Ухвала від 18.12.2019 по справі 802/1376/18-а

УХВАЛА

м. Вінниця

18 грудня 2019 р. Справа № 802/1376/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі колегії: судді - доповідача Богоноса М.Б., суддів - Слободонюка М.В. Яремчука К.О., розглянувши звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21.06.2019 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці (далі - Управління ПФУ у м. Вінниці, відповідач) про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 12.06.2018 у задоволенні позову відмовлено повністю.

16.05.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про перегляд за виключними обставинами рішення від 12.06.2018.

Рішенням суду від 21.06.2019 заяву позивача про перегляд за виключними обставинами рішення від 12.06.2018 року задоволено, рішення від 12.06.2018 у справі № 802/1376/18-а скасовано та ухвалити нове яким адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці провести ОСОБА_1 з 25.04.2019 перерахунок і виплату пенсії обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII.

Рішення суду від 21.06.2019 набрало законної сили.

08.11.2019 на адресу суду від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 21.06.2019 по справі № 802/1376/18-а.

Ухвалою від 18.11.2019 заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення від 21.06.2019 призначено до розгляду в судовому засіданні на 28.11.2019.

Ухвалою від 28.11.2019 замінено відповідача у справі - Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Ухвалою від 28.11.2019 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подати до 13 грудня 2019 року звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21.06.2019.

Цією ж ухвалою суду призначено судове засідання з метою розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду на 18.12.2019 року. Про дату, час та місце судового засідання учасників справи повідомлено у встановленому Кодексом адміністративного судочинства України порядку.

12.12.2019 за вхід. № 57836 до суду подано звіт відповідача про виконання судового рішення. У звіті Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зазначило про повне виконання судового рішення щодо перерахунку та виплати пенсії позивача.

18.12.2019 від позивача та відповідача до суду надійшли заяви про розгляд процесуального питання пов'язаного із оцінкою звіту про виконання судового рішення в порядку письмового провадження.

Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи заяви учасників справи та керуючись нормою ч. 3 ст. 194 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду процесуального питання у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Надаючи оцінку звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про виконання рішення від 21.06.2019 суд виходить із наступних мотивів.

Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Конституційний Суд України у Рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 зауважив, що «правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах» (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).

У рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний суд зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав та свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини)

Європейський суд з прав людини у рішенні від 7 травня 2002 року у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова «судового розгляду».

З метою створення умов для покращення ефективності виконання рішень судів законодавець у нормі ч. 3 ст. 129-1 Конституції України, передбачив, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Порядок реалізації адміністративним судом функцій судового контролю у спосіб встановлення для відповідача у справі обов'язку подати звіт про виконання судового рішення передбачений нормами ст. 382 КАС України.

Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).

Відтак, завершальним етапом у передбаченій ст. 382 КАС України процедурі судового контролю за виконання судового рішення є надання судом оцінки поданому відповідачем звіту про виконання рішення суду.

Як випливає із норм ч. 2 ст. 382 КАС України, за наслідком розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд може дійти висновку про виконання або невиконання (неповне виконання) судового рішення. При цьому, в залежності від стану виконання рішення, суд може: 1) встановити новий строк подання звіту; 2) накласти на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у передбаченому розмірі або прийняти звіт і вважати рішення виконаним у належний спосіб, що виключає підстави для прийняття одного із двох зазначених вище рішень.

Оцінюючи повноту виконання рішення від 21.06.2019, колегія суддів враховує таке.

Зазначеним судовим рішенням зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у місті Вінниці (правонаступником є Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області) провести ОСОБА_1 з 25.04.2019 року перерахунок і виплату пенсії обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII.

На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21.06.2019 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 25.04.2019 та розраховано новий розмір пенсії який склав - 12106,24 грн. Ця обставина підтверджується долученим до звіту протоколом (додаток № 1).

Як встановлено із тексту протоколу № 905090149701 за період з 25.04.2019 по 30.06.2019 заявнику нараховано - 17 247,54 грн (додаток № 2 до звіту).

Механізм погашення цієї заборгованості, що утворилася внаслідок перерахунку пенсійних виплат на виконання судового рішення від 21.06.2019, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» (далі - Порядок № 649).

Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника (п. 4 Порядку № 649). Про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку боржником чи про відсутність підстав для виплати суми, приймає відповідне рішення Комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що утворюється в Пенсійному фонді України (п.6, п.8 Порядку 649).

На виконання п. 3. Порядку № 649, постановою правління Пенсійного фонду України 26.09.2018 затверджено Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 за №1189/32641 (далі - Порядок № 20-1).

З метою повного виконання свого обов'язку за рішенням суду від 21.06.2019, відповідачем було внесено рішення суду до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою та присвоєно реєстраційний номер № 50321. Зазначена обставина підтверджується витягом з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (додаток № 3 до звіту).

Починаючи із 01.07.2019 перерахована ОСОБА_1 пенсія виплачується у повному розмірі.

Щодо розміру пенсії, яка підлягає виплаті позивачу, то згідно судового рішення відповідача зобов'язано провести ОСОБА_1 з 25.04.2019 перерахунок і виплату пенсії обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII.

Проте, п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати є не сталою величиною, з якої визначається розмір пенсії, а лише складовою формули для визначення середньомісячного коефіцієнту заробітку, з якого проводиться обчислення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України від 28.02.1991 року № 796-XII.

В обґрунтування цього висновку, суд зазначає, що порядок перерахунку пенсії та реалізації, у тому числі, норм ч. 3 ст. 59 Закону України від 28.02.1991 року № 796-XII передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Постанова № 1210).

Пунктом 9-1 Постанови № 1210 передбачено, що за бажанням пенсіонера військовослужбовцям, зокрема військовозобов'язаним, призваним на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс х Кзс х Кв/100 %, П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = Зп (мін) х 5/Зс1 де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року; Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

На підставі вказаного, для обчислення пенсії ОСОБА_1 , у розмірі відшкодування фактичних збитків, завданих здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи 90%, визначено середньомісячний коефіцієнт заробітної плати станом на 24 квітня 2019 року (відповідно до рішення суду), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс)= 4173 грн. (мін заробітна плата з 1 січня 2019 року) х 5/7810,88 (середня заробітна плата по України за 2018 рік) = 2,96727;

заробітна плата для обчислення пенсії обчислюється: 2,96727 (Кзс) х 3764,40 грн х 1,17 (з 01.03.2019 року) = 11765,20 грн;

розмір пенсії по інвалідності 1 групи з урахуванням відсотку втрати працездатності, встановленої органами МСЕК (90%) визначається: 11765,20 грн х 90% = 10588,69 грн. Розмір пенсії з надбавками склав - 12106,24грн.

Як зазначалося, пенсія у такому розмірі виплачується ОСОБА_1 з 01.07.2019.

За встановлених обставин, колегія суддів доходить висновку, що відповідачем належним чином виконано рішення суду від 21.06.2019 яким зобов'язано територіальний орган Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсію ОСОБА_1 з 25.04.2019 відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII.

Керуючись ст. 248, 256, 294, 295, 382 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 21.06.2019 у справі № 802/1376/18-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України окремо від рішення суду на підставі пункту 25 частини 1 статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя - доповідач Богоніс Михайло Богданович

Судді Слободонюк Михайло Васильович

Яремчук Костянтин Олександрович