Справа № 826/10638/18 Суддя (судді) першої інстанції: Мазур А.С.
18 грудня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Кобаля М.І., Мельничука В.П., при секретарі - Рейтаровській О.С., розглянувши в порядку письмового провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 липня 2019 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Військова частина НОМЕР_1 , про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язати вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (надалі за текстом - «ГУ ПФУ у Київській області» провести перерахунок та виплату пенсії, без обмеження кінцевої дати виплати, з урахуванням раніше поданих документів та сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
На обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що до складу додаткових видів грошового забезпечення, із яких було нараховано основний розмір пенсії, відповідачем всупереч норм чинного законодавства не включено виплачені за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 липня 2019 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити в повному обсязі.
Зокрема скаржник зазначає, що факт отримання позивачем щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань підтверджується грошовим атестатом виданим Військовою частиною НОМЕР_1 .
Відповідно до положень статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що наказом Командира 43 окремої артилерійської бригади (по особовому складу) від 21.11.2017 № 104-РС старшого прапорщика ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за підпунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час.
21.12.2017 наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №316 позивача з 21.12.2017 виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та знято з всіх видів забезпечення.
Для нарахування пенсії позивачу було видано довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії №72 від 17.01.2018 та грошовий атестат ЗУ №245617, на підставі яких відповідачем була призначена ОСОБА_1 пенсія.
Проте, в подальшому, позивач дізнався, що до складу додаткових видів грошового забезпечення, із яких було нараховано основний розмір пенсії, не включено виплачені за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року суми щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
21.03.2018 позивач звернувся з заявою до ГУ ПФУ у Київській області з вимогою провести перерахунок пенсії з урахуванням отриманих ним за період з грудня 2015 року по листопад 2017 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та нарахувати і виплачувати в подальшому пенсію, без обмеження кінцевої дати, в повному обсязі у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії ці виплати враховані не були.
Листом №1350/4-01 від 30.03.2018 відповідач повідомив позивача, що йому було проведено розрахунок пенсії на підставі грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення про відсутність та зазначено, що правові підставі для включення до розрахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань відсутні.
Вважаючи відмову ГУ Пенсійного фонду в Київській області протиправною, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон 2262-ХІІ).
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачається перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
В свою чергу, згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Правова позиція з цього питання була висловлено Великою Палатою Верховного Суву у постанові від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу згідно грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ГУ ПФУ у Київській області до пенсії було включено:
посадовий оклад;
оклад за військове звання;
процентна ставка за вислугу років - 40%;
середньомісячна сума щомісячних додаткових ГЗ за 24 місяці, у тому числі:
надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%;
премія - 470%.
Отже, відповідачем було враховано додаткові види грошового забезпечення позивача у вигляді, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії.
Відомостей про інші додаткові види грошового забезпечення ані грошовий атестат, ані довідка № 72 від 10.01.2018 р. не містять.
Водночас колегія суддів зазначає про відсутність підстав для включення до грошового забезпечення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та матеріальної допомоги для оздоровлення, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку про правомірність дій ГУ ПФУ у Київській області під час розрахунку та призначення пенсії позивачу.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 липня 2019 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя М.І.Кобаль
суддя В.П.Мельничук