Рішення від 16.12.2019 по справі 400/2614/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2019 р. № 400/2614/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом:Управління Держпраці у Миколаївській області, вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв,54003

до відповідача:Очаківського дитячого оздоровчого закладу "Вітрила" Миколаївської обласної ради, вул. Першотравнева, буд. 1-А, м. Очаків, Миколаївська область, 57500

про:застосування заходу реагування у сфері державного нагляду,

Управління Держпраці у Миколаївській області (надалі - позивач або Управління) звернулося з позовом про застосування заходів реагування у сфері господарської діяльності до Очаківського дитячого оздоровчого закладу «Вітрила» Миколаївської обласної ради (надалі - відповідач або Заклад), шляхом повної заборони виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: експлуатації КГБ-100 № 1, 2, 3; робіт в колодязях, замкнутому просторі; робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра.

Ухвалою від 28.08.2019 суд відкрив провадження у справі та призначив її розгляд на 24.09.2019. У зв'язку з відрядженням судді розгляд справи було відкладено на 27.09.2019. Відповідач та позивач до суду не прибули.

27.09.2019 представник позивача подав заяву про відкладення розгляду справи. Суд задовольнив клопотання представника позивача та ухвалив відкласти розгляд справи на 15.10.2019. 23.09.2019 відповідач подав до суду заяву про виклик свідка, а саме ОСОБА_1 . 15.10.2019 від представника відповідача до суду надійшла заява про відкладення розгляду справи. Суд задовольнив клопотання відповідача та ухвалив відкласти судове засідання на 28.11.2019. У судове засідання представник відповідача не прибув, про причини своєї неявки суд не повідомив.

Відповідач подав відзив на позовну заяву ( ар. с. 44-45), в якому позовні вимоги визнав частково. Згідно з викладеним у позовній заяві, у Закладу відсутній дозвіл на експлуатацію технологічного устаткування та його елементів систем газопостачання природним газом суб'єктів господарювання, а також газовикористовуючого обладнання потужністю понад 0,1 МВт (газова котельня з потужністю з котлами КГБ -100 № 1, 2, 3), але відповідач вказав, що ним введено в експлуатацію котли РОСС-96 і відповідні дозволи на їх використання наявні. Також відповідач зазначив у відзиві, що на роботи в колодязях, замкнутому просторі ним не проводяться, оскільки на виконання таких робіт укладено договір з «Очаків-сервіс», який проводить чистку каналізаційних ходів. Щодо декларації про роботи на висоті понад 1,3 метра, відповідач вказав, що зобов'язується відповідні декларації подати найближчим часом.

28.11.2019 представник позивача подав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.

Ухвалою від 16.10.2019 суд повернув позивачу заяву про зміну позовних вимог.

Дослідивши письмові докази, суд

встановив:

Відповідно до пункту 1 «Положення про Державну службу України з питань праці», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Пунктом 7 вищезазначеного Положення передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Частиною першою статті 39 Закону України від 20.01.2018 № 2249-VІІІ «Про охорону праці» (надалі - Закон № 2249) встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема, безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

Як вбачається з матеріалів справи, посадовими особами позивача у період з 22.05.2019 по 30.05.2019 було проведено позапланову перевірку Закладу за адресою: вул. Першотравнева, 1А, м. Очаків, Миколаївська область, 57500, на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки позивачем складено акт від 30.05.2019 № 689 (надалі - Акт, ар. с. 13-17), яким встановлено ряд порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, зокрема й такі, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- відсутній дозвіл на експлуатацію технологічного устаткування та його елементів систем газопостачання природним газом суб'єктів господарювання, а також газовикористовуючого обладнання потужністю понад 0,1 МВт (газова котельня з котлами КГБ-100 № 1, 2, 3), чим порушено 2 додатку 3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 (надалі - Порядок) (пункт 2 Акту).

Також суб'єктом господарювання не подано декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці до видів робіт підвищеної небезпеки, а саме:

- на роботи в колодязях, замкнутому просторі, чим порушено пункт 8 додатку 6 Порядку (пункт 16 Акту);

- на роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, що є рушенням пункт 6 додатку 6 Порядку (пункт 3 Акту).

Крім того, суб'єктом господарювання не проведена ідентифікація об'єктів підвищеної небезпеки, чим порушено пункт 3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки ПКМУ від 11.07.2002 № 956 (пункт 1 Акту).

Також, при перевірці суб'єкту господарювання були виявлені такі порушення як:

1) Суб'єктом господарювання не пред'явлено технічного обслуговування і ремонту газопроводів і установки, що використовує газ, (котельні), у строки, що зазначені в паспортах або інструкціях заводів-виробників обладнання, приладів, апаратів з урахуванням місцевих умов експлуатації.

Технічне обслуговування повинно здійснюватися не рідше ніж один раз на місяць, а поточний ремонт - не рідше ніж один раз на 12 місяців.

Перевірку і прочищення газоходів і димових труб необхідно здійснювати одночасно з поточним ремонтом печей, котлів та іншого обладнання, а також після кожного випадку порушення тяги, але не рідше ніж один раз на рік (до початку опалювального сезону). Результати оформляються актом, у якому зазначається відсутність засмічення, відокремленість, герметичність, справність оголовків димоходів, чим порушено пункт 3.9 глави 3 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 (пункт 9 Акту).

2) Робота установок, що використовують газ, без постійного перебування працівників, які експлуатують та обслуговують обладнання, допускається за умови:

- розміщення установок, що використовують газ, і допоміжного обладнання у відокремлених (які замикаються) приміщеннях, обладнаних охоронною і пожежною сигналізацією і аварійним вибухозахищеним освітленням із ввімкненням його поза приміщенням;

- оснащення установок, що використовують газ, системами автоматизації, які забезпечують їх безаварійну роботу, протиаварійний захист, відключення подавання газу на установку при загазованості, пожежі в приміщенні та вимкненні електропостачання;

- виведення сигналів про загазованість приміщення і спрацювання захистів на диспетчерський пункт або в приміщення з постійною присутністю чергового;

- наявності в оперативному підпорядкуванні диспетчера чергових працівників, які експлуатують та обслуговують обладнання, що здатні виконати роботи з аварійної зупинки обладнання.

У всіх інших випадках забороняється здійснювати роботу установок, що використовують газ, без постійного перебування працівників, які експлуатують та обслуговують обладнання котельні, чим порушено пункт 3.25 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15 (пункт 13 Акту).

У зв'язку з виявленими порушеннями відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення відповідних робіт та внесено припис № 689 від 30.05.2019 про усунення виявлених порушень (надалі - Припис № 689, ар. с. 23-32), зокрема у спосіб отримання необхідних дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Статтею 4 Закону № 2249 передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Частиною третьою статті 21 Закону № 2249 встановлено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1107, дозвіл за формою згідно з Додатком 1 видається роботодавцеві на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у Додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у Додатку 3.

Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (надалі - Закон № 877), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною першою статті 39 Закону № 2249 передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону № 877, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Системний аналіз наведених норм чинного законодавства вказує на те, що державний нагляд у сфері господарської діяльності має на меті виявити та запобігти порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання, що здійснюється як в інтересах суспільства, так і для забезпечення безпеки життя та здоров'я людини, а також належних, безпечних і здорових умов праці.

Підставою для звернення органу державного нагляду в суд з вимогою про зупинення суб'єктом господарювання виконання певних робіт є акт перевірки, в ході якої виявлено порушення вимог законодавства, що становлять загрозу життю та здоров'ю працюючих. Водночас застосування заходів реагування у сфері державного нагляду здійснюється судом до усунення суб'єктом господарювання тих порушень, що стали підставою для застосування заходів реагування.

Під загрозою життю та здоров'ю людей слід розуміти виникнення умов, за яких подальше продовження господарської діяльності, виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди громадянам, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Відтак, застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. При цьому застосування таких заходів обумовлюється саме наявністю факту порушення вимог законодавства, що зафіксований в акті перевірки та залишається не усунутим на час розгляду судом відповідного позову органу державного нагляду (контролю).

Судом встановлено, що позивач як суб'єкт нагляду у сфері охорони праці та промислової безпеки в ході перевірки виявив факти істотних порушень відповідачем вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, що підтверджується Актом.

Як вказав відповідач у відзиві, вимоги в частині заборони експлуатації котлів КГБ-100 № 1, 2, 3 задоволенню не підлягають, так як ним експлуатується котли РОСС-96 і відповідні дозволи на їх використання наявні; і роботи в колодязях, замкнутому просторі ним не проводяться, оскільки на виконання таких робіт укладено договір з «Очаків-сервіс».

Доказів надання дозволів на роботи, що виконуються на висоті 1,3 метра відповідачем не надано.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління підлягають частковому задоволенню.

Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 9, 12, 19, 77, 205, 241-246, 250, 255, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Управління Держпраці у Миколаївській області (вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003, ідентифікаційний код 39787411) до Очаківського дитячого оздоровчого закладу "Вітрила" Миколаївської обласної ради (вул. Першотравнева, буд. 1-А, м. Очаків, Миколаївська область, 57500, ідентифікаційний код 04590211) задовольнити частково.

2. Застосувати до Очаківського дитячого оздоровчого закладу «Вітрила» Миколаївської обласної ради ідентифікаційний код 04590211, що знаходиться за адресою: вул. Першотравнева, 1А, м. Очаків, Миколаївська область, 57500, шляхом повної заборони виконання робіт на висоті понад 1,3 метра.

3. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна