ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про зупинення провадження у справі
16 грудня 2019 року м. Київ № 640/12705/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., за участі секретаря судового засідання Яцеленко Ю.О., представника позивача Горєлова О.Л. (довіреність від 18.03.2019 року №118), вирішивши у підготовчому засіданні клопотання зупинення провадження у справі
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Статус-Трейд»
доОфісу великих платників податків Державної фіскальної служби
провизнання протиправним та скасування ппр від 09.04.2019 року №0002374102 частково, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Статус-Трейд» (далі також - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі також - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 09.04.19 року №0002374102 частково - в сумі 2 805 494,01 коп.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.08.2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 11.09.2019 року.
Через канцелярію суду 30.08.2019 року відповідачем подано відзив на позовну заяву.
У підготовче засідання 11.09.2019 року належним чином повідомленим позивачем участь уповноваженого представника не забезпечено. Особу, яка прибула як представник відповідача судом не встановлено у зв'язку з відсутністю документів, які посвідчують повноваження на ведення справи від імені відповідача.
Враховуючи неявку сторін, судом відкладено підготовче засідання на 20.11.2019 року.
Через канцелярію суду 20.11.2019 року позивачем подано клопотання про зупинення провадження у справі, яке обґрунтовано тим, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено Офіс великих платників податків ДПС та реорганізовано Офіс великих податків ДФС шляхом приєднання до Офісу ДПС.
Пунктом 3 вказаної постанови визначено, що територіальні органи ДФС, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органом Державної податкової служби.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №682-р передано функції і повноваження ДФС новоутвореній Державній податковій службі.
Водночас, з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що інформацію про правонаступництво Офісу великих платників ДПС не внесено, а тому, на думку позивача, підстави для здійснення процесуального правонаступництва відповідача відсутні.
Враховуючи викладене, позивач просить суд зупинити провадження у справі до встановлення правонаступника відповідача.
Через канцелярію суду 20.11.2019 року представником позивача подано клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до Довідки секретаря судового засідання від 20.11.2019 року, зважаючи на неявку сторін, фіксування підготовчого засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Судом клопотання представника позивача від 20.11.2019 року про відкладення розгляду справи задоволено. Наступне підготовче засідання призначено на 16.12.2019 року.
У підготовче засідання 16.12.2019 року прибув представник позивача. Особу, яка прибула як представник відповідача судом не встановлено у зв'язку з відсутністю документів, які посвідчують повноваження на ведення справи від імені відповідача.
Судом поставлено на обговорення клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі.
Представником позивача клопотання підтримано, просить задовольнити.
Відповідно до частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у підготовчому засіданні 16.12.2019 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Дослідивши матеріали справи в межах розгляду клопотання про зупинення провадження у справі, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі також - Постанова №537) установлено реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.
Пунктом 4 Постанови №537 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до змісту Додатку №2 до Постанови №537 Офіс великих платників ДФС входить до переліку територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються.
Згідно з Переліком територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються (Додатку №2), Офіс великих платників податків ДФС приєднується до Офісу великих платників податків ДПС.
Приписами пункту 7 статті 4 Закону України від 15.05.2003 року №755-VI «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (із змінами і доповненнями) (далі також - Закону №755) у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону №755 державна реєстрація є обов'язковою.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що інформацію про правонаступництво Офісу великих платників ДПС не внесено, з огляду на що, Офісом великих платників податків ДПС не набуто статусу правонаступника відповідача.
Пунктом 1 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд зупиняє провадження у справі в разі: смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, ліквідації суб'єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі та задоволення клопотання представника позивача.
Керуючись статтями 236, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Зупинити провадження в адміністративній справі №640/12705/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Статус-Трейд» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення від 09.04.2019 року №0002374102 частково, до встановлення правонаступника Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
2. Зобов'язати сторін невідкладно повідомити суд про усунення обставин, які зумовили зупинення провадження у справі.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини четвертої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
Згідно з частиною першою статті 295 та частиною першою статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII.
Повну ухвалу складено 16.12.2019 року.
Суддя Л.О. Маруліна