11 грудня 2019 року Чернігів Справа № 620/3141/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
при секретарі Єгуновій О.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «Камвольно-суконна компанія «Чексіл», в якому просить: припинити ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5949 від 05.06.2014.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач порушив вимоги пункту 5.3 Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин № 5949 від 05.06.2014 та не виконав вимоги припису від 13.11.2018 № 81/5949 щодо усунення порушень надрокористування, а тому відповідно до статті 26 Кодексу України про надра наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5949 від 05.06.2014
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 відповідачу встановлено 15-денний строк, з дня вручення її копії для подання відзиву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких гуртуються заперечення.
Вказана ухвала суду була надіслана відповідачу за адресою, вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємці та громадських формувань, проте повернулась на адресу суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.11.2019 розгляд справи було відкладено на 11.12.2019. Вказана ухвала була отримана відповідачем 06.12.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
У встановлений судом строк відповідач відзиву не подав, про причини не подання відзиву суд не повідомив, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В судове засідання учасники справи не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
05.06.2014 ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5949, з метою видобування питних підземних вод для централізованого водопостачання, власних господарсько-питних та виробничих потреб строком на 20 років (а.с. 15).
Також між Державною службою геології та надр України та ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» було укладено Угоду № 5949 від 05.06.2014 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, яка є невід'ємною частиною Спеціального дозволу (а.с. 16-18).
Відповідно до підпункту 1.1. пункту 1 Угоди Держгеонадра надає Надрокористувачу право користування ділянкою надр з метою видобування корисних копалин, а Надрокористувач зобов'язується виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених Дозволом, цією Угодою та нормами діючого законодавства.
28.11.2017 Державної службою геології та надр України було видано наказ № 523, яким затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік, до якого було включено ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» (а.с. 19).
На підставі виданого Державною службою геології та надр України наказу від 08.10.2018 № 389 та направлення від 30.10.2018 № 56 проведено планову перевірку ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» з питань дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні) (а.с. 21, 45).
За результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт від 13.11.2018 № 81/5949 (а.с. 23-44), яким зафіксовано наступні порушення: на підприємстві відсутній проект розробки (технологічна схема) родовище Чернігівське-2 (свердловини № 2, 3, 5, 7, 8), де розташований водозабір ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» родовища прісних підземних вод; підприємством не надані Плани видобутку та витрат прісних підземних вод на 2017 та 2018 рік, погоджений в установленому порядку; закінчився термін документу, що посвідчує право на земельну ділянку під розміщення свердловин № 7, 8; підприємством не наданий акт про передачу родовища Чернігівське-2 (свердловини № 2, 3, 5, 7, 8) де розташований водозабір ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» для промислового освоєння; геологічна (гідрогеологічна) документація не надана в повному обсязі, а саме: відсутній проект розробки (технологічна схема) родовище Чернігівське-2 (свердловини № 2, 3, 5, 7, 8), де розташований водозабір ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» родовища прісних підземних вод та журнал обліку видобутку прісних підземних вод; щорічно не подаються копії паспортів артезіанських свердловин до Держгеонадр України; протягом трьох років після отримання спеціального дозволу на користування надрами підприємством не виконано геолого-економічна оцінка запасів підземних вод, відповідно до пункту 1 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами; надрокористувач з 2014 року не подавав до Держгеонадр інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно з законодавством; звітність за формою 7-гр (підземні води) оформлена по старій формі; підприємством не розроблені зони і пояси санітарної охорони водозаборів та не погоджені та не затверджені в установленому порядку, відповідно до пункту 5 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами; періодична державна метрологічна повірка контрольно-вимірювальних приладів (засобу вимірювання) не здійснена; режимні дослідження (спостереження) не проводяться; в 2017 році закінчився термін протоколу на відповідність щодо радіаційної оцінки води.
Акт перевірки від 13.11.2018 № 81/5949 підписано представниками ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» без зауважень.
За результатами проведеної планової перевірки ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» Північним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України винесено припис від 13.11.2018 № 81/5949 щодо усунення порушень, зазначених в акті перевірки та подання в письмовій формі матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень у строк до 13.12.2018 (а.с. 42-44).
Листом від 13.12.2018 за вих. № 648-13/Е ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» повідомило Державну службу геології та надр України про часткове виконання вимог припису (а.с. 52-53).
Державною службою геології та надр України винесено наказ від 11.03.2019 № 76, яким ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» зупинено дію спеціального дозволу № 5949 від 08.06.2014 та надано строк на усунення порушень - 30 календарних днів (а.с. 47-49).
Листом від 09.07.2019 за вих. №12410/03/14-19 позивач запропонував відповідачеві протягом 15 днів надати власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу на користування надрами № 5949 від 05.06.2014 (а.с. 50).
ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» листом від 26.03.2019 за вих. № 699-13/Е повідомило позивача про часткове виконання вимог припису від 13.11.2018 № 81/5949 та про незгоду припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу на користування надрами № 5949 від 05.06.2014 (а.с. 51).
У зв'язку з висловленою відповідачем незгодою на припинення права користування надрами позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Правовідносини між сторонами регулюються Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615), а також іншими законами України.
Згідно пункту 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174, державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (далі - Положення № 1174).
Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням, зокрема за: дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) та угод про умови користування надрами (у тому числі угод про умови користування нафтогазоносними надрами); проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства (підпункти 9, 10, 12, 14 пункту 4 Положення № 1174).
За приписами частини першої статті 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено. Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше, а в разі укладення угоди про розподіл продукції - з дня, зазначеного в такій угоді.
Відповідно до частини восьмої статті 16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.
Згідно статті 25 Кодексу України про надра права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України. Збитки, завдані порушенням прав користувачів надр, підлягають відшкодуванню в повному обсязі відповідно до законодавчих актів України.
Частиною сьомою статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» передбачено, зокрема, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
В силу вимог пункту 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
У відповідності до пункту 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Згідно пункту 10 Порядку № 615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.
Частиною другою статті 24 Кодексу України про надра визначено, що користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не виконано вимоги припису від 13.11.2018 № 81/5949 щодо усунення вимог законодавства у сфері надрокористування.
В листах надісланих відповідачем на адресу позивача від 13.12.2018 за вих. № 648-13/Е, від 26.03.2019 за вих. № 699-13/Е було повідомлено про часткове виконання вимог припису та заплановане виконання припису в 2020 році, однак жодних доказів на підтвердження вказаних обставин не надано.
Отже, станом на момент розгляду справи по суті відповідачем не були виконані вимоги вказаного припису в добровільному порядку та в установлені строки, незважаючи на надання триваючого строку для їх усунення, а тому наявні підстави для припинення права користування надрами ПрАТ «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5949 від 05.06.2014.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов Державної служби геології та надр України підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, буд. 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Приватного акціонерного товариства «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» (вул. І. Мазепи, буд. 66, м. Чернігів, 14014, код ЄДРПОУ 14251734) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами - задовольнити повністю.
Припинити Приватному акціонерному товариству «Камвольно-суконна компанія «Чексіл» право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5949 від 05.06.2014.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 16.12.2019.
Суддя В.О. Непочатих