18 грудня 2019 року справа № 1140/3345/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (у письмовому провадженні) адміністративний позов управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (далі - Управління) до Надлацької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області (далі - Рада) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
Управління звернулось до суду з заявою до Ради про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у виді заборони експлуатації її будівлі будинку культури.
Позивач зазначає, що під час проведення позапланової перевірки діяльності відповідача виявлено порушення вимог пожежної та техногенної безпеки, котрі створюють загрозу життю і здоров'ю людей.
Відповідач відзиву на позов не надіслав, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи (а.с.109).
Провадження у справі декілька раз зупинялось з наданням сторонам часу для примирення (а.с.58-59, 72-73, 89-90).
У клопотаннях про зупинення провадження у справі Рада визнала існування порушень, які виявили під час перевірки (а.с.47-50).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини, що стали підставами звернення.
Так, наказом Новоархангельського районного сектору Управління (далі - сектор Управління) від 21 вересня 2018 року прийнято рішення про проведення планової перевірки Ради щодо додержання (виконання) законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки об'єктів (а.с.16).
У період з 09 по 15 листопада 2018 року сектор Управління провів планову перевірку Надлацького будинку культури за адресою: вул.Адміністративна,8 с.Надлак Новоархангельський район Кіровоградська область (а.с.19-26).
Будинок культури знаходиться на балансі Ради (а.с.27).
15 листопада 2018 року голова Ради та директор будинку культури одержали акт перевірки, не висловивши жодних заперечень щодо виявлених порушень (а.с.23 на звороті).
Під час перевірки інспектори сектору Управління виявили 16 порушень.
02 травня 2019 року проведено позапланову перевірку стосовно усунення Радою вимог виявлених порушень (а.с.68-71).
Цього ж дня голова Ради та директор будинку культури одержали акт перевірки, не висловивши жодних заперечень щодо виявлених порушень (а.с.68-71).
Під час перевірки інспектори сектору Управління виявили неусунутими 5 порушень, серед яких такі:
- дерев'яні конструкції покрівлі будівлі будинку культури не піддано вогнезахисному оброблянню (розділ ІІІ п.2.5 НАПБ А.01-001-2014);
- будівлю не обладнано захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (розділ IV пункт 1.21 НАПБ, додаток А.-1.001-2014);
- будівлю не обладнано системами протипожежного захисту з послідуючим виведенням сигналу тривожних сповіщень від приладів приймально-контрольних пожежних систем протипожежного захисту на пульт пожежного спостерігання (розділ V п.1.2, п.1.4 НАПБ А.01.001-2014, п.5.1 дод. А табл.А1 (п.5.3), п.5.8 ДБН В.2.5-56:2014);
- не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (розділу IV пункт 1.20 НАПБ А.01.001-2014);
- сходові клітки, коридори, проходи та інші шляхи евакуації будівель не забезпечені евакуаційним освітленням (розділ ІІІ п.2.31 НАПБ А.01.001-2014).
Відповідач не надав докази усунення порушень.
Юридична оцінка встановлених судом обставин справи.
Перш за все, приписами частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Отже, в Управління виникає право на звернення до суду з позовом про застосування заходів державного нагляду (контролю) у випадку, коли порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Представник Ради під час перевірки не заперечував стосовно фактичних обставин, за яких виявлено порушення в сфері дотримання правил пожежної безпеки.
Акт перевірки містить детальний опис порушень та посилання на норми права, яких не дотримався відповідач, організовуючи і здійснюючи власну діяльність.
Сукупність таких порушень створює реальну загрозу для життя і здоров'я людей.
Так, відсутність вогнезахисної обробки дерев'яних конструкцій під впливом небезпечних факторів пожежі може призвести до її швидкого поширення, що зменшить час для евакуації людей.
Відсутність автоматичної пожежної сигналізації призведе до пізнього виявлення пожежі та оповіщення людей, які перебуватимуть у будівлі, у зв'язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть неефективними, продукти горіння та чадний газ унеможливлять своєчасну та безпечну евакуацію людей і призведуть до їх отруєння. Гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами.
Тому, позов ґрунтується на вимогах закону і його належить задовільнити.
Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовільнити.
Застосувати стосовно Надлацької сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у виді заборони експлуатації будівлі будинку культури, що розташований по вул .Адміністративна,8 в с.Надлак Новоархангельського району Кіровоградської області .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей