті провадження у справі необхідно відмовити.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч.2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 ст. 122 КАС України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Крім того, відповідно до ст. 289 КпАП України скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Слід зазначити, що встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників процесу та своєчасного виконання ними передбачених процесуальним законом певних процесуальних дій. Інститут строків у судовому процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Таким чином, правовий припис «в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом» означає, що позов має подаватись лише в тих межах часу, які встановлені законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, що розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків необхідне для досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Законодавцем чітко визначено, що для звернення до адміністративного суду з позовом щодо оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності законодавством встановлено спеціальний 10-денний строк, який обчислюється з дня вручення постанови. При цьому, слід ураховувати, що пропуск цього строку не є безумовною підставою для залишення адміністративного позову без розгляду, оскільки, за наявності поважних причин його пропуску, такий строк може бути поновлено.
При цьому, необхідною умовою для поновлення строку на звернення до суду є поважність причин його пропуску.
Як вбачається з матеріалів справи, причиною пропуску строку на оскарження постанови стало те, що він не знав про можливість оскарження вказаної постанови, а дізнався про це 16.10.2019 після отримання належної правової допомоги та укладення договору з адвокатом. Десятиденний строк з того часу, як він (позивач) дізнався про порушення свого права (16.10.2019) припадає на вихідний день (26.10.2019), позов подано 28.10.2019 у перший робочий день.
Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувана постанова від 16.09.2019 була вручена позивачу 16.09.2019.
Відповідно до вимог ст. 289 КпАП України (чинної на момент спірних правовідносин) скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови.
Аналіз положень вищенаведеної статті свідчить про те, що скаргу на постанову про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що правова необізнаність позивача щодо оскарження постанови про адміністративне правопорушення не є поважною причиною пропуску строку її оскарження, а інших доказів на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду не надано.
Згідно із п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Отже, з огляду на предмет спору у даному провадженні та зважаючи на дату звернення позивача до суду з адміністративним позовом - 28.10.2019, тобто, з пропуском визначеного ч. 2 ст. 286 КАС України, строку для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, а також враховуючи недоведеність існування підстав вважати причини пропуску строку поважними, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для повернення позовної заяви позивачу.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 229, 243, 244, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Ставищенського районного суду Київської області від 12.11.2019 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.
Шурко О.І.