Рішення від 18.12.2019 по справі 320/2722/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2019 року м. Київ справа № 320/2722/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління Державної фіскальної служби у Київській області (далі - позивач) з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу у розмірі 98 807 885 грн. 05 коп.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом внаслідок не сплати штрафних санкцій, визначених у податкових повідомленнях-рішеннях у розмірі 98 807 885 грн. 05 коп. Податкові органи в силу закону від імені держави здійснюють функції з контролю за своєчасністю, правильністю нарахування та сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), а також стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами, тому позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача податкового боргу.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 14 червня 2019 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату та місце проведення судового засідання, до суду неодноразово не прибув, про причини неявки суд не повідомив, відзив до суду не подав, з клопотанням та іншими заявами до суду не звертався.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2019 р. закрито підготовче провадження та призначено судового засідання для розгляду справи по суті на 25 листопада 2019 р.

22 листопада 2019 року до суду від представника Головного управління ДПС у Київській області надійшло клопотання про заміну позивача по справі на його процесуального правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області. У цьому ж клопотанні представник Головного управління ДПС у Київській області просить суд подальший розгляд справи здійснювати без його участі в порядку письмового провадження. Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2019 р. замінено позивача у цій справі - Головне управління ДФС у Київській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області та вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

25 листопада 2019 р. у судове засідання сторони не прибули.

Ураховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України, розгляд справи здійснено судом без участі представників сторін у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , як платник податків перебуває на обліку в Ірпінській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.

У відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом в сумі 98 807 885 грн. 05 коп.

Посадовими особами ГУ ДФС у Київській області було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача. За результатами перевірки складено Акт про результати документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати позивачем належних податків і зборів при отриманні доходу від здійснення діяльності, пов'язаної з будівництвом та продажем об'єктів нерухомого майна за період з 1 січня 2015 р. по 15 листопада 2016 р. № 154/10-36-13/2872205599 від 20 березня 2017 р. Цим актом встановлено наступні порушення:

- ст. 58, ч. 6 ст.128 Господарського кодексу України, у зв'язку із здійсненням позивачем господарської діяльності без державної реєстрації фізичної особи - підприємця та не забезпеченням ведення обліку результатів підприємницької діяльності відповідно до вимог законодавства;

- ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» в частині неподання державному реєстратору документів для державної реєстрації фізичної особи-підприємця;

- п. 177.5, п. 177.11 ст. 177 Податкового кодексу України в частині неподання декларацій про майновий стан і доходи за 2015 та 2016 роки;

- пп. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168, п. 177.1, 177.2 ст. 177 Податкового кодексу України в частині заниження податку на доходи фізичних осіб за 2015-2016 роки, що підлягає сплаті до бюджету всього в сумі 28226496 грн. 38 коп., у т.ч. за 2015 рік - 6764279 грн. 00 коп. та за 2016 рік - 21462217 грн. 38 коп.;

- п.4 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині не подання звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного соціального внеску за 2015 та 2016 роки;

- абз. 3 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині не нарахування, не обчислення та не сплати єдиного внеску всього на загальну суму 175375 грн. 40 коп., у т.ч. 82810 грн. 40 коп. за 2015 рік та 92565 грн. 00 коп. за 2016 рік;

- п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України в частині не подання податкових декларацій з податку на додану вартість за лютий-грудень 2015 року та січень-грудень 2016 року;

- п. 185.1 ст. 185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст. 188, п. 200.1, 200.2 ст. 200, п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України в частині заниження податку на додану вартість за період з 11 лютого 2015 р. по 15 листопада 2016 р., що підлягає декларуванню та сплаті до бюджету всього в сумі 30372434 грн. 60 коп., у т.ч. 6525529 грн. 40 коп. за 2015 рік та 23846908 грн. 20 коп. за 2016 рік;

- п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України в частині заниження військового збору від здійснення підприємницької діяльності, що підлягає декларуванню та сплаті до бюджету за 2015 та 2016 роки в сумі 2296387 грн. 14 коп.

На підставі висновків акта перевірки Головним управлінням ДФС у Київській області прийнято наступні рішення:

- податкове повідомлення-рішення № 0000801300 від 13 травня 2017 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору на загальну суму 2870483 грн. 15 коп., з яких за податковими зобов'язаннями у сумі 2296386 грн. 53 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 574096 грн. 62 коп.;

- податкове повідомлення-рішення № 0000821300 від 13.05.2017, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 37965543,25 грн., з яких за податковими зобов'язаннями у сумі 30372437,60 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 7593108,65 грн.;

- податкове повідомлення-рішення №0000781300 від 13 травня 2017 р., яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на загальну суму 35283120 грн. 47 коп., з яких за податковими зобов'язаннями у сумі 28226496 грн. 38 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 7056624 грн. 09 коп.;

- податкове повідомлення-рішення № 0000811300 від 13 травня 2017 р., яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на додану вартість у сумі 3910 грн. 00 коп.;

- податкове повідомлення-рішення № 0000791300 від 13 травня 2017 р., яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 340 грн. 00 грн.;

- рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску № 0000771300 від 13 травня 2017 р., яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 25818 грн. 58 коп.;

- вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0000761300 від 13 травня 2017 р., яка містить вимогу сплатити суму недоїмку у розмірі 175375 грн. 40 коп.;

- рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 0000831300 від 13 травня 2017 р., яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 340 грн. 00 коп.

