Постанова від 12.12.2019 по справі 300/516/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2019 рокуЛьвів№ СК/857/7399/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Старунського Д.М.,

суддів Багрія В.М., Качмара В.Я.,

за участю секретаря судового засідання Болюк Н.В.,

розглянувши у судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Івано-Франківського обласного військового комісаріату на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2019 року у справі № 300/516/19 (рішення ухвалено в м. Івано-Франківську, головуючий суддя Главач І.А.) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення від 20.12.2018 та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 11.03.2019 звернувся в суд із адміністративним позовом до Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 20 грудня 2018 року про відмову йому у наданні статусу учасника бойових дій та зобов'язати комісію Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України прийняти рішення щодо визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій та надати посвідчення встановленого взірця. Також просив визнати факт підробки документів та винести окрему ухвалу в порядку ст. 262 ЦПК України та направити її правоохоронним органам.

Ухвалою суду від 28.03.2019 відмовлено у відкритті провадження у справі в частині заявлених позовних вимог про визнання факту підробки документів, винесення окремої ухвали в порядку статті 262 Цивільного процесуального кодексу України та направлення її до правоохоронних органів.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем протиправно повторно відмовлено йому в наданні статусу учасника бойових дій. Вказує, що рішенням Івано-Франківського міського суду встановлено факт його безпосередньої участі в бойових діях під час проведення антитерористичної операції в зоні її проведення у складі Добровольчого Українського Корпусу “Правий Сектор” та Збройних силах України.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2019 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним і скасовано рішення Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних силах України Міністерства оборони України від 20.12.2018 про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій. Зобов'язано Комісію Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних силах України Міністерства оборони України прийняти рішення щодо визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій та надати посвідчення встановленого законодавством зразка.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Івано-Франківський обласний військовий комісаріат оскаржив його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що оскаржуване рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Вказує на те, що судом першої інстанції не взято до уваги положення статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а також не враховано Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008, яким визначено початок і закінчення проходження військової служби, а також час та місце виконання обов'язків військової служби та яким визначено, що початком проходження військової служби, її подальше проходження та звільнення з неї оформляється наказом по особовому складу, у свою чергу позивач такого наказу не представив на комісію, а тому комісія Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій правомірно відмовила заявнику у наданні статусу учасника бойових дій із-за мотивів відсутності відповідних повноважень. Зазначає, що доказом припинення діяльності комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених із Збройних Сил є лист Івано-Франківського ОВК №12/160 від 12.02.2019. Також суд протиправно відмовив в задоволенні клопотання про заміну належного відповідача комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій на комісію Командування сухопутних військ з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій .

Позивач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, а тому колегія суддів, відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши підстави для апеляційного перегляду відповідно до доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що рішенням Івано-Франківського міського суду від 26.01.2018 встановлено факт безпосередньої участі ОСОБА_1 в бойових діях під час проведення антитерористичної операції в зоні її проведення у період з 06.12.2016 по 25.12.2016 та з 15.07.2017 по 15.08.2017 у складі Добровольчого Українського Корпусу “Правий Сектор” та Збройних Сил України на території м. Мар'янка Донецької області та с. Піски Ясинуватського району Донецької області.

05.02.2018 ОСОБА_1 через військового комісара Івано-Франківського міського військового комісаріату подано заяву про надання йому статусу учасника бойових дій на підставі рішення Івано-Франківського міського суду від 26.01.2018.

Комісією Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України прийнято рішення від 26.02.2018 про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій, оскільки заявником не було надано доказів про участь в бойових діях в зоні проведення антитерористичної операції. Додатково зазначено, що надане ОСОБА_1 судове рішення не набрало законної сили.

Вважаючи таку відмову Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України протиправною, позивач оскаржив її до суду.

За наслідками судового розгляду даного позову ОСОБА_1 у справі №0940/1223/18 Івано-Франківським окружним адміністративним судом 14.08.2018 прийнято рішення, яке постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2018 залишено без змін. Вказаним рішенням суду визнано протиправним і скасовано рішення Комісії Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Збройних силах України від 26.02.2018 про відмову ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій та зобов'язано Комісію Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасником бойових дій у Збройних силах України розглянути документи ОСОБА_1 щодо надання йому статусу учасника бойових дій та прийняти відповідне рішення (а.с. 34-41).

На виконання рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.11.2018 справа №857/700/18 20 грудня 2018 року Комісія Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України повторно розглянула документи ОСОБА_1 щодо надання статусу учасника бойових дій, за результатами чого прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій та повернуто документи (а.с. 7-8).

Вважаючи повторну відмову відповідача у наданні статусу учасника бойових дій протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що участь позивача у бойових діях під час проведення антитерористичної операції в складі Добровольчого Українського Корпусу “Правий Сектор” та Збройних Сил України встановлена рішенням суду від 26.01.2018, що є достатнім документом, що підтверджує участь позивача у бойових діях та надає право позивачу на визнання його учасником бойових дій.

При цьому суд встановив, що повноваження щодо прийняття рішення про встановлення статусу учасника бойовий дій покладено саме на комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, які створюються в Міністерстві оборони України, військовій частині НОМЕР_1 , військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції від 24.02.2018) учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Пункт 20 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає, що учасниками бойових дій визнаються особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі в антитерористичній операції чи в забезпеченні її проведення, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Відповідно до пункту 2 Порядку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС.

Наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 №200 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, зареєстроване у Міністерстві юстиції України 14.05.2015 за №531/26976 (далі - Положення №200).

Відповідно до пункту 9 Положення №200 (в редакції тут і надалі від 06.05.2016 - на час звернення позивача до відповідача із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій на підставі рішення Івано-Франківського міського суду від 26.01.2018) на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації.

Згідно пункту 10 Положення №200 комісії зобов'язані: приймати до розгляду заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; реєструвати заяви в спеціальній книзі обліку; інформувати заявника про прийняття заяви до розгляду і дату засідання Комісії; розглядати внесені на розгляд заяви та інші документи в місячний строк з дня їх отримання; робити запити до відповідних архівних установ (за потреби), про що повідомляти заявника; заслуховувати пояснення осіб, які подали заяви, свідків, представників організацій, установ та громадських організацій ветеранів, досліджувати інші докази особистої участі заявника в бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (сил) або розмінуванні (траленні бойових мін); доводити рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві, до відома громадянина в письмовій формі, а також роз'яснювати порядок його оскарження; розглядати документи стосовно надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання; засідання Комісії проводити не рідше одного разу на місяць (за наявності документів).

Згідно підпункту 5 пункту 11 Положення №200 підставою для надання статусу учасника бойових дій для осіб, які в складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу військових частин Збройних Сил України є: довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; витяги із наказів, директив, розпоряджень, журналів бойових дій, оперативних завдань, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень; матеріали службових розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтва; показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, у складі добровольчого формування разом із заявником брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та визнані учасниками бойових дій; інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Відповідно до пункту 15 Положення №200 документи, які подаються на розгляд Комісій, готують відповідні кадрові органи або особисто заявник.

Пунктом 14 Положення №200 встановлено, що у разі звернення особи до суду стосовно встановлення факту участі в бойових діях чи інших подіях, які дають право на визнання його учасником бойових дій, і прийняття судом відповідного позитивного рішення, таке рішення суду визнається як документ, що підтверджує право громадянина на визнання його учасником бойових дій. Копія рішення суду підлягає зберіганню разом з іншими документами.

Отже, вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил, колишніх партизанів та підпільників - за місцем їх реєстрації. При тому, комісії зобов'язані приймати до розгляду заяви відповідні заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та вчиняти ряд дій щодо їх розгляду.

Підставою для надання статусу учасника бойових дій для осіб, які в складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу військових частин Збройних Сил України є, зокрема: довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України; витяги із наказів, директив, розпоряджень, журналів бойових дій, оперативних завдань, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень; матеріали службових розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтва; показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, у складі добровольчого формування разом із заявником брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та визнані учасниками бойових дій; інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення. Проте, у разі звернення особи до суду стосовно встановлення факту участі в бойових діях чи інших подіях, які дають право на визнання його учасником бойових дій, і прийняття судом відповідного позитивного рішення, таке рішення суду визнається як документ, що підтверджує право громадянина на визнання його учасником бойових дій.

Постановою Апеляційного суду Івано-Франківської області від 16.04.2018 рішення Івано-Франківського міського суду від 26.01.2018, яким встановлено факт безпосередньої участі ОСОБА_1 в бойових діях під час проведення антитерористичної операції в зоні її проведення у період з 06.12.2016 по 25.12.2016 та з 15.07.2017 по 15.08.2017 у складі Добровольчого Українського Корпусу «Правий Сектор» та Збройних Силах України на території м. Мар'янка Донецької області та с. Піски Ясинуватського району Донецької області, залишено без змін.

Тобто, 16.04.2018 рішення Івано-Франківського міського суду від 26.01.2018, яким встановлено факт безпосередньої участі ОСОБА_1 в бойових діях, набрало законної сили та підлягає обов'язковому виконанню.

Як встановлено судом, під час повторного розгляду документів ОСОБА_1 , йому знову відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, оскільки останнім не надано наказ командира військової частини про звільнення з військової служби після 15.08.2017, як того вимагає стаття 24 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” та п. 12 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008.

Разом з тим, така відмова відповідача, на переконання колегії суддів, є неправомірною, оскільки участь позивача у бойових діях під час проведення антитерористичної операції в складі Добровольчого Українського Корпусу “Правий Сектор” та Збройних Сил України встановлена рішенням суду від 26.01.2018, що є достатнім документом, який підтверджує право позивача на визнання його учасником бойових дій згідно Положення №200.

За наведених норм права та встановлених обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що Комісією Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України Міністерства оборони України безпідставно відмовлено позивачу у наданні статусу учасники бойових дій через ненадання останнім наказу командира військової частини про звільнення з військової служби.

Відтак, оскаржене рішення Комісії Івано-Франківського ОВК є протиправним та таким, що підлягає до скасуванню,

Як наслідок, суд першої інстанції прийшов до висновку, з яким погоджується і апеляційний суд, що з метою захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати Комісію Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних силах України Міністерства оборони України прийняти рішення щодо визнання ОСОБА_1 учасником бойових дій та надати посвідчення встановленого законодавством зразка.

Доводи апеляційної скарги в тому, що належним відповідачем у справі є комісія Командування сухопутних військ з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, спростовується тим, що відповідно до пункту 10 Положення №200 на Комісії військового комісаріату Автономної Республіки Крим, обласних та Київського міського військових комісаріатів покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, звільнених зі Збройних Сил та Державної спеціальної служби транспорту (які набули право на отримання статусу під час проходження військової служби у Збройних Силах та Державній спеціальній службі транспорту), колишніх партизанів та підпільників,- за місцем їх реєстрації (перебування на військовому обліку).

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовують, а тому підстави для його скасування відсутні.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31 травня 2019 року у справі № 300/516/19 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Д. М. Старунський

судді В. М. Багрій

В. Я. Качмар

Повне судове рішення складено 18.12.2019