Залишок несплаченої пені, нарахованої згідно з ст.129 ПК України складає 22 684 484 грн. 43 коп. Отже, за відповідачем обліковується загальна заборгованість у розмірі 98 807 885 грн. 05 коп.

Судом встановлено, що вказані податкові повідомлення-рішення відповідачем оскаржувалися в судовому порядку в адміністративній справі № 810/2969/17.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі 810/2969/17 від 13 липня 2018 р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду в адміністративній справі № 810/2969/17 апеляційну скаргу позивача на рішення Київського окружного адміністративного суду від 13 липня 2018 р. - залишено без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 13 липня 2018 р. залишено без змін. Ці судові рішення долучено до справи і досліджено судом.

Отже, податковий борг відповідача є узгодженим та становить 98 807 885 грн. 05 коп.

Наявність податкового боргу підтверджується також інтегрованою карткою платника податків по адміністративним та іншим штрафним санкціям.

Позивачем було складено податкову вимогу форми «Ф» щодо відповідача від 12 березня 2019 р. №37796-56 на суму 98 807 885 грн. 05 коп. та направлено її на адресу відповідача, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

У зв'язку несплатою відповідачем у добровільному порядку суми боргу у розмірі 98 807 885 грн. 05 коп. позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 1 січня 2011 р. регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Згідно з вимогами пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до вимог пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з вимогами пункту 6.1 статті 6 цього ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Підпунктів 16.1.3 та 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно (пункт 31.1 статті 31 ПК України).

Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Отже, у випадку визначення податкового (грошового) зобов'язання органом ДФС граничним днем сплати буде десятий календарний день, що настає за днем отримання платником відповідного податкового повідомлення-рішення.

Суд зазначає, що податковий борг у загальному розмірі 98 807 885 грн. 05 коп. відповідачем не було сплачено, що підтверджується інтегрованою обліковою карткою, розрахунком податкового боргу.

Суд бере до уваги, що згідно з наявними у справі доказами вказані у цій справі податкові повідомлення-рішення було належним чином вручено відповідачу. Про це ж свідчить і факт їх оскарження відповідачем. Проте, після завершення процедури судового оскарження податкових повідомлень-рішень, залишення їх в силі і узгодження таким чином податкового боргу його суму не було сплачено відповідачем добровільно.

Згідно з вимогами пунктом 59.1 статті 59 ПК України (далі - у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Положенням пункту 58.3 статті 58 ПК України встановлено, що у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.4 статті 59 Податкового кодексу України).

При цьому, згідно із пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Позивачем винесено податкову вимогу форми «Ф» відповідачу від 12 березня 2019 р. № 37796-56 на суму 98 807 885 грн. 05 коп., яку направлено відповідачу і доставлено за його адресою.

Щодо способу захисту права на стягнення податкового боргу суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Крім того, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 ПК України).

Згідно з вимогами п. 95.4 ст. 95 ПК України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відомостей про наявність готівкових коштів у відповідача позивачем не зазначено.

На час розгляду справи та прийняття рішення по суті заявлених позовних вимог, доказів про сплату відповідачем податкового боргу у розмірі 98 807 885 грн. 05 коп. до суду не надано.

На підставі наведеного, суд вбачає наявність передбачених чинним законодавством обставин для стягнення коштів з рахунків відповідача у банках, обслуговуючих такого платника, у розмірі суми податкового боргу - 98 807 885 грн. 05 коп.

Аналізуючи в сукупності вищевикладене та враховуючи підтвердження матеріалами справи наявності податкового боргу відповідача та дотримання податковим органом законодавчо встановленої процедури стягнення податкового боргу, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) податковий борг до Державного бюджету України у розмірі 98 807 885 (дев'яносто вісім мільйонів вісімсот сім тисяч вісімсот вісімдесят п'ять) грн. 05 коп. шляхом стягнення коштів цього платника податків з рахунків у банках, що його обслуговують.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повне найменування сторін:

Позивач - Головне управління Державної податкової служби у Київській області, адреса: вул. Народного Ополчення, 5а, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ - 43141377.

Відповідач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .

Суддя Журавель В.О.

Дата складення рішення суду 18 грудня 2019 року